Bezpečnost | Komunikace | Signal

Signal hacknutý není. Restartujte svůj telefon denně, doporučuje NÚKIB

Jedním ze synonym pro bezpečnou komunikaci po internetu je Signal. Je ve výchozím stavu plně šifrovaný na obou koncích, byť tím částečně trpí komfort. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost jej považuje za „poměrně bezpečný“, aby ale jeho používání bylo bezpečné v co možná největší míře, vydává devatero doporučení.

Některá patrně znáte, některá možná nikoli:

  1. Signal stahujte jen z oficiálního katalogu aplikací, tj. Google Play a App Store. U jiných zdrojů hrozí vyšší riziko, že stažená aplikace obsahuje navíc záškodnický kód, ačkoli toto NÚKIB explicitně neuvádí.
  2. Aktivujte Zámek registrace. Používejte také aspoň šestimístný PIN. Snížíte tak riziko, že se za vás bude vydávat někdo, kdo získá přístup k vašemu telefonnímu číslu.
  3. Zamkněte telefon, aby se do něj nikdo nedostal po rozsvícení displeje. Můžete si nastavit zejména PIN, otisk prstu nebo sken obličeje.
  4. Používejte Mizející zprávy. Pokud je komunikaci citlivá, nastavte Signal tak, aby zprávy po čase automaticky smazal. Také omezte zobrazování podrobností o konverzacích na zamykací obrazovce.
  5. Kontrolujte, kde je váš účet připojen. Pokud na seznamu spatříte zařízení, kde Signal nepoužíváte, tak je odpojte. Službu používejte jen na důvěryhodných přístrojích.
  6. Komunikujte pouze s ověřenými kontakty. Identitu kontaktů si ověřte přes bezpečnostní číslo. Pokud nesedí, nemusí být na druhé straně ten, s kým si myslíte, že si píšete.
  7. Aplikaci udržujte aktualizovanou. NÚKIB doporučuje zapnout automatické aktualizování. Aktualizace opravují chyby včetně bezpečnostních, mohou také přidávat nové vrstvy zabezpečení a funkce.
  8. Restartujte telefon aspoň jednou za den. Může se to zdát přehnané, ale má to svůj důvod. Některé typy malwaru nejsou tzv. perzistentní, takže se po restartu už znovu nespustí.
  9. Signal používejte s rozvahou. I když je sám o sobě poměrně bezpečný, ke kompromitaci na některé frontě dojít může. Případný útočící subjekt tedy v krajním případě může získat přístup k vašim zprávám a účtu.

Pokud stojíte o skutečně bezpečnou komunikaci, Signal si stojí lépe než např. Messenger nebo Telegram. Běžně jej pro chráněnou komunikaci se svými kontakty používají média. Podpořili ho také Edward Snowden nebo Evropská komise.

Signal hacknutý není, tvrdí provozovatel

Doporučení NÚKIB vydal v době, kdy na Ukrajině zuří válka a začaly se objevovat informace o tom, že došlo k hacknutí Signalu. Provozovatel služby tyto zprávy jednoznačně odmítá. Tvrdí, že Signal kompromitován nebyl a zřejmě se jedná o součást dezinformační kampaně.

Jejím cílem může být donucení aspoň části uživatelské základny k opuštění Signalu ve prospěch méně zabezpečených komunikátorů. Podrobnosti zjišťujeme. Pokud nám provozovatel sdělí něco bližšího, informace do článku doplníme.

Zdroje: NÚKIB | Signal / Twitter

Diskuze (73) Další článek: Následky klimatických změn mohou zničit celou řadu historických památek

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,