V tomto dílu se zaměříme na problematiku snižování hlučnosti počítačových
sestav pomocí snižování otáček větráků (ať již na chladiči
procesoru, u pomocných větráků či ve zdroji). Stručně zde probereme jak
jednoduché pasivní postupy, elektronické regulátory otáček tak i tepelně
(termistorem, tepelnou diodou) řízené regulátory.
Bezpečnostní poznámka: Veškeré úpravy které použijete, jsou pouze na vaší zodpovědnost. Nezapomeňte, že jakékoliv řešení musí být spolehlivé a robustní, jinak ohrozíte chlazení procesoru - a to může v krajním případě vyústit i v jeho zničení. Dávejte si zejména pozor na "polaritu" napájení chladiče (+/-), jedině tak zachováte správný směr proudění vzduchu. Také dbejte na seřízení a správné zapojení vašich konstrukcí - může se stát, že výsledné hodnoty součástek se mohou lišit od zde uvedených (větráky se musí vždy a s rezervou rozeběhnout - prověříte to tak, že ho na okamžik zbrzdíte).
Pasivními postupy zde míníme ty zapojení, které neobsahují aktivní elektronické prvky - integrované obvody či tranzistory.
Narozdíl od dále uvedených aktivních metod, neposkytují tato jednoduchá zařízení příliš mnoho komfortu - zato jsou velmi spolehlivá (většinou zde není "co zkazit").
Pasiv v praxi
Níže uvedené fotografie ukazují zapojení primitivního "regulátoru" firmy Lian-Li.

Princip je velmi jednoduchý - do "cesty" napájení větráku 12V (červený vodič, pin 2) se zařazují sériově odpory 25 a 50Ohm. "Rychlosti" přepíná třípolohový regulátor. Zapojení z fotografii jsem nijak neanalyzoval ale nejbezpečnější (přepínač může "odejít" a nedojde k úplnému přerušení napájení) bude asi toto:

Vedení, jež je na fotografiích modré (ale často bývá i žluté) slouží k "počítání" otáček ventilátoru - v tomto obvodu nebudeme dělat žádné zásahy...
"Problém" je v tom, že nemůžete použít miniaturní rezistory, ale musíte použít větší, například 2W typy. Můžete si zapojení zjednodušit, vynechat přepínač a odpor, např. 33ohmový, do obvodu přímo zapájet.
Pokud seženete odpovídající "drátkový" potenciometr (zatížitelnost 2 až 5W) můžete otáčky regulovat pomoci níže uvedeného zapojení. I zde platí, že nemůžete použít běžný potenciometr (ten by se přehříval) - počítejte s proudem 0.1 - 0.25A.

A nezapomeňte: Jedná se o pasivní řešení - ...větráky se musí vždy a s rezervou rozeběhnout - prověříte to tak, že ho na okamžik po startu zbrzdíte.