Sháníme USB kabel pro starší základní desky

Dřívější základní desky s podporou USB neměly na sobě integrován USB konektor, ale jen malý vlastní konektor, do kterého je třeba připojit speciální kabel. Kde ho ale sehnat?
Asi před rokem jsem zmodernizoval starší počítače novými základními deskami Soyo

SY-6KL. Už do těchto zánovních desek byl problém dodatečně sehnat kabel s USB konektory. Netušil jsem, že výrobce je nepřidává standardně s dalšími kabely. Na této desce je USB vyvedeno jako 9pinový konektor.

Zůstaly mi základní desky Tomato 5SVX a Flagpoint Road Runner VX a na nich jsem chtěl postavit další počítače. Tomato má 10pinový konektor a Flagpoint 8pinový – hurá, ať žije standardizace. Obrátil jsem se na dodavatele desky a různé obchody, ale marně. Příslušný kabel mi nebyl nikdo schopen nabídnout. PC bez USB je pro mě nepoužitelné a kupovat PCI kartu s tímto rozhraním se mi nechtělo. Jednak je v mém počítači již řádná tlačenice a možná by se tam ani nevešla, také cenové relace jsou mnohem vyšší. V manuálu k Flagpointu bylo dokonce popsáno osmipinové USB takto:

PIN Assignment
1 +5V DC
2 +5V DC
3 USBP0-
4 UPSP1-
5 USBP0+
6 USBP1+
7 Ground
8 Ground

Shodou okolností se ozval čtenář, který popisoval své zkušenosti takto: „Jsem majitelem staré desky se SOCKET 7 Aristo 430TX+ (Intel 430 TX chipset). USB je na této desce vyvedeno pouze konektorem 2 x 4 piny. Dokoupil jsem tedy propojovací kabel pro USB, ale ouha! Kabely jsou již k mání se 17pinovým konektorem - jsou tam totiž vyvedeny konektory i pro PS2 klávesnici a myš. Na mé desce konektor pro PS2 klávesnici není vůbec a na PS2 myš je vyveden zvlášť (pro PS2 myš jsem kabel sehnal). Propojovací kabel pro USB 2 x 4piny se mi ovšem nepodařilo sehnat ani v bazarech a ani u značkových firem, stejně jako jsem nezískal žádnou další informaci (nevědí, nebo nechtějí?). Výrobce mojí desky popis a zapojení konektoru USB nemá v manuálu ani na svých WWW stránkách. Potřeboval bych vědět, jestli se dají tyto kabely dokoupit, popř. nový typ připojit stylem „půl na půl“? Druhá polovina nových verzí kabelu USB je podle mého zběžného prostudování tištěného spoje určena právě pro myš a klávesnici. Nerad bych to prováděl naslepo a riskoval tím poškození desky nebo periferie.“ Potřeboval tedy stejný konektor jako pro základní desku Flagpoint.

V tuto dobu již vrcholil test USB zařízení, který vyšel v Computeru 24/99. Při rekognoskaci firem jsem narazil na pražskou firmu NET servis a u ní svitla naděje. 8pinové kabely sice neměli, ale jejich technik byl tak ochoten, že vyzkoušel 10pinový a ten fungoval bez problémů i na základní desce s 8pinovým konektorem. Nejsem hardverář, ale obyčejný uživatel, takže netuším, k čemu jsou dobré dva černé kabely, které nyní nejsou na desce do ničeho zasunuty? Doufám, že mi v budoucnu nepřipraví nemilé překvapení… Do druhé desky Tomato jsem konektor zasunul bez jakýchkoliv pochybností. Pokud by vám ani pak USB rozhraní nefungovalo, mrkněte do BIOSu PC a povolte jeho činnost. Pochopitelně musíte mít W 95 OSR2 nebo W 98, která USB podporují.

Myslím si, že v ČR je velký počet počítačů, které by šlo takto dodatečně vybavit pro radost z možnosti připojení USB skeneru, tiskárny, kamery aj. Stačí si zjistit, zda je konektor na desce vyveden, a sehnat kabel, který stál původně ze starých zásob 250 Kč včetně DPH, ale po růstu cen bude asi dražší. Uvádím kontakt na dodavatele a děkuji všem zúčastněným za šťastný konce USB anabáze i další případné informace.

NET servis
e-mail: info@netservis.cz
tel. 02/24312120
Diskuze (8) Další článek: Ericsson A1018s: vidět a být viděn

Témata článku: USB, Základní desky, Základ, USB kabely, Konektor, Starý počítač, Desky, USB 3, Připojení tiskárny k pc, Kabel, Deska, Cenová relace, Runner, USB klávesnice, Tištěný spoj, Zak


Určitě si přečtěte

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11