SGI se bude věnovat hned čtyřem operačním systémům

Linux je nováčkem, kterému se dostává významné podpory.
Z jednoho na čtyři – tak vypadá posun u podpory operačních systémů u firmy SGI (dříve Silicon Graphics Inc.) během poměrně krátké doby. Po většinu své historie podporovala Silicon Graphics jen IRIX, svou variantu Unixu; k tomu logicky přibyl operační systém UNICOS, který pohání superpočítače Cray (firma pohltila zhruba před třemi lety tohoto výrobce superpočítačů). Novinkou s poměrně krátkým životem za sebou jsou však operační systémy Windows NT a nyní též Linux: tuto čtveřici tedy ohlašuje SGI za silně podporované nejen v přítomnosti, ale i pro budoucnost. U všech systémů firma předpokládá další vývoj a zlepšování, konkrétně:

IRIX: vývoj v oblasti škálovatelnosti a clusteringu, umožnění portací funkcí z Unicosu, zvyšování spolehlivosti, řešení pro správu dat

Unicos: podpora systémů Cray SV1, zabudovávání funkcí z Unicosu do IRIXu

Windows NT: odlišná platforma, plná aplikační kompatibilita

Linux: škálovatelnost, vysoká průchodnost, výkonnost souborových systémů a překladačů, interoperatibilní software, poskytování vlastních kódů do open source komunity (OpenVault, GLX). Podpora grafických řešení na platformě Linuxu, hledání možností, jak využít Linux v oblasti digitálních médiích.

Živě komentuje: zdá se, že zejména Linux bude mít u SGI „velkou zelenou“. Podpora čtyř operačních systémů je velkým soustem i pro společnosti, které jsou desetkrát větší než SGI, ale bývalí silikoni si chtějí ponechat své sázky ve všech významných oblastech tak dlouho, jak to jen půjde. Podpora UNICOSu je jasná a nutná (je to speciální systém pro superpočítače Cray, zde by byla asi portace unixového operačního systému nemožná bez změny koncepce těchto strojů), stejně tak bude určitě ještě dlouhou dobu trvat podpora IRIXu hlavně na high-end serverech, protože zde je (zatím) bez šance jak Linux, tak Windows NT. A konečně na desktopech či nižších serverech se firma SGI rozhodla pro Windows NT, jejichž tvůrce samozřejmě zrovna nemiluje, kvůli obratu; Linux zatím není dostatečně silný a rozšířený na to, aby si jej mohla společnost vybrat jako jediný operační systém v této oblasti.

Diskuze (2) Další článek: SPIS v přímém přenosu

Témata článku: Windows, Linux, Velký posun, Krátká doba, SGI, Opera, Krátký život, Dlouhá historie, Operační systém


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně