Seznamte se s miliardáři z Facebooku

Facebook roztáčí hru o veliké peníze a v budoucnu udělá z některých lidí veliké boháče. Podívejte se na součásnou situaci okolo největší sociální sítě a poznejte největší podílníky.
Seznamte se s miliardáři z Facebooku

Internetový a technologický svět se od začátku roku 2011 točí především okolo Facebooku. Do firmy totiž vstoupila americká investiční banka Goldman Sachs, která do mladé sociální sítě napumpovala 450 milionů dolarů a díky další 50 milionové investici od ruského fondu Digital Sky Technologies tak firmu ocenila na 50 miliard dolarů. Tady už jde o ohromné prachy a Facebook začíná vytvářet první dolarové miliardáře a milionáře.

Kolem finanční situace Facebooku ale stále prozatím není vůbec jasno. Mark Zuckerberg podle všeho nechce na burzu a firmu chce i nadále ovládat on sám. Proto se v současnosti snaží omezovat počet privátních akcionářů. Pokud totiž jejich počet přesáhne 500, bude firma muset podle americké komise pro cenné papíry začít zveřejňovat finanční výsledky.

Kulišárna s Goldman Sachs

Facebook proto zkouší zajímavou kulišárnu. Bankéři z Goldman Sachs vytvořili speciální investiční fond, do kterého mohou jejich klienti vkládat své peníze. Z tohoto fondu pak půjde dalších až 1,5 miliardy dolarů do Facebooku. Zuckerberg tak získá další peníze aniž by se přímo zvýšil počet investorů. Tyto investice a další hromadu peněz, které už Facebook údajně vydělává (za rok 2010 měl mít údajně příjmy okolo 2 miliard dolarů), pak může využít k vyplacení prvotních investorů. Zuckerberg by si tak navýšil svůj současný podíl a snížil by počet investorů.

Do facebookového fondu Goldmanů ale nemůže přispět jen tak někdo. Nároky na akciové opce mají pouze významní klienti banky z Wall Street, kteří navíc musí investovat minimálně 2 miliony dolarů a nesmí akcie prodat minimálně do roku 2013.

Je otázkou, zda Facebook skutečně k IPO dozraje. Podle deníku New York Times se totiž lidé z Wall Street pouští do významných investic až v případě, když čmuchají brzké výdělky. Poprvé od dob Googlu navíc Wall Street významně registruje technologický sektor ještě předtím, než se upíše na burze.

Server Business Insider přispěchal s nejvýznamnějšími podílníky prozatím soukromé společnosti a zveřejnil sumy, které podle aktuálního podílu jednotlivci a investiční skupiny vlastní.

