Shut up! - část 1/ 3

To je motto, k němuž spěje čím dál více uživatelů (zejména procesorů Duron a Athlon s taktováním "nad 800MHz"), kterým již dnes tolik neimponuje výkon jejich sestav a kterým spíše stále více vadí hluk generovaný nutnými výkonnými chladiči. Jak však zajistit, aby vlk byl sytý (tj. tichý) a koza zůstala celá (tj. výkonná)?
Shut up! - část 1/ 3

Pokud odhlédneme od hluku, jež při svém provozu generují disky (a kde často záleží nejenom na typu, ale i na jednotlivém kusu disku), jsou největšími "rušiči" v PC chladící ventilátory. Pokud používáte výkonný chladič procesoru, bude to patrně právě jeho větrák, jež akusticky dává vědět o své existenci nejvíce.


GlobalWin FOP, ač mimořádně výkonný, rozhodně nešeptá (spíše neustále "fénuje" vnitřek počítače)

O druhé místo "hlukotvorců" zase zdatně "soupeří" již zmíněné disky s  větrákem zdroje.

Poznámka: I když se zde nebudeme blíže zabývat hlukem, jež generují při svém provozu disky, musím poznamenat, že se často jedná skutečné a velmi o nenápadné akustické "traviče". Zvuk, jež generují mnohé běžné 7200 otáčkové modely totiž často nevyniká svou intenzitou, ale zato jeho frekvenční spektrum často patří mezi nejméně příjemné (před časem jsem při přestavbě PC nezapojil omylem disk, a ani jsem se nestačil divit, jaký relativně neškodný hluk produkují tolik dříve nenáviděné ventilátory zdroje a chladiče) P.S. Nechcete někdo levně koupit 30GB ST330620A v záruce ;-)

Vzhledem k tomu, že hluk disku nelze příliš ovlivnit - jedině odizolovat - a zde již narážíme na problém chlazení (přidat další ventilátor?) - budeme se dále zabývat tím, co ovlivnit lze - nastavením procesorů, chladiči a větráky. A jaká bude naše osnova?

  1. procesor a jeho "tepelné hospodaření"
    (zde se zaměříme na tepelné emise jednotlivých typů procesorů - na to, jaký vliv na jejich emitované teplo má jejich typ, napájení a taktování)
  2. efektivní a relevantní chlazení
    (nemá smysl intenzivně chladit soustavu, jejíž tepelný řetězec obsahuje zbytečné tepelné odpory, nemá smysl chladit procesor více než je třeba...)
  3. není větrák jako větrák....
    (zde si znovu ukážeme, že i výkonný větrák nemusí být nutně hlasitý)
  4. pasivní a aktivní regulace otáček ventilátoru

Nu - pojďme tedy k věci!

Témata článku: Sestavy, Skvělé spojení, American Express, Výkonný procesor, Golden, Populární procesor, Pasta, Palomino, Křivka, Maxima, Thermal, Dobrý kandidát, Jádro, Montáž, Chladič, Jednoduchý fakt, Eagle, Maxim, Oskar, Past, Výkonný čip, Maximus, Chlazení, Morgan, Lepící pásky


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5