Siemens Scenic Mobile 800 - velký myšlenkami

Siemens Scenic Mobile 800 je nejlepším notebookem, který může Siemens v této chvíli nabídnout, a troufám si tvrdit, že je také nejinovativnějším notebookem na světovém trhu vůbec.
Krabice těžká 3,8 kilogramu, velká 326×259×47/65 mm v stříbrnošedém provedení za 190 605 korun českých – to je stručný popis nového notebooku Siemens Scenic Mobile 800. Je nejlepším notebookem, který může Siemens v této chvíli nabídnout, a troufám si tvrdit, že je také nejinovativnějším notebookem na světovém trhu vůbec.

Úspora místa na stole
Displej se dá z notebooku odejmout a s pomocí malého podstavce postavit na stůl. Klávesnice má pro notebook klasické rozmístění kláves – vzhledem k její velikosti mohou klávesy snadno kopírovat klasickou klávesnici ke stolním počítačům. Touchpad je veliký s tlačítky myši po stranách; z toho důvodu se hůře používá jednou rukou. Na druhou stranu poklepem třemi prsty naráz vyvoláte kontextové menu, což je malé softwarové plus.

Co je fantastické: klávesnice se dá z notebooku odpojit! Pak s ním komunikuje přes infračervený port umístěný na přední straně notebooku. Maximální vzdálenost mezi klávesnicí a základní částí je prý jeden metr – já jsem s notebookem komunikoval na vzdálenost až tři a půl metru. Také ji k němu můžete připojit pomocí kabelu různé délky. Dokonce se k ní dá připojit myš, takže s další myší připojenou přes PS/2 nebo paralelní port smíte využít služeb dvou hlodavců.

Výsledkem je notebook položený tam, kde je na něj místo, displej na stole a klávesnice na klíně – prostě úspora prostoru a maximální pohodlí.

Neproklouzneš
Scenic Mobile 800 má kromě funkčních vymožeností i precizní ochranu dat. Základní zabezpečení má na starosti čipová karta, bez níž notebook nespustíte. Zabezpečení má několik úrovní: od nutnosti zadávat PIN při manipulaci s nastavením BIOSu notebooku až po vyžádání PINu hned po startu. Na kartě jsou uloženy autentizační algoritmy, které fungují podobně jako SIM-karty u mobilních telefonů.

K základním funkcím se připojuje softwarová nadstavba pracující pod systémy Windows 95 a NT (Siemens spolupracuje s Microsoftem na integrování této nadstavby přímo do systému). Ta se stará o zamknutí systému při odchodu třeba na oběd, ale třeba také o šifrování dat na discích. Karta se dá vyjmout za chodu, ovšem notebook je pak do opětovného vložení správné karty a zadání PINu nepoužitelný. Stejně tak je při správném nastavení nepoužitelný bez vložené karty, a pokud je použita funkce šifrování dat na discích, je Scenic Mobile 800 pro případného zloděje jen hromadou křemíku a umělé hmoty. U nás zatím není systém Sicrypt certifikován, ale podle slov Siemensu se už na tom pracuje.

Je proč si jej vážit
Notebook Scenic Mobile 800 není nejlehčí přenosný notebook. Jsou v něm dvě volné šachty: umožňují do něj umístit disketovou mechaniku a mechaniku CD-ROM, případně disketovou mechaniku a baterii, popřípadě mechaniku CD-

-ROM a baterii. Baterie v obou případech přidává celých 550 gramů živé váhy.

Scenic je tedy sice těžší, ale zato fascinující hromádkou technologie a nápadů. Pro svou cenu se jistě stane miláčkem spíše movitějších a náročnějších uživatelů.

Siemens SCENIC Mobile 800
notebook s odnímací klávesnicí a zabezpečením dat pomocí čipové karty
Zdroj: A&A Data Storage Experts
Telefon: 05–41 51 54 12
Web: www.aaa.cz
Cena: 190 605 Kč bez DPH
Záruka: 3 roky
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: TweakUI – co všechno dovede s myší (III.)

Témata článku: Windows, Myši, Funkční klávesa, Scenic, Klasické telefony, Maximální vzdálenost, Velké pohodlí, Základní zabezpečení, Velká vzdálenost, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Popis klávesnice u notebooku

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost