SGI výrazně mění plány v produkci osobních počítačů

Firma nechce „znovu vynalézat vynalezené“ a přesouvá výrobu pod vlastní střechu.
Příliš mnoho změn v produkci i strategiích ohlašuje v poslední době SGI – firma, která se z unixové oblasti dostává do oboru PC a která se zřejmě bude muset vnitřně změnit více, než tušili její klíčoví lidé. SGI (dříve Silicon Graphics) přišla na začátku roku na trh s produkty Visual Workstation – s osobními počítači s vysokou grafickou výkonností a velkým počtem odlišností od standardní intelové architektury. I když tyto odlišnosti vedly zpravidla ke zlepšenému výkonu strojů, postupně se ukázalo, jak je těžké v dnešní době levně a rychle vyrábět nestandardní PC architektury a hlavně držet krok s investicemi do jejich dalšího vývoje.

Firma nejdříve tvrdila, že pro výrobu těchto strojů bude hledat partnera; zřejmě jej ale nenašla a nyní oznamuje změnu postupu – výrobu pod vlastní střechou a především opuštění většiny vlastních technologických ozvláštnění. V souvislosti s tím firma oznámila i opuštění dvou plánovaných výrobních řad (Visual Workstation 320 a 540).

Podle svých slov se SGI nyní hodlá více přesunout na „standardní platformu a přidat na ni hodnotu“; v praxi ovšem vůbec není jasné, zda z bývalého unikátního návrhu „PC od SGI“ vůbec něco zbude a zda se nové stroje budou jakkoli (kromě nepodstatností, jako je design atd.) lišit od dnešních běžných „skládaček“.

Z technického pohledu byl původní návrh SGI excelentní – stanice disponovaly výrazně lepší výkonností než běžné intelové stroje, ale jejich výroba byla příliš pracná a zdlouhavá, rovněž se jim vytýkala i řada chyb. V důsledku toho pak měl SGI v prvním roce problémy se získáním velkého distribučního partnera. Našla jej až nyní ve firmě Ingram Micro – ovšem svou roli zde právě sehrál i přechod na standardní architekturu, která se poměrně snadno vyrobí, dobře servisuje a supportuje.

Firmu bude ale zrušení tohoto plánu něco stát – údajně okolo 40 mil. USD za zrušení již nasmlouvaných výrobních kapacit a dalších 20 mil. na zásoby, které se nyní stanou neprodejnými. Podle šéfa marketingu těchto stanic přijdou v druhé polovině roku 2000 na trh stanice s grafickým čipem Nvidia (SGI tedy bude i v grafice spoléhat na třetího výrobce, se kterým ovšem úzce spolupracuje na vývoji). Firma uznává, že ještě bude muset přesvědčit své zákazníky, že umí výborná pécéčka nejen navrhnout, ale také rychle vyrobit a dodat.

Postup SGI tak v bleděmodré (či spíš tmavěmodré) imituje historii Intergraphu o tři roky později; firma s naprosto stejnými kořeny (unixový producent s vlastními excelentními technologiemi), naprosto stejnými představami („přece umíme udělat podstatně lepší pécéčka než tady ti trapní assembléři“) a naprosto stejným tvrdým setkáním s realitou. Proč se SGI od Intergraphu (nejen od něj, podobné neúspěšné postupy se snažil aplikovat také Digital, Unisys a další) nepoučila, zůstává záhadou – mohla ušetřit stamilióny dolarů a dva roky ztracené práce.

Na rozdíl od pracovních stanic se SGI daří výrazně lépe v serverech, kde je skutečně výkonnost klíčem k trhu (u PC je zajímavá pouze cena); firma rychle implementuje Linux a zabydluje se v free softwarové komunitě – například hodlá uvést některé komponenty své skvělé grafické knihovny OpenGL jako open source software.

Váš názor Další článek: Šifrování GSM prolomeno

Témata článku: Linux, Open source, Plán, Zrušení výroby, Střecha, Osobní počítač, Stejný trh, SGI, Skládačka, Zrušení, Stejná strategie, Distribuční partnerMusk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10