Siemens má CeBIT opět v předtermínu

Firma Siemens je jednou z největších evropských průmyslových firem vůbec. Ukazovala, co nového připravuje na CeBIT.
Firma Siemens je jednou z největších evropských průmyslových firem vůbec. Počítače se od značky Siemens Nixdorf přesunuly k názvu Siemens a značka Siemens Nixdorf platí pro bankovní a pokladní systémy.

Mezi první počítačové novinky od společnosti Siemens patří multifunkční terminál SCOVERY, který je tenkým klientem pro heterogenní prostředí. Zvládá Linux, Windows CE, může pracovat jako klient Windows NT Terminal Server (Hydra), jako klient Java, může pracovat v terminálové emulaci, nebo po úpravách jako PC.

Tomuto řešení podobné jsou dva NC-terminály NetT100 a NetT200, které mají pouze 66MHz procesory a paměť 16-32 MB. Stovka má pevně zadrátován derivát Linuxu, dvoustovka zase Windows CE 2.1. Podle Gartner Group lze s NC uspořit až 4 tisíce dolarů za rok oproti řešení s LAN na údržbě za jedno pracoviště.

Osobní počítače Siemens Scenic — jsou prostě PC, avšak s puncem kvality od značkového výrobce. Od letošního roku v řadě 300 a 500 (stolní PC, minivěž), a s procesory od Celeronu až po Pentium II. Pro nasazení ve velkých firmách jsou v řadě Scenic 600 a 800 — s možností servisu bez použití nářadí.

Pracovní stanice a servery
Pracovní stanice Celsius se také dočkaly inovace, a sice v podobě nových procesorů (Intel Katmai).

PC-servery Siemens Primergy jdou od jednoho procesoru v modelu Primergy 170 až na 4-8cestný Primergy 870-40, resp. 870-80. Přeměna čtyřprocesorového na osmiprocesorový přitom netrvá déle než hodinu.

Unixové riscové servery řady RM povýšily na procesory MIPS RM12000.

Mainframů má Siemens hned dvě řady, a sice na procesorech MIPS a na architektuře IBM CMOS. Řada BS2000/OSD má nový model S160 s 12 procesory, který dosahuje po přepočtu výkonu až 1 600 MIPS.

Siemens se také začíná orientovat na Windows NT Terminal Server, a nezapomíná přitom ani na původní řešení od firmy Citrix, která celé řešení vynalezla, Microsoftu prodala, a stále pro něj dělá nadstavby — Siemens hodlá využívat např. Citrix Metaframe pro podporu využívání zátěže na serverových farmách, kompresi při přenosu, a podporu protokolově nezávislých klientů.

Speciál pro SAP R/3
Novinkou v nejnáročnějších systémech je Enterprise Data Server, konstruovaný především jako databázový server pro SAP R/3. Tento mohutný server byl konstruován s mainframovými technologiemi systému BS/2000, a pracuje pod operačním systémem OSD. Zvládá pět set až 15 tisíc uživatelů a rychlé zálohování – u jiných systémů je zálohování mnohdy časově tak náročné, že i celý víkend je příliš časově napružený.

Jak už bylo naznačeno u systému SCOVERY a NC-terminálů,

Německá pedantská bezpečnost
Siemens se velmi angažuje nejen v bankovnictví, ale v zabezpečených systémech celkově. Siemens nabízí funkční spolehlivost, ochranu dat uživatele, a zabezpečení pomocí čipových karet. Například Siemens SmartGuard Security znamená, že při vytažení čipové karty (něco jako telefonní karta) se do tohoto PC nikdo nedostane — tedy k jeho datům.

Siemens rozlišuje karty pro ukládání dat, karty s multifunkčním procesorem SmartGuard, a šifrovací karty — k šifrování dochází na kartě, nikoliv na disku.

Počítače Siemens Scenic mají obsaženy bezpečnostní funkce a komunikaci se čtečkou čipových karet obsaženy přímo v BIOSu. Tím se PC Siemens liší od PC jiných výrobců, které mohou být čtečkou čipových karet rovněž vybaveny.

Siemens přitom rozeznává tři stupně zabezpečení – řízení přístupu, totéž + šifrování pevného disku a floppydisku, obojí předchozí + zabezpečení operačního systému.

Víceúčelové identifikační karty od firmy Siemens mohou být použity kromě řízení přístupu i pro docházkový systém, řízení vstupu, nebo pro elektronickou peněženku.

Největšími realizovanými projekty firmy Siemens s čipovými kartami je mnichovské letiště a německá letecká společnost Lufthansa. V Rakousku se realizuje projekt státního informačního systému za 12 miliard (asi marek, astronomická částka by to ale byla i v šilinkách).

Některý z notebooků Scenic Mobile (ten s odnímatelnou klávesnicí s infrapřenosem) bude kromě čtečky čipové karty vybaven ještě systémem identifikace biometrie – bude snímat rohovku lidského oka klienta…

Váš názor Další článek: @Home koupí Excite za 6,7 miliardy dolarů

Témata článku: Pokladní systémy, Bezpečnostní servis, Scenic, Hydro, Hydra, Letecká společnost, Siemens, Německá klávesnice, Nejnáročnější uživatel, Astronomická částka, Terminál, CeBIT, Funkce počítačové klávesnice, Náročné využívání, Zabezpečený systém, Nejnáročnější použití, Lufthansa, Německá značka, Docházkový systém, Primergy, Katmai


Určitě si přečtěte

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku