Shop.cz rozpuštěný a vypuštěný

oživeno První internetový obchod České republiky po dlouhé nemoci a nákladném léčení zahynul, jeho jméno přebírá někdo úplně jiný.
Pamatuji si okamžik, kdy jsem seděl v polovině devadesátých let v hospodě s Petrem Ulrichem, který se zrovna vrátil z USA, a vysvětloval mi, jak chce u nás rozjet projekt virtuálního obchodu na Internetu. Tehdy jsem upřímně moc nechápal, co má na mysli, později to prokázal činy. Spojil se tehdy s firmou Kancelářské stroje a založil společnost INET. Jeho Shop.cz postupně začal budovat svou budoucnost na českém trhu. Později, když Kancelářské stroje upadly, se osamostatnil a v roce 1999 do INETu, provozovatele Shop.cz, investovala společnost Cash Reform. Shop.cz se od počátku zaměřil jako obchod se vším, to se stalo důvodem, proč jej v počátcích českého Internetu předehnaly specializované obchody. Ostatně i světový Internet přeje hlavně specializovaným obchodům a obecné obchody nejsou zrovna na výsluní.

Po roce činnosti se ukázalo, že INET má příliš široký a odlišný záběr. Vedle provozování obchodu tu byla i silná vývojářská skupina, která se snažila využít technologii Shop.cz i pro jiné zákazníky. To se stalo příčinou roztříštěné strategie a pomalejšího růstu, než se předpokládalo. Proto se akcionáři Petr Ulrich, Cash Reform a bmp rozhodli firmu rozdělit na dvě samostatné společnosti. Původní název INET si zachovala firma, která provozuje Shop.CZ, jejímiž akcionáři se stal Cash Reform a bmp. Firma vzniklá oddělením od původního celku si zvolila název Qbizm a jejím akcionářem se stal Petr Ulrich.

Shop.CZ byl ale se svým obchodním modelem ztrátovým. Proto se investoři rozhodli najít model nový, který by nastartoval pozitivní hospodářské výsledky. Při diskusi nad další strategií byl kontaktován Kamil Vacek, majitel GSM Partner a provozovatel PowerShop.cz (jeho cílem je hromadné nakupování s důrazem na nižší cenu, tedy více nakupujících tlačí prodejní cenu dolů). Kamil Vacek přesvědčil investory svojí kreativitou a zajímavými nápady, proto mu bylo nabídnuto angažmá ve společnosti na pozici projektového manažera. Jeho úkolem bylo postavit rentabilní model a posílit značku Shop.CZ na trhu. PowerShop.cz měl být začleněn do Shop.CZ, ale zde příběh Shop.cz končí.

Shop.CZ byl začleňován do PowerShopu poměrně dlouho, pokud se tak dá nazvat období, kdy vůbec nefungoval. Tehdy jsme začali kontaktovat Cash Reform s dotazy, kdy Shop.cz pojede a zda se s ním neděje něco vážnějšího. Počátkem března došlo k překvapivému kroku. Doména Shop.cz změnila ke konci února majitele, stal se jím Ivo Burian, provozovatel serveru c-shop.cz, což je obchod na platformě Zoner InShop, a majitel firmy Computer Centrum s adresou na brněnských vysokoškolských kolejích. Shop.cz nyní přesměrovává na jeho c-shop.cz. Z pohledu českého Internetu tedy vysoce lukrativní doména Shop.cz spadla naráz do klína druhořadé takřka neznámé firmě. Při telefonickém rozhovoru byla z Iva Buriana cítit zjevná nervozita, v podstatě nám jen potvrdil, že se opravdu stal majitelem domény Shop.cz, neřekl za jakou částku, ani kdo koho kontaktoval, či jak dlouho probíhala jednání. Cash reform byl ještě tajemnější, nejprve se mne Roman Pařík, PR manager společnosti, snažil přesvědčit, že se nic nemění a Shop.cz nadále je v přechodu na PowerShop.cz, později ale přiznal, že doména Shop.cz již patří někomu jinému. Na žádné další dotazy již nechtěl odpovědět s tím, že to bude součástí tiskové zprávy.

oživeno: Cash Reform vydal slibovanou tiskovou zprávu, která obsahuje řadu detailních informací a přiznává, že se v případě Shop.cz od samého počátku jednalo o ztrátovou investici. Nový majitel domény shop.cz se zavázal ji po dobu jednoho roku neprodat.

Jisté nicméně je, a v rozhovorech se s tím představitelé Cash reform příliš netajili, že investice do Shop.cz byla pro tuto investorskou společnost jednou z nejhorších. Shop.cz se stále nedařilo dostat ze ztrát a zajistit návratnost investic. To, že se majitelem Shop.cz nestal nějaký významný hráč, například některý z portálů či větších internetových firem, může ukazovat na dvě věci – požadovanou sumu byl schopen zaplatit někdo úplně jiný, to ale příliš pravděpodobné není, nebo rychlým prodejem chtěl mít Cash Reform vyčištěný stůl a zastavený odliv dotací do Shop.cz. Delší hledání kupce s potenciálně vyšší cenou tak bylo vyměněno za rychlý prodej nějaké spřízněné firmě. Současný majitel domény ji tak může obratem prodat jinému zájemci a na transakci příjemně vydělat, nebo prostě využije doménu ke svým vlastním obchodním záměrům a život půjde dál. Jen osud původního Shop.cz se završil.

Diskuze (24) Další článek: Creative kupuje 3Dlabs

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,