 • Mark Zuckerberg - Zakladatel a současný výkonný šéf Facebooku vlastní 24% podíl společnosti oceňovaný na 5,3 miliardy dolarů. Jeho akcie navíc mají hlasovací právo 10:1 oproti ostatním podílníkům, snadno tedy může společnost kontrolovat. Svůj vliv by měl zvýšit případným vyplácením prvotních investorů. Zuckerberg je nejmladším miliardářem na světě.
 • Accel Partners - Investiční fond vlastnící 10% podíl ve Facebooku oceňovaný na 2,2 miliardy dolarů. Fond mimo jiné investuje také do společností jako admob nebo BitTorrent a hledá příležitosti v Silicon Valley, Číně a Indii.
 • Digital Sky Technologies - DST je jeden z prvních významných investorů Facebooku. Ruský fond vlastní 10 % akcií společnosti oceňovaných na 2,2 miliardy dolarů. DST významně investují v oblasti internetu, v minulém roce například koupili síť ICQ.
 • Dustin Moskovitz - Spoluzakladatel Facebooku, který měl v počátcích na starost technické zázemí a vnitrofiremní nástroje. Dustin už ve Facebooku nepůsobí, ovládá ale 6% podíl a se svými 1,3 miliardy dolarů se tak řadí k nejbohatším mladíkům planety.
 • Eduardo Saverin - Postava hodně známá z filmu The Social Network, který česká kina vysílala koncem loňského roku. Spoluzakladatel a první finanční šéf Facebooku a vůbec první investor mladé společnosti. Jeho podíl byl novými investory snížen na 0,03 %, Saverin ale uspěl u soudu a nyní mu patří 5 % akcií v hodnotě 1,1 miliardy dolarů. Ve Facebooku už nepůsobí.
 • Sean Parker - Postava rovněž proslavená Fincherovým filmem, kterou skvěle zahrál zpěvák Justin Timberlake. Energický zakladatel Napsteru pomohl v rozvoji Facebooku a sehnal první významné investory. Z Facebooku byl vyhozen kvůli uvalené vazbě za držení a užívání drog. Nyní působí v investičním fondu a zajímá se o nové projekty. Patří mu 4 % akcií Facebooku v hodnotě 880 milionů dolarů.
 • Peter Thiel - Vůbec první angel investor Facebooku, který přišel zvenčí. Investoval částku 500 tisíc dolarů a zajistil stěhování do nových kanceláří v Palo Altu. V současné době vlastní 3% podíl ve firmě s celkovou hodnotou 660 milionů dolarů.
 • Greylock Partners - Investiční fond, který ve Facebooku vlastní 1,5% podíl v hodnotě 330 milionů dolarů. Skupina investovala také do společností jako Digg či LinkedIn.
 • Meritech Capital Partners - Další investiční skupina vlastnící totožný podíl jako Greylock Partners.
 • Microsoft - Redmondský obr vlastní díky své investici 1,3% podíl Facebooku, díky čemuž těží především v nasazování svých služeb uvnitř sítě. Vyhledávání probíhá pomocí Bingu, Places používají Bing Maps a dokumenty se sdílejí přes Office Web Apps. Hodnota podílu Microsoftu je 286 milionů dolarů.
 • Li Ka-Shing - Hongkongský miliardář a jeden z nejbohatších mužů planety vlastní díky investicím 0,75% podíl o celkové hodnotě 165 milionů dolarů.
 • Interpublic Group of Companies - Obří reklamní konglomerát drží půl procenta Facebooku v hodnotě 110 milionů dolarů.
 • Adam D Angelo, Matt Cohler, Jeff Rothschild, Chris Hughes, Owen Van - Jedni z prvních zaměstnanců vlastní méně než 1 % akcií. Tito mladíci jsou ukázkou toho, jak může mladá firma v Silicon Valley z prvních zaměstnanců udělat milionáře, kteří se sice nezařadí do žebříčku nejbohatších lidích ve Forbesu, ale jejich zisky z podílu jim umožní velice pohodlný milionářský život.
 • Mark Pincus - Jeden z prvních angel investorů Facebooku. Spoluzakladatel a současný výkonný šéf internetové společnosti Zynga, která vytváří online hry pro Facebook. Právě jeho podíl Facebooku ho tolik pojí s jeho současnou firmou, která stojí za tituly jako FarmVille, CityVille a Mafia Wars. Zynga by letos mohla dospět k veřejné emisi akcií.
 • Reid Hoffman - Rovněž významný angel investor. Založil profesionální sociální síť LinkedIn, kterou v současnosti zároveň řídí. V roce 2002 rovněž působil jako vice prezident společnosti PayPal.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva: Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin, Sean Parker, Peter Thiel

Dalších drobnějších investorů je samozřejmě mnohem více. Podíly patří menším investorům a dalších současným zaměstnancům firmy, kteří dostávají akciové opce jako součást platu či dobrých výkonnů a zásluh.

Na Facebooku zbohatli také Cameron a Tyler Winklevossovi, jejichž případ se mediálně otevřel po vydání filmu The Social Network. Dvojčata Winklevossovi zažalovali Marka Zuckerberga za to, že jim údajně ještě při studiích na Harvardu ukradl nápad na sociální síť, se kterým ho oslovili jako potencionálního programátora. The Twins (Dvojčata), jak se dvěma sportovcům začalo přezdívat, nakonec uspěli u soudu a na Facebooku vysoudili odškodné ve výši 120 milionů dolarů. Mnozí zasvěcení twitteristé po pondělní investici Goldman Sachs okamžitě přispěchali s cynickými twíty, ve kterých se vyšklebovali, že Dvojčata musí být hrozně naštvaná. Za současné situace by totiž vysouzená suma významně vzrostla.

Témata článku: Byznys, Facebook, Sociální sítě, Investor, Dolar, Angel, Angelo, Partners, Zynga, Wall Street, Parker, Twins, Hoffman, Mafia, Matt

13 komentářů

Nejnovější komentáře

 • trackmaniak 8. 1. 2011 11:08:49
  Je trochu škoda že FB válcuje google, pravda jsem na FB taky ale na ooglu...
 • Roman Bláha 5. 1. 2011 17:22:57
  Jetelina: no pokud budeš dávat i jinam na internet privátní informace,...
 • hanebny_zohan 5. 1. 2011 17:15:09
  Vzhledem k tomu kam to až Facebook dotáhl a v jakých finančních sférách se...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky