Seznamte se s miliardáři z Facebooku

Facebook roztáčí hru o veliké peníze a v budoucnu udělá z některých lidí veliké boháče. Podívejte se na součásnou situaci okolo největší sociální sítě a poznejte největší podílníky.

Internetový a technologický svět se od začátku roku 2011 točí především okolo Facebooku. Do firmy totiž vstoupila americká investiční banka Goldman Sachs, která do mladé sociální sítě napumpovala 450 milionů dolarů a díky další 50 milionové investici od ruského fondu Digital Sky Technologies tak firmu ocenila na 50 miliard dolarů. Tady už jde o ohromné prachy a Facebook začíná vytvářet první dolarové miliardáře a milionáře.

Kolem finanční situace Facebooku ale stále prozatím není vůbec jasno. Mark Zuckerberg podle všeho nechce na burzu a firmu chce i nadále ovládat on sám. Proto se v současnosti snaží omezovat počet privátních akcionářů. Pokud totiž jejich počet přesáhne 500, bude firma muset podle americké komise pro cenné papíry začít zveřejňovat finanční výsledky.

Kulišárna s Goldman Sachs

Facebook proto zkouší zajímavou kulišárnu. Bankéři z Goldman Sachs vytvořili speciální investiční fond, do kterého mohou jejich klienti vkládat své peníze. Z tohoto fondu pak půjde dalších až 1,5 miliardy dolarů do Facebooku. Zuckerberg tak získá další peníze aniž by se přímo zvýšil počet investorů. Tyto investice a další hromadu peněz, které už Facebook údajně vydělává (za rok 2010 měl mít údajně příjmy okolo 2 miliard dolarů), pak může využít k vyplacení prvotních investorů. Zuckerberg by si tak navýšil svůj současný podíl a snížil by počet investorů.

Do facebookového fondu Goldmanů ale nemůže přispět jen tak někdo. Nároky na akciové opce mají pouze významní klienti banky z Wall Street, kteří navíc musí investovat minimálně 2 miliony dolarů a nesmí akcie prodat minimálně do roku 2013.

Je otázkou, zda Facebook skutečně k IPO dozraje. Podle deníku New York Times se totiž lidé z Wall Street pouští do významných investic až v případě, když čmuchají brzké výdělky. Poprvé od dob Googlu navíc Wall Street významně registruje technologický sektor ještě předtím, než se upíše na burze.

Server Business Insider přispěchal s nejvýznamnějšími podílníky prozatím soukromé společnosti a zveřejnil sumy, které podle aktuálního podílu jednotlivci a investiční skupiny vlastní.

 • Mark Zuckerberg - Zakladatel a současný výkonný šéf Facebooku vlastní 24% podíl společnosti oceňovaný na 5,3 miliardy dolarů. Jeho akcie navíc mají hlasovací právo 10:1 oproti ostatním podílníkům, snadno tedy může společnost kontrolovat. Svůj vliv by měl zvýšit případným vyplácením prvotních investorů. Zuckerberg je nejmladším miliardářem na světě.
 • Accel Partners - Investiční fond vlastnící 10% podíl ve Facebooku oceňovaný na 2,2 miliardy dolarů. Fond mimo jiné investuje také do společností jako admob nebo BitTorrent a hledá příležitosti v Silicon Valley, Číně a Indii.
 • Digital Sky Technologies - DST je jeden z prvních významných investorů Facebooku. Ruský fond vlastní 10 % akcií společnosti oceňovaných na 2,2 miliardy dolarů. DST významně investují v oblasti internetu, v minulém roce například koupili síť ICQ.
 • Dustin Moskovitz - Spoluzakladatel Facebooku, který měl v počátcích na starost technické zázemí a vnitrofiremní nástroje. Dustin už ve Facebooku nepůsobí, ovládá ale 6% podíl a se svými 1,3 miliardy dolarů se tak řadí k nejbohatším mladíkům planety.
 • Eduardo Saverin - Postava hodně známá z filmu The Social Network, který česká kina vysílala koncem loňského roku. Spoluzakladatel a první finanční šéf Facebooku a vůbec první investor mladé společnosti. Jeho podíl byl novými investory snížen na 0,03 %, Saverin ale uspěl u soudu a nyní mu patří 5 % akcií v hodnotě 1,1 miliardy dolarů. Ve Facebooku už nepůsobí.
 • Sean Parker - Postava rovněž proslavená Fincherovým filmem, kterou skvěle zahrál zpěvák Justin Timberlake. Energický zakladatel Napsteru pomohl v rozvoji Facebooku a sehnal první významné investory. Z Facebooku byl vyhozen kvůli uvalené vazbě za držení a užívání drog. Nyní působí v investičním fondu a zajímá se o nové projekty. Patří mu 4 % akcií Facebooku v hodnotě 880 milionů dolarů.
 • Peter Thiel - Vůbec první angel investor Facebooku, který přišel zvenčí. Investoval částku 500 tisíc dolarů a zajistil stěhování do nových kanceláří v Palo Altu. V současné době vlastní 3% podíl ve firmě s celkovou hodnotou 660 milionů dolarů.
 • Greylock Partners - Investiční fond, který ve Facebooku vlastní 1,5% podíl v hodnotě 330 milionů dolarů. Skupina investovala také do společností jako Digg či LinkedIn.
 • Meritech Capital Partners - Další investiční skupina vlastnící totožný podíl jako Greylock Partners.
 • Microsoft - Redmondský obr vlastní díky své investici 1,3% podíl Facebooku, díky čemuž těží především v nasazování svých služeb uvnitř sítě. Vyhledávání probíhá pomocí Bingu, Places používají Bing Maps a dokumenty se sdílejí přes Office Web Apps. Hodnota podílu Microsoftu je 286 milionů dolarů.
 • Li Ka-Shing - Hongkongský miliardář a jeden z nejbohatších mužů planety vlastní díky investicím 0,75% podíl o celkové hodnotě 165 milionů dolarů.
 • Interpublic Group of Companies - Obří reklamní konglomerát drží půl procenta Facebooku v hodnotě 110 milionů dolarů.
 • Adam D Angelo, Matt Cohler, Jeff Rothschild, Chris Hughes, Owen Van - Jedni z prvních zaměstnanců vlastní méně než 1 % akcií. Tito mladíci jsou ukázkou toho, jak může mladá firma v Silicon Valley z prvních zaměstnanců udělat milionáře, kteří se sice nezařadí do žebříčku nejbohatších lidích ve Forbesu, ale jejich zisky z podílu jim umožní velice pohodlný milionářský život.
 • Mark Pincus - Jeden z prvních angel investorů Facebooku. Spoluzakladatel a současný výkonný šéf internetové společnosti Zynga, která vytváří online hry pro Facebook. Právě jeho podíl Facebooku ho tolik pojí s jeho současnou firmou, která stojí za tituly jako FarmVille, CityVille a Mafia Wars. Zynga by letos mohla dospět k veřejné emisi akcií.
 • Reid Hoffman - Rovněž významný angel investor. Založil profesionální sociální síť LinkedIn, kterou v současnosti zároveň řídí. V roce 2002 rovněž působil jako vice prezident společnosti PayPal.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva: Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin, Sean Parker, Peter Thiel

Dalších drobnějších investorů je samozřejmě mnohem více. Podíly patří menším investorům a dalších současným zaměstnancům firmy, kteří dostávají akciové opce jako součást platu či dobrých výkonnů a zásluh.

Na Facebooku zbohatli také Cameron a Tyler Winklevossovi, jejichž případ se mediálně otevřel po vydání filmu The Social Network. Dvojčata Winklevossovi zažalovali Marka Zuckerberga za to, že jim údajně ještě při studiích na Harvardu ukradl nápad na sociální síť, se kterým ho oslovili jako potencionálního programátora. The Twins (Dvojčata), jak se dvěma sportovcům začalo přezdívat, nakonec uspěli u soudu a na Facebooku vysoudili odškodné ve výši 120 milionů dolarů. Mnozí zasvěcení twitteristé po pondělní investici Goldman Sachs okamžitě přispěchali s cynickými twíty, ve kterých se vyšklebovali, že Dvojčata musí být hrozně naštvaná. Za současné situace by totiž vysouzená suma významně vzrostla.

Diskuze (13) Další článek: Firefox poprvé v Evropě předstihl Internet Explorer, Chrome válí

Témata článku: Byznys, Facebook, Sociální sítě, Významný podíl, Tyler Winklevossovi, Angelo, Miliardář, Počet investorů, První investor, Justin, Twins, Dolar, Reid Hoffman, První film, Mafia, Finanční situace, Partners, Wall Street, Angel, Dustin Moskovitz, První společnost, Harvard, Podíl, Nejbohatší skupina, Investor


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF