Sezóna konferencí: Co možná přinese Google I/O 2013

Začíná sezóna velkých konferencí. Zítra ji odstartuje Google se svým I/O, za pár týdnů ale na stejném místě pokračuje Apple a na sklonku června konečně také Microsoft.

Ve středu po šesté hodině odpolední našeho času vypukne v sanfranciském konferenčním areálu Moscone West v pořadí už šestý dýchánek inženýrů Googlu a komunity vývojářů I/O.

Moscone West: zábavní park pro geeky

Jen o pár týdnů později se o populární konferenční místo křemíkového údolí poperou Microsoft a Apple. Jablečný výrobce zde bude mezi 10. a 14. červnem hostit svoji tradiční Worldwide Developers Conference, no a Microsoft pak na samotném sklonku školního roku mezi 25. a 28. červnem další ročník mladé konference Build Windows, na které představí Windows 8.1.

Moscone Center.png
Moscone Center se skládá z komplexu několika budov. Konference Applu, Googlu a dalších se zpravidla konají v budově West na obrázku výše (Foto: Moscone.com)
Moscone Apple.png Moscone West Google.png Moscone West IDF.png
Moscone West v barvách Apple WWDC, Google I/O nebo třeba Intel IDF

Tyto konference jsou vždy zlatým hřebem sezóny a není tedy divu, že byly všechny do jedné velmi rychle vyprodané, přestože se rozhodně nejedná o nikterak lacinou zábavu. Letošní vstupné na I/O vyšlo zájemce na 900 dolarů (studenty na 300 dolarů), přesto se však několik tisíc lístků rozebralo během pouhých 49 minut.

Co je tedy hlavním magnetem podobných setkání? Ačkoliv jsou tyto konference namířené především na vývojáře a profesionály, postupem času se přetvořily v široce sledované události, na kterých firmy představují své žhavé novinky. Před pár lety pak Microsoft a Google nastolily ještě jednu roztomilou tradici – příchozí zpravidla dostanou nějaký ten dárek.

Minulý rok si tak z I/O každý návštěvník odnášel telefon, tablet, dnes již raritní a spíše sběratelský přehrávač Nexus Q a další zboží, které se často záhy objevilo na tržišti eBay a prodejcům se tak vrátila nejen cena samotné vstupenky, ale ještě nějaký ten bonus k dobru.

Co Google ukázal na minulých ročnících I/O

Snad ale nebudu příliš naivní, když napíšu, že se na I/O jezdí hlavně za přednáškami. Google zde od roku 2008 představil hromadu novinek včetně Chrome OS a nechvalně známého projektu Wave. Poprvé se zde mluvilo také o Google TV, nebo dnes již veřejností polozapomenuté iniciativě Android@Home. V roce 2011 zde Google oznámil hudební Play Music, nebo první komerčně prodávané chromebooky od Aceru a Samsungu.

Loni pak Google nasadil laťku opravdu vysoko a během tří dnů představoval nový Android, tablet Nexus 7, přehrávač Nexus Q, projekt Google Now a hromadu dalších už ryze softwarových záležitostí. Sergej Brin a jeho inženýři se také větší měrou pochlubili s chytrými brýlemi Glass.

Co Google ukáže letos?

Očekávání jsou tedy letos opravdu velká a všichni se už dlouhé týdny pídí po tom, čím Google překvapí tentokrát.

Ukáže Google Babble, tedy Babel, tedy Hangouts?

Už od začátku jara se na internetu spekuluje o novém komunikačním programu, který by sjednocoval dosavadní a nesourodou plejádu programů počínaje GTalkem a konče právě videochatem Hangouts. Vše by bylo sjednocené a dostupné odkudkoliv. Nejprve se to mělo jmenovat Babble, poté Babel a nyní se zdá, že to bude prostě Hangouts jako u již existujícího videochatu. Jaká je pravda, se dozvíme nejspíše už ve středu večer.

Babel.png
Přepracovaný webový chat podle TechRadaru

Ukáže Google nový Android?

Nejspíše ano, stále se ale vedou spory o označení a verzi takového systému. Bude to „jen“ verze 4.3 a stále Jelly Bean, nebo to bude už opravdu nová generace 5.0 a případné označení Key Lime Pie. Aby to bylo ještě složitější, podle některých spekulací Google novou verzi Androidu odložil o nějaký měsíc, aby opět neutekl výrobcům hardwaru, takže se opět budeme muset nechat překvapit. Google I/O bez uvedení nového Androidu si ale dokáže představit jen málokdo.

Play Music jako on-demand rádio?

Google by mohl konferenci I/O využít také k představení nového hudebního přehrávače Play Music, který si už neporadí pouze s nakoupenou muzikou a vlastní sbírkou, ale i s přehráváním libovolné hudby z katalogu, jak to umí Spotify, Deezer, český MusicJet aj. Po této funkčnosti už nějaký pátek touží také Apple, Google by jej tedy mohl předběhnout.

Play Music.png
Google Play Music momentálně přehrává pouze nahrané, nebo zakoupené skladby

Našince by jistě potěšilo, kdyby Google alespoň oznámil rozšíření Play Storu i do dalších zemí světa a to včetně České republiky.

Nějaké nové zařízení s nálepkou Nexus?

O tabletu Nexus 7 se loni spekulovalo dlouhé týdny a měsíce před konferencí I/O, přehrávač Nexus Q byl ale relativně nečekaný. Google sice rozprodal první sérii vývojářských kusů a tím to vše skončilo – Nexus Q je od té doby nedostupný, to ale neznamená, že musela firma automaticky zanevřít na vlastní hardwarovou výrobu. Je klidně možné, že letos představí zase nějaký kus hliníku. Třeba to bude inovovaný Nexus Q nebo nějaká další experimentální chytrá krabička do domácnosti se štítkem Android@Home.

Nexus Q.png
Loni Google překvapil koulí Nexus Q. Bude v tom letos pokračovat?

Promění se vyhledávač v Google Now?

Google co nevidět ukončí iGoogle a už také neumožňuje vyměnit bílé pozadí webového vyhledávače za vlastní tapetu. Proč? Nespíše proto, že s tímto prostorem něco zamýšlí, jinak by nemělo zrušení tapet valný smysl – nikomu nepřekážely. Jedna náhrada se nabízí, úvodní stranu vyhledávače by totiž mohl doplnit asistent Now, který je momentálně dostupný na novějších verzích Androidu.

Google Now.png
Představí Google asistenční Now i pro desktop?

Google Play Games?

Apple má Game Center, Microsoft Xbox Live a Android prý bude mít Play Games. Podle aktuálních spekulací by se mělo jednat o systém, kde budete moci za hry sbírat různé odznáčky (badge), zapisovat se do žebříčků hráčů a zapojovat se do multiplayerových zápasů, zvát kolegy ke hře aj. Pakliže jsou tyto spekulace a několik uniklých snímků obrazovky pravdivé, mohl by se Google s něčím podobným pochlubit právě tuto středu.

Google Play Games.png Google Play Games.png
Některé snímky, které zveřejnil web Android Police

Pro Google by to nebyla úplná novinka, sociální hraní si totiž už vyzkoušel v rámci Google+ Games. Nyní by tedy mohl tento systém propojit i se svou mobilní platformou.

Více informací o Glass?

Loni se Google na I/O pochlubil s brýlemi Glass a letos je konečně dodal první várce zájemců. Obrázků brýlí a natočeného videa je už plný internet, nyní by tedy mohl Google nastínit detaily dalšího vývoje a případně i informace o širší dostupnosti.

Vylepšený tablet Nexus 7?

Vylepšený Nexus 7 by mohl disponovat rychlejším čipsetem, vyšším rozlišením a také bezdrátovým napájením. Pokud se Google nepochlubí s žádným zcela novým zařízením, toto by mohlo být uspokojivé řešení.

Nexus 7.png
Dočká se Nexus 7 nových vnitřností?

Toto vše jsou ale jen spekulace, realita tedy nakonec může být diametrálně odlišná. Pravdu se dozvíme v poměrně dlouhé středeční přednášce, která začíná po 18:00 středoevropského času. Sledovat ji můžete živě na internetu, případně můžete dorazit také na organizované hromadné sledování v několika českých městech Google I/O Extended.

Co myslíte, jaké novinky Google skutečně představí? A které byste chtěli? Pochlubte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

Diskuze (1) Další článek: Gigabit vzduchem? Samsung už má technologii, v praxi bude do roku 2020

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,