Siemens Scenic Mobile 800 - velký myšlenkami

Siemens Scenic Mobile 800 je nejlepším notebookem, který může Siemens v této chvíli nabídnout, a troufám si tvrdit, že je také nejinovativnějším notebookem na světovém trhu vůbec.
Krabice těžká 3,8 kilogramu, velká 326×259×47/65 mm v stříbrnošedém provedení za 190 605 korun českých – to je stručný popis nového notebooku Siemens Scenic Mobile 800. Je nejlepším notebookem, který může Siemens v této chvíli nabídnout, a troufám si tvrdit, že je také nejinovativnějším notebookem na světovém trhu vůbec.

Úspora místa na stole
Displej se dá z notebooku odejmout a s pomocí malého podstavce postavit na stůl. Klávesnice má pro notebook klasické rozmístění kláves – vzhledem k její velikosti mohou klávesy snadno kopírovat klasickou klávesnici ke stolním počítačům. Touchpad je veliký s tlačítky myši po stranách; z toho důvodu se hůře používá jednou rukou. Na druhou stranu poklepem třemi prsty naráz vyvoláte kontextové menu, což je malé softwarové plus.

Co je fantastické: klávesnice se dá z notebooku odpojit! Pak s ním komunikuje přes infračervený port umístěný na přední straně notebooku. Maximální vzdálenost mezi klávesnicí a základní částí je prý jeden metr – já jsem s notebookem komunikoval na vzdálenost až tři a půl metru. Také ji k němu můžete připojit pomocí kabelu různé délky. Dokonce se k ní dá připojit myš, takže s další myší připojenou přes PS/2 nebo paralelní port smíte využít služeb dvou hlodavců.

Výsledkem je notebook položený tam, kde je na něj místo, displej na stole a klávesnice na klíně – prostě úspora prostoru a maximální pohodlí.

Neproklouzneš
Scenic Mobile 800 má kromě funkčních vymožeností i precizní ochranu dat. Základní zabezpečení má na starosti čipová karta, bez níž notebook nespustíte. Zabezpečení má několik úrovní: od nutnosti zadávat PIN při manipulaci s nastavením BIOSu notebooku až po vyžádání PINu hned po startu. Na kartě jsou uloženy autentizační algoritmy, které fungují podobně jako SIM-karty u mobilních telefonů.

K základním funkcím se připojuje softwarová nadstavba pracující pod systémy Windows 95 a NT (Siemens spolupracuje s Microsoftem na integrování této nadstavby přímo do systému). Ta se stará o zamknutí systému při odchodu třeba na oběd, ale třeba také o šifrování dat na discích. Karta se dá vyjmout za chodu, ovšem notebook je pak do opětovného vložení správné karty a zadání PINu nepoužitelný. Stejně tak je při správném nastavení nepoužitelný bez vložené karty, a pokud je použita funkce šifrování dat na discích, je Scenic Mobile 800 pro případného zloděje jen hromadou křemíku a umělé hmoty. U nás zatím není systém Sicrypt certifikován, ale podle slov Siemensu se už na tom pracuje.

Je proč si jej vážit
Notebook Scenic Mobile 800 není nejlehčí přenosný notebook. Jsou v něm dvě volné šachty: umožňují do něj umístit disketovou mechaniku a mechaniku CD-ROM, případně disketovou mechaniku a baterii, popřípadě mechaniku CD-

-ROM a baterii. Baterie v obou případech přidává celých 550 gramů živé váhy.

Scenic je tedy sice těžší, ale zato fascinující hromádkou technologie a nápadů. Pro svou cenu se jistě stane miláčkem spíše movitějších a náročnějších uživatelů.

Siemens SCENIC Mobile 800
notebook s odnímací klávesnicí a zabezpečením dat pomocí čipové karty
Zdroj: A&A Data Storage Experts
Telefon: 05–41 51 54 12
Web: www.aaa.cz
Cena: 190 605 Kč bez DPH
Záruka: 3 roky
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: TweakUI – co všechno dovede s myší (III.)

Témata článku: Windows, Myši, Velká vzdálenost, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Scenic, Maximální vzdálenost, Funkční klávesa, Klasické telefony, Popis klávesnice u notebooku, Velké pohodlí, Základní zabezpečení


Určitě si přečtěte

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku