Shuttle XS 3510M: minipočítač, co nepotřebuje ventilátory

Žádný ventilátor, který by dělal hluk, a nový dvoujádrový Atom s ION 2 dostačující na rychlou práci s internetem nebo přehrávání Full HD videa. Otestovali jsme nový Nettop Shuttle.
Shuttle XS 3510M: minipočítač, co nepotřebuje ventilátory

Nettopy se stávají oblíbeným řešením domácího počítače určeného pro práci s dokumenty a „konzumaci“ internetu a multimédií. Nezaberou místo a nabídnou zpravidla za stejnou cenu o něco lepší výkon oproti netbookům, které jsou navíc pro stálou práci u pracovního stolu nevhodné a později by v takovém režimu dopadly stejně jako nettop – tedy připojené k monitoru, pohodlné klávesnici a myši.

Výkon nových nettopů už není zdaleka tak bídný, jako v atomových počátcích. Aktuální modely se osazují dvoujádrovými procesory Intel Atom v kombinaci s novou platformou Nvidia ION 2. Standardem už se také stávají 2 GB paměti RAM a Windows XP upadly v zapomnění.

K testu jsme si vybrali jeden z nových nettopů osazený právě dvoujádrovým Atomem v kombinaci s Nvidia ION 2. Jedná se přitom o neobvyklý kousek, ve kterém se podařilo veškeré komponenty uchladit pasivně. Znamená to tedy, že v tomto počítači není žádný větráček a jediné, co se v něm točí, je pevný disk. I ten ale můžete snadno vyměnit za SSD. Tak jako tak je to zajímavá volba úsporného a absolutně tichého počítače.

Videotest s ukázkou počítače a nejdůležitějšími informacemi:

Výkon nettopu v praxi

Pasivně chlazený nettop od Shuttle můžete u nás koupit zatím ve verzi bez operačního systému, která nese označení XS 35GT-804. Úplně stejný počítač s Windows 7 Home Premium se nabízí s označením XS 3510M, který v českých obchodech výjimečně také objevíte, ale dodávaný systém bude v angličtině. 

Počítač se ideálně hodí k televizi, kterou může v tichosti krmit multimediálním obsahem. Windows 7 běží na počítači bez problémů, včetně všech grafických vymožeností Aera a Windows Media Centra. Přehrávání filmů ve Full HD rozlišení probíhá plynule a protože práci v tomto případě obstarává ION, procesor je prakticky bez zátěže. V případě editační práce s videem už je to ale horší.

Vžili jsme se do uživatele, který chce prostřednictvím nového Windows Live Movie Makeru vytvořit krátké video. Už import záběrů ve formátu MP4 při plném rozlišení 1080p zabral několik dlouhých minut. Samotná editace načtených videí je svižná, nicméně export jedné minuty videa v plném rozlišení vezme pět a půl minuty času. Na editaci videa to chce opravdu výkonnější stroj, ale pro brouzdání po internetu, sledování videa, editaci dokumentů, zpracování fotografií i hraní jednodušších her je Shuttle XS 35GT-804 plně dostačující a nijak nebude zdržovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Účinnost pasivního chlazení je obdivuhodná. Při dlouhodobější zátěži se počítač zahřeje ze všech jeho mnoha otvorů uniká teplo, samotný počítač ale není nijak extrémně zahřátý.

Výhodou počítače je možnost rozšíření a absolutního umlčení. Osazený 500GB disk (SATA, 5400 ot/min) není nijak zvlášť hlučný, ale nic vám nebrání jej vyměnit za SSD a užít si totální ticho. Upravit lze také velikost operační paměti, kde je ovšem škoda, že se do útrob minipočítače nevešel druhý slot. Chcete-li více paměti, musíte koupit jeden větší modul (SO-DIMM, DDR2) a ten původní bude bez užitku. Pokud byste se ale pouštěli do modifikací, bude pro vás lepší počítač koupit jako mnohem levnější barebone systém. Bez mechaniky, disku a pěměti vyjde na 6 499 Kč.

Co se týče operačního systému, nemusíte se spoléhat jen na Windows. Na počítači bez problémů poběží i Linux. Všechny potřebné drivery jsou k dispozici.

Technické parametry

Shuttle XS 3510M nebo XS35GT-804

 • Procesor: Intel Atom D510 Dual-Core, 1,66 GHz, Hyper-Threading (čtyři virtuální jádra)
 • Chlazení: kompletně pasivní
 • Čipset: Intel NM10 Express
 • Grafika: Nvidia Ion 2, 512 MB DDR3, HDMI výstup až do rozlišení 2560 × 1600 bodů
 • Paměť: 2 GB DDR2, 667 MHz (jeden slot)
 • Disk: 2,5" SATA, 500 GB
 • Výměnná média: mechanika DVD +/-RW, slot na paměťové karty SD(HC) a MS(Pro)
 • Síť: Wi-Fi (802.11b/g/n), LAN
 • Porty: 5× USB, HDMI (1.3), VGA, audio
 • Rozměry: 25,2 × 3,9 × 16,2 cm
 • Spotřeba: 20,5 W bez zatížení, 29 W při plném zatížení; napájecí adaptér pro max. 40 W
 • Cena: 11 299 Kč (bez OS)
Diskuze (19) Další článek: Dvanáctiletý kluk objevil chybu ve Firefoxu, dostal za to 3000 dolarů

Témata článku: Video, Počítače, Plná zátěž, Windows Live ID, Movie Maker, Ventilátor, Konzumace, Pasivní chlazení, Zajímavá volba, Editace videa, Nová modifikace, Stejný počítač, Obdivuhodný stroj, Editace

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší