Siemens: Linux je zralý pro plošné nasazení na desktopech

Siemens Business Systems na základě testů v reálném prostředí prohlašuje, že Linux dospěl do stádia, kdy je možné tento operační systém nasadit na osobních počítačích ve velkých firmách (od 4000 počítačů výš). Podle Siemensu Linux brzy překoná v této ketagorii podniků v rozšíření Mac OS a stane se celosvětovou dvojkou.
Siemens prováděl výzkum nasazení Open Source operačního systému Linux ve velkých firmách na stolních počítačích obyčejných uživatelů – sekretářek a manažerů. Podle vedoucího výzkumu Duncana McNutta se podařilo prokázat, že Linux nabízí srovnatelnou produktivitu práce při výrazně nižších nákladech než Windows. Výsledky platí pro nasazení ve velkých firmách se čtyřmi až čtyřiceti tisíci osobních počítačů.

Jako ideální instalaci použil Siemens linuxové distribuce SuSE a Red Hat s nainstalovaným Ximian desktopem. V této konfiguraci podle Siemensu vyžaduje školení nových uživatelů dva dny, což je stejná doba, kterou firmy vyčleňují na školení pracovníků o nových verzích software společnosti Microsoft. Školení, která probíhala v rámci výzkumu, byla první den zaměřena na samotné grafické rozhraní operačního systému, druhý den byl věnován práci s kancelářskými aplikacemi pod Linuxem.

Siemens použil po vyzkoušení několika distribucí a grafických rozhraní komerční produkt Ximian Desktop vybavený aplikací Evolution pro správu elektronické pošty a plánování, speciální verzi Open Office a nástroji pro správu systému Red Carpet. Ximian Desktop Siemens zvolil nejen kvůli aplikaci Evolution, která je pro firemní nasazení jako náhrada MS Outlook výhodná, ale také protože se dostatečně vizuálně liší od Windows, takže uživatelé automaticky neočekávají chování totožné s Windows a snadněji se novému prostředí přizpůsobí.

Podle McNutta dosáhnou při zvolené konfiguraci úspory 20-30 % na administraci, 50 % na výdajích za hardware a až 80 % za licenční poplatky. Snížení nákladů na správu počítačové sítě s uživatelskými počítači na Linuxu se podle výsledků výzkumu projeví při nasazení v prostředí s více než tisícem počítačů díky větším možnostem skriptování a lepší dokumentaci systému. Linux je navíc silnější ve vzdálené správě, kterou posiluje i nasazený soubor nástrojů Red Carpet vyvinutý Ximianem a nyní nabízený společností Novell, která Ximian koupila. Padesátiprocentní úspory na HW je možné dosáhnout prodloužením životnosti počítače ze dvou let na tři.

Diskuze (212) Další článek: Worm/Nachi (alias Welchia) – unikátní antiBlaster červ

Témata článku: Linux, Open source, Nasazení, Stejná doba, Lin, Kancelářská práce, Evolution, Grafické rozhraní, Speciální nástroj

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů