Shareaza – sdílení ve verzi 2

Tak jak se rozšiřují možnosti přístupu na internet i pro běžné domácnosti, stávají se služby sdílení souborů stále více a více populárními. Mezi ty nejznámější patří u nás systémy založené na protokolech Fastrack a Gnutella. Nicméně, není systém jako systém.
Nejrozšířenější klienti P2P systémů jsou také nejznámější svými problémy. Kazaa Media Desktop kdysi zazářil na nebi IT afér svou přítomností spywaru a sítě distribuovaného počítání, dalším klientům se vyčítají podobné věci. Odlehčené verze jako třeba Kazaa Lite jsou nestabilní, mají občasné problémy s funkcionalitou a co více, porušují práva tvůrců původních aplikací. Naštěstí existují způsoby, jak se těmto problémům snadno a elegantně – a jak jinak než zadarmo – vyhnout.

Program Shareaza (www.shareaza.com) je klientem sítě Gnutella (www.gnutella.com). V aktuální verzi 1.8.0 dokáže využívat novou generaci protokolu Gnutella 2, i když zůstává kompatibilní s tou původní. Kromě toho neobsahuje žáden spyware ani nic nad rámec funkčnosti, kterou od něj uživatel očekává. Proto je zajímavým i když, bohužel, zdaleka ne dokonalým. Pojďme se podívat na věci, které nabízí.

Technická poznámka

Síť Gnutella je uživateli nejčastěji srovnávána s konkurenčním Fastrackem a jeho klienty Kazaa či Fileshare. I když její koncepce vychází ze stejných kořenů, jedná se o zcela otevřený systém pro který existuje velké množství klientů a na kterém se nachází velké množství dat.

Gnutella se stává terčem kritiky zejména kvůli vyhledávání. Nalezení určitých dat trvá kvůli odlišné struktuře mnohem déle než u konkurence. Problémem první verze protokolu navíc byla skutečnost, že jeden klient dokázal prohledat relativně malou část sítě. Tento problém má vyřešit právě nová verze protokolu (www.gnutella2.com). Kromě samotného hledání byly vylepšeny i možnosti přenosu dat. Nyní je lze realizovat jednak na vrstvě TCP ale také pomocí UDP datagramů. Každá z těchto variant se hodí do jiného prostředí a rozhodování mezi nimi je automatické.

Shareaza – téměř pro každého

Instalace klienta Shareaza má necelé dva megabajty. Aplikace běží na všech Windows, i když nejlepších výsledků, především co se grafického vzhledu týče je dosahováno na XP. Vzhledu XPček je přizpůsobena většina uživatelského rozhraní, ikony, barevná schémata.

Shareaza po úspěšné instalaci spustí průvodce, který pomáhá se základním nastavením profilu a sítě. Nejprve je nutné určit adresář pro příchozí soubory a také složky, které budeme sdílet. Klient je schopen automaticky detekovat a určit složky jiných P2P systémů. Samotný uživatelský profil je oproti konkurenci poměrně vlezlý, kromě přezdívky požaduje také umístění, konektivitu a několik dalších informací. Ne všechny je ovšem nutné zadat.

Základní obrazovka Shareazy ukazuje místně vygenerovanou HTML stránku se základními informacemi o klientovi a síti. Ukazuje se zde stav sdílení a stahování souborů, délku připojení, momentální obsazení sítě, otevřená hledání a také informace o dostupnosti aktualizací. Ty se instalují standardním způsobem ze sítě, lze nastavit automatickou variantu.

