Šifrovat data je potřeba

(Inzerce) Americkým Senátem postupuje zákon, který přikazuje uvědomit všechny, jejichž osobní údaje byly předmětem úniku dat. Zašifrovaná data mají výjimku.
Šifrovat data je potřeba

Američtí federální zákonodárci se rozhodli posílit ochranu osobních údajů občanů: v procesu schvalování je zákon, který všem, kdo osobní údaje zpracovávají, přikazuje dodržovat bezpečnostní standardy a v případě úniku osobních údajů informovat všechny, jejichž data unikla a mohlo by dojít k jejich zneužití. Netýká se to tedy „nečitelných“ dat – především těch, která unikla v zašifrované podobě.

Proti zákonu, který právě úspěšně (byť těsně) prošel klíčovým senátním Výborem pro energetiku a obchod, je opozice jak ze strany firem, tak ze strany ochránců soukromí. Pro firmy znamená povinné informování velké náklady, protože informování je nejdražší součástí řešení úniku dat. Pro ochránce soukromí v řadě států, kde mají zákonnou úpravu ochrany osobních údajů, by přijetí federálního zákona znamenalo snížení stávající úrovně ochrany osobních údajů občanů.

V České republice je povinnost uvědomit občany o případném úniku jejich osobních údajů detailně upravena Zákonem o elektronických komunikacích z roku 2005; podmínky pro zpracování osobních údajů pak řeší Zákon o ochraně osobních údajů z roku 2000.

V roce 2016 by mělo začít platit nařízení EU o ochraně osobních údajů. Hlavním smyslem této připravované legislativy je posílit dohled nad tím, jak jsou zabezpečena data v informačních systémech. Mimo jiné zavádí povinnost pro všechny firmy od určitého významu z pohledu osobních údajů zřídit pozici komisaře pro ochranu osobních údajů.

„Obecně je Evropa v ochraně osobních údajů daleko před Spojenými státy a chystané nařízení EU postavení občanů ještě zlepší. Komisaři pro ochranu osobních údajů budou ve firmách tlačit na dodržování pravidel pro ochranu soukromí. Dá se očekávat, že budou - mimo jiné – prosazovat implementaci šifrování a dalších metod na ochranu dat,“ komentuje Igor Němec, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Klepněte pro větší obrázek

www.eset.cz

Další článek: Autoři AdBlocku údajně připravují vlastní mobilní prohlížeč

Témata článku: Šifrování, Energetika, Federální zákon, Potřeba, Bezpečnostní standard, Únik, Nejdražší součást, Hlavní smysl, Ochrana, Igor, Zašifrovaná data, Osobní údaj, Pot, Zašifrovaný data


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF