Siemens má CeBIT opět v předtermínu

Firma Siemens je jednou z největších evropských průmyslových firem vůbec. Ukazovala, co nového připravuje na CeBIT.
Firma Siemens je jednou z největších evropských průmyslových firem vůbec. Počítače se od značky Siemens Nixdorf přesunuly k názvu Siemens a značka Siemens Nixdorf platí pro bankovní a pokladní systémy.

Mezi první počítačové novinky od společnosti Siemens patří multifunkční terminál SCOVERY, který je tenkým klientem pro heterogenní prostředí. Zvládá Linux, Windows CE, může pracovat jako klient Windows NT Terminal Server (Hydra), jako klient Java, může pracovat v terminálové emulaci, nebo po úpravách jako PC.

Tomuto řešení podobné jsou dva NC-terminály NetT100 a NetT200, které mají pouze 66MHz procesory a paměť 16-32 MB. Stovka má pevně zadrátován derivát Linuxu, dvoustovka zase Windows CE 2.1. Podle Gartner Group lze s NC uspořit až 4 tisíce dolarů za rok oproti řešení s LAN na údržbě za jedno pracoviště.

Osobní počítače Siemens Scenic — jsou prostě PC, avšak s puncem kvality od značkového výrobce. Od letošního roku v řadě 300 a 500 (stolní PC, minivěž), a s procesory od Celeronu až po Pentium II. Pro nasazení ve velkých firmách jsou v řadě Scenic 600 a 800 — s možností servisu bez použití nářadí.

Pracovní stanice a servery
Pracovní stanice Celsius se také dočkaly inovace, a sice v podobě nových procesorů (Intel Katmai).

PC-servery Siemens Primergy jdou od jednoho procesoru v modelu Primergy 170 až na 4-8cestný Primergy 870-40, resp. 870-80. Přeměna čtyřprocesorového na osmiprocesorový přitom netrvá déle než hodinu.

Unixové riscové servery řady RM povýšily na procesory MIPS RM12000.

Mainframů má Siemens hned dvě řady, a sice na procesorech MIPS a na architektuře IBM CMOS. Řada BS2000/OSD má nový model S160 s 12 procesory, který dosahuje po přepočtu výkonu až 1 600 MIPS.

Siemens se také začíná orientovat na Windows NT Terminal Server, a nezapomíná přitom ani na původní řešení od firmy Citrix, která celé řešení vynalezla, Microsoftu prodala, a stále pro něj dělá nadstavby — Siemens hodlá využívat např. Citrix Metaframe pro podporu využívání zátěže na serverových farmách, kompresi při přenosu, a podporu protokolově nezávislých klientů.

Speciál pro SAP R/3
Novinkou v nejnáročnějších systémech je Enterprise Data Server, konstruovaný především jako databázový server pro SAP R/3. Tento mohutný server byl konstruován s mainframovými technologiemi systému BS/2000, a pracuje pod operačním systémem OSD. Zvládá pět set až 15 tisíc uživatelů a rychlé zálohování – u jiných systémů je zálohování mnohdy časově tak náročné, že i celý víkend je příliš časově napružený.

Jak už bylo naznačeno u systému SCOVERY a NC-terminálů,

Německá pedantská bezpečnost
Siemens se velmi angažuje nejen v bankovnictví, ale v zabezpečených systémech celkově. Siemens nabízí funkční spolehlivost, ochranu dat uživatele, a zabezpečení pomocí čipových karet. Například Siemens SmartGuard Security znamená, že při vytažení čipové karty (něco jako telefonní karta) se do tohoto PC nikdo nedostane — tedy k jeho datům.

Siemens rozlišuje karty pro ukládání dat, karty s multifunkčním procesorem SmartGuard, a šifrovací karty — k šifrování dochází na kartě, nikoliv na disku.

Počítače Siemens Scenic mají obsaženy bezpečnostní funkce a komunikaci se čtečkou čipových karet obsaženy přímo v BIOSu. Tím se PC Siemens liší od PC jiných výrobců, které mohou být čtečkou čipových karet rovněž vybaveny.

Siemens přitom rozeznává tři stupně zabezpečení – řízení přístupu, totéž + šifrování pevného disku a floppydisku, obojí předchozí + zabezpečení operačního systému.

Víceúčelové identifikační karty od firmy Siemens mohou být použity kromě řízení přístupu i pro docházkový systém, řízení vstupu, nebo pro elektronickou peněženku.

Největšími realizovanými projekty firmy Siemens s čipovými kartami je mnichovské letiště a německá letecká společnost Lufthansa. V Rakousku se realizuje projekt státního informačního systému za 12 miliard (asi marek, astronomická částka by to ale byla i v šilinkách).

Některý z notebooků Scenic Mobile (ten s odnímatelnou klávesnicí s infrapřenosem) bude kromě čtečky čipové karty vybaven ještě systémem identifikace biometrie – bude snímat rohovku lidského oka klienta…

Váš názor Další článek: @Home koupí Excite za 6,7 miliardy dolarů

Témata článku: Siemens, Německá značka, Hydro, Lufthansa, Katmai, Nejnáročnější uživatel, Primergy, CeBIT, Zabezpečený systém, Hydra, Docházkový systém, Náročné využívání, Bezpečnostní servis, Letecká společnost, Scenic, Funkce počítačové klávesnice, Nejnáročnější použití, Německá klávesnice, Terminál, Pokladní systémy, Astronomická částka


Určitě si přečtěte

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji