Šifrovat data je potřeba

(Inzerce) Americkým Senátem postupuje zákon, který přikazuje uvědomit všechny, jejichž osobní údaje byly předmětem úniku dat. Zašifrovaná data mají výjimku.
Šifrovat data je potřeba

Američtí federální zákonodárci se rozhodli posílit ochranu osobních údajů občanů: v procesu schvalování je zákon, který všem, kdo osobní údaje zpracovávají, přikazuje dodržovat bezpečnostní standardy a v případě úniku osobních údajů informovat všechny, jejichž data unikla a mohlo by dojít k jejich zneužití. Netýká se to tedy „nečitelných“ dat – především těch, která unikla v zašifrované podobě.

Proti zákonu, který právě úspěšně (byť těsně) prošel klíčovým senátním Výborem pro energetiku a obchod, je opozice jak ze strany firem, tak ze strany ochránců soukromí. Pro firmy znamená povinné informování velké náklady, protože informování je nejdražší součástí řešení úniku dat. Pro ochránce soukromí v řadě států, kde mají zákonnou úpravu ochrany osobních údajů, by přijetí federálního zákona znamenalo snížení stávající úrovně ochrany osobních údajů občanů.

V České republice je povinnost uvědomit občany o případném úniku jejich osobních údajů detailně upravena Zákonem o elektronických komunikacích z roku 2005; podmínky pro zpracování osobních údajů pak řeší Zákon o ochraně osobních údajů z roku 2000.

V roce 2016 by mělo začít platit nařízení EU o ochraně osobních údajů. Hlavním smyslem této připravované legislativy je posílit dohled nad tím, jak jsou zabezpečena data v informačních systémech. Mimo jiné zavádí povinnost pro všechny firmy od určitého významu z pohledu osobních údajů zřídit pozici komisaře pro ochranu osobních údajů.

„Obecně je Evropa v ochraně osobních údajů daleko před Spojenými státy a chystané nařízení EU postavení občanů ještě zlepší. Komisaři pro ochranu osobních údajů budou ve firmách tlačit na dodržování pravidel pro ochranu soukromí. Dá se očekávat, že budou - mimo jiné – prosazovat implementaci šifrování a dalších metod na ochranu dat,“ komentuje Igor Němec, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Klepněte pro větší obrázek

www.eset.cz

Témata článku: Šifrování, Energetika, Únik, Osobní údaj, Zašifrovaný data, Zašifrovaná data, Hlavní smysl, Ochrana, Potřeba, Igor

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

26 procesorů v důkladném testu

Zhodnotili jsme 18 bezdrátových reproduktorů

Jak fungují cash back služby?

Pohlídejte své děti na internetu