Dalšími prvky klienta jsou knihovna místních souborů a přehrávač. Knihovna je opět standardní, pokud znáte tuto funkci u jiných aplikací, budete ji znát i zde. Větší pozornost si zaslouží přehrávač. Po vizuální stránce je podobný tomu asi nejznámějšímu z KMD. Pro svůj provoz ale potřebuje mnohem méně systémových prostředků a je výrazně komfortnější, co se možností ovládání týče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poměrně inteligentně je vyřešena funkce hledání souborů. Lze jich totiž otevřít několik zároveň, a pak se mezi výsledky přepínat podle nastavení prostředí Shareazy. To co bylo jednou nalezeno tak není otevřením dalšího hledání zase provždy ztraceno. Posledními dvěma hlavními funkcemi je zobrazení aktivních přenosů a stavu síťových připojení. Okno přenosů je vybaveno nástrojovou lištou která umožňuje základní ovládání aktivních i pasivních přenosů. Užitečnější je možnost filtrovat zobrazení, Shareaza pak ukazuje jen ty přenosy, které jsou právě aktivní, pasivní nebo pro které nejsou dostupné zdroje. Ovládání pomocí kontextového menu je velmi podobné opět ostatním populárním klientům.

Funkčnost s.r.o.

Shareaza využívá, jak jsem již napsal sítě Gnutella s využitím starého i nového protokolu. I přes integrovaná vylepšení se ale zdá, že vyhledávání souborů je poměrně pomalé. Počítač se spuštěnou Shareazou a aktivovaným sdílením je navíc neustále zavalován vyhledávacími požadavky ostatních klientů. Ty lze jednak monitorovat ve speciálním okně a jednak také vypnout. Problém ovšem je, že omezení vlastní funkčnosti je omezením sítě.

Shareaza podporuje digitální podpisy stahovaných souborů. To umožňuje zvýšit efektivitu vyhledávání zdrojů a také například vyhledávat a zobrazovat popisy souborů pomocí služby Bitzi Ticket. Soubor lze po skončení stahování také ověřit, zda nedošlo k narušení jeho integrity.

Uživatel zvyklý na KMD a ostatní klienty Fastracku si u Gnutelly2 bude zřejmě myslet, že celá síť je jaksi pomalá. Je to pravda, vyhledávání, navazování kontaktů a přenos dat jsou skutečně výrazně pomalejší a někdy se zdá, že i výrazně méně efektivní. Shareaza nabízí bohatou paletu možností sledování síťového provozu. Má grafy, umí otevřít okna s podrobnostmi o jednotlivých transferech, při najetí myší na položku seznamu ukazuje detaily. Oproti jiným klientům má také velmi široké možnosti nastavení vlastního klienta i sítě, bohužel tyto nejsou určeny začátečníkům a experimentování s nimi může vést k nechtěným problémům.

Vzhled na jedničku

Klepněte pro větší obrázekPo vizuální stránce je Shareaza zatím nejpodařenějším P2P klientem, který jsem kdy viděl. Její prostředí je přehledné, hezké a především svižné. Spotřebovává minimum systémových prostředků všechny funkce jsou na svých intuitivních místech a fanoušek barevných ikonek si přijde rovněž na své. Shareaza podporuje změnu vizuálních stylů, několik je přibaleno přímo v instalaci, další je možné stáhnout.

Celkově

Pokud jste připojeni k internetu permanentní linkou a používáte libovolný jiný klient sítě Gnutella, měli byste nad možností přejít na Shareazu rozhodně minimálně přemýšlet. Žádný spyware, žádné nevyžádané funkce a přitom nejde o hack. Pokud používáte spíše Fastrack, stojí Shareaza za povšimnutí, i když vám bude možná připadat pomalejší a také obsahově hubenější. To je ovšem dáno povahou sítě a protokolem, který zatím ještě stále prochází testováním.

Diskuze (36) Další článek: Piškvorky.NET 2002 mají vítěze

Témata článku: Windows, Internet, Podobná možnost, Základní věc, Kazaa Media Desktop, Klient Kazaa, Uživatelská složka, Barevná varianta, Klient, Nejznámější systém, Původní klient, Ticket, Vizuální kontakt, Systémový prostředek, Základní možnost, Verze, Kazaa, Základní nastavení, Základní stránka, Základní verze, Nová přezdívka, Sdílení, Nechtěná data, Původní funkce, Odlehčená verze


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 48

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

** Projekt iMyšlení představil 11 nových učebnic pro výuku informatiky ** Cílem je i ty nejmenší děti naučit programovat a logicky uvažovat ** Přichází odklon od současného konceptu učení toho, jak se počítač vůbec ovládá

Karel Javůrek | 104

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 12

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku