Shoutcast MP3 rádia vs. právní problematika – RIAA vydává licence

Živé vysílání po Internetu už dávno není žádnou novinkou, ale s projektem ShoutCast, na kterém se podílí NullSoft se svým WinAMPem, vše dostalo nový spád a směr.
Internetový webcasting (živé vysílání po Internetu) už dávno není žádnou novinkou, ale s projektem ShoutCast, na kterém se podílí NullSoft se svým WinAMPem, vše dostalo nový spád a směr. Možnost přijímat odkudkoliv na světě amatérské rádio (dnes již také profesionální stanice) za pomocí standarního mp3 přehrávače WinAMP není problém. Podle informací na serveru www.shoutcast.com je do tohoto projektu zapojeno více než 430 serverů, ze kterých se vysílá streamovaná mp3 hudba. Celý systém je velice jednoduchý a přesný postup jak nastavit možnost poslechu, tak postup jak si vytvořit vlastní mp3 stanici naleznete v tomto článku na Živě.

Samozřejmě s uvedením tohoto systému se začaly objevovat problémy s legálností webcastingového vysílání. ShoutCast jako celkový projekt cílovým viníkem ani být nemůže, protože je na straně poskytovatele či zprostředkovatele tohoto systému. Společnost RIAA, která má za úkol zabránit šíření nelegálních audio nahrávek, se k celé věci postavila a byla vytvořena přesná pravidla, podle kterých je možno tuto službu (webcasting) provozovat. Je potřeba mít licenci a smlouvy s hudebním producentem, který tuto hudbu distribuuje. Pokud má někdo vážný zájem o získání licence (tudíž zlegalizovat si takto vlastní mp3 rádio), může tak učinit na http://www.riaa.com/weblic/wl_faq.htm. Po tomto vyplnění můžete získat smlouvu a žádost o licenci, která opět zase něco stojí. Po vyřízení těchto formalit na vás jen čeká placení poplatků, v podstatě to stejné jako u nás provozuje organizace OSA.

Tento systém se opravdu začíná dostávat do reality. RIAA už udělila několik licencí na provozovaní vysílání streamovaného audia. První byla společnost musicmusicmusic, inc., se svým internetovým rádiem RadioMoi.

Věřím, že do budoucna těchto zlegalizovaných rádií bude více již z toho důvodu, že na provoz takového rádia není zapotřebí tak velmi náročné vybavení jako u klasického rádia.

Váš názor Další článek: Překonán rekord hustoty záznamu, nový disk 36 GB

Témata článku: Licence, MP3, Shoutcast, Vážný problém, Poslech hudby, Hudební producent, Problematika, Streamovaná hudba


Určitě si přečtěte

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně