Bezpečnost | Komunikace | Signal

Signal hacknutý není. Restartujte svůj telefon denně, doporučuje NÚKIB

logo: Signal Foundation / grafika: Petr Urban / Živě.cz
Signal hacknutý není. Restartujte svůj telefon denně, doporučuje NÚKIB | logo: Signal Foundation / grafika: Petr Urban / Živě.cz

Jedním ze synonym pro bezpečnou komunikaci po internetu je Signal. Je ve výchozím stavu plně šifrovaný na obou koncích, byť tím částečně trpí komfort. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost jej považuje za „poměrně bezpečný“, aby ale jeho používání bylo bezpečné v co možná největší míře, vydává devatero doporučení.

Některá patrně znáte, některá možná nikoli:

  1. Signal stahujte jen z oficiálního katalogu aplikací, tj. Google Play a App Store. U jiných zdrojů hrozí vyšší riziko, že stažená aplikace obsahuje navíc záškodnický kód, ačkoli toto NÚKIB explicitně neuvádí.
  2. Aktivujte Zámek registrace. Používejte také aspoň šestimístný PIN. Snížíte tak riziko, že se za vás bude vydávat někdo, kdo získá přístup k vašemu telefonnímu číslu.
  3. Zamkněte telefon, aby se do něj nikdo nedostal po rozsvícení displeje. Můžete si nastavit zejména PIN, otisk prstu nebo sken obličeje.
  4. Používejte Mizející zprávy. Pokud je komunikaci citlivá, nastavte Signal tak, aby zprávy po čase automaticky smazal. Také omezte zobrazování podrobností o konverzacích na zamykací obrazovce.
  5. Kontrolujte, kde je váš účet připojen. Pokud na seznamu spatříte zařízení, kde Signal nepoužíváte, tak je odpojte. Službu používejte jen na důvěryhodných přístrojích.
  6. Komunikujte pouze s ověřenými kontakty. Identitu kontaktů si ověřte přes bezpečnostní číslo. Pokud nesedí, nemusí být na druhé straně ten, s kým si myslíte, že si píšete.
  7. Aplikaci udržujte aktualizovanou. NÚKIB doporučuje zapnout automatické aktualizování. Aktualizace opravují chyby včetně bezpečnostních, mohou také přidávat nové vrstvy zabezpečení a funkce.
  8. Restartujte telefon aspoň jednou za den. Může se to zdát přehnané, ale má to svůj důvod. Některé typy malwaru nejsou tzv. perzistentní, takže se po restartu už znovu nespustí.
  9. Signal používejte s rozvahou. I když je sám o sobě poměrně bezpečný, ke kompromitaci na některé frontě dojít může. Případný útočící subjekt tedy v krajním případě může získat přístup k vašim zprávám a účtu.

Pokud stojíte o skutečně bezpečnou komunikaci, Signal si stojí lépe než např. Messenger nebo Telegram. Běžně jej pro chráněnou komunikaci se svými kontakty používají média. Podpořili ho také Edward Snowden nebo Evropská komise.

Signal hacknutý není, tvrdí provozovatel

Doporučení NÚKIB vydal v době, kdy na Ukrajině zuří válka a začaly se objevovat informace o tom, že došlo k hacknutí Signalu. Provozovatel služby tyto zprávy jednoznačně odmítá. Tvrdí, že Signal kompromitován nebyl a zřejmě se jedná o součást dezinformační kampaně.

Jejím cílem může být donucení aspoň části uživatelské základny k opuštění Signalu ve prospěch méně zabezpečených komunikátorů. Podrobnosti zjišťujeme. Pokud nám provozovatel sdělí něco bližšího, informace do článku doplníme.

Zdroje: NÚKIB | Signal / Twitter

Diskuze (67) Další článek: Následky klimatických změn mohou zničit celou řadu historických památek

Témata článku: Software, Internet, Bezpečnost, Telegram, Hacking, Ukrajina, Rusko, Instant Messaging, App Store, Komunikace, Edward Snowden, Šifrování, NÚKIB, Signal, Pin, Komfort, Evropská komise, Aplikace, Telefon, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows