Signály Wi-Fi a 5G by se mohly šířit díky metahranolům ve formě chytrého laku

Se zvyšujícími se frekvencemi Wi-Fi a mobilních sítí jsme si postupně zvykli na názvy a zkratky všemožných nových technologií, které se mají postarat o to, abychom dokázali přehrát Týden Živě i na záchodě a v panelovém domě, kde se navzájem kříží často až desítky dalších výkonných signálů na kmitočtu 2,4 GHz a 5 GHz.

Díky beamformingu, OFDM, MIMO a dalším technikám se to podařilo, tím ale nic nekončí. Na řadě jsou totiž vyšší frekvence, které musí být opět citlivěji směrované (beamforming), mnohem hůře penetrují v podstatě jakýmkoliv materiálem, a přesto musí dohopsat z 5G BTS stanice kdesi na střeše protějšího domu, anebo oním panelákovým bytem plným železobetonové armatury z jednoho pokoje do druhého.

Klepněte pro větší obrázek
Simulace MIMO a beamformingu při komunikaci BTS se čtyřmi klienty (UE). Každý obrázek představuje jeden stream MIMO určený pro koncového klienta (Target UE), přičemž každý stream má odlišný radiační vzor, který maximum signálu směruje (beamforming) do polohy, kde se nachází jeho klient.

Co s tím? Inženýři z Boloňské univerzity Davide Dardari a Devis Massarati jako jednu z možností navrhují použití speciálních odrazivých metamateriálů/metahranolů. O možnostech metamateriálů vědci diskutují už poměrně dlouho.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo: OFDM rozděluje přenos na drobné subsignály (sub-carriers), které se navzájem neruší, vpravo: OFDM v přenosové technologii LTE

Jedná se o umělou kompozitní látku s vnitřní strukturou, která umožňuje specifickým způsobem pohlcovat a odrazovat elektromagnetické vlny. Ať už se bude jednat o signál v oboru viditelného světla, anebo zrovna mikrovlny.

Signály Wi-Fi a 5G by se mohly chytře odrážet

Dardari s Massaratimm proto navrhují a nasimulovali podobný kompozit, jehož vnitřní struktura by odrážela právě telekomunikační frekvence a subsignály modulace OFDM, ve kterém je šířka pásma rozdělená na dílčí drobné signály.

Klepněte pro větší obrázek
Odražení subsignálů (k) od metahranolu každý různým směrem podle své frekvence

Kdybychom takovým metahranolem třeba ve formě nanomateriálového barviva nebo chytrého sádrokartonu určeným třeba pro odrážení hypotetického signálu budoucnosti Wi-Fi 9 natřeli a obložili byt, 90GHz signál by dohopsal od routeru/AP okolo stěn až do kuchyně – anebo vlny mmWave 5G z oné BTSky naproti až k nám do bytu. Jedná se tedy vlastně o jakousi formu pasivního extenderu bez zesilovače.

Oba vědci ale připomínají, že se zatím jedná pouze o model a není jisté, jak by to fungovalo za reálných podmínek.

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (4) Další článek: TikTok zalepil bezpečnostní díru, která umožňovala útočníkům získat telefonní čísla uživatelů

Témata článku: Technologie, 5G, Wi-Fi, Frekvence, BTS, Vnitřní struktura, OFDM, Lak, Target UE, Signál


Určitě si přečtěte

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu