V serverech samozřejmě RISC procesory byly a jsou běžné mnoho desítek let. A samozřejmě z toho byly v minulosti i pracovní stanice. Fascinuje mě, že mnozí "experti novináři" najednou říkají, jak Apple a nVidia přicházejí s něčím novým použitím RISC v serveru nebo v PC.Živě ještě poměrně objektivní, jiné portály úplně mimo mísu.
x86 je CISC. Vysvětlené je to třeba na: https://stackoverflow.com/questions/13071221/is-x86... Doporučuju tam přečíst i komentáře pod označenou odpovědí.
Technicky se tomu myslím říká micro ops, ale pořád bych takové CPU chápal jako CISC. Mám za to, že klasifikace CISC/RISC by neměla záviset na tom, co se děje v CPU. Jen na tom, jaký kód spouští.Všechny moderní procesory dělají různé vnitřní kejkle, a samozřejmě se stírají jasné hranice. SPARC je třeba jasně RISC, ale má in-silico instrukce pro hashování až někam k SHA-512, což by samu o sobě jako RISC instrukci rozhodně nikdo nenazval. Ale pokud na tom chci pustit obecný program, je to prostě RISC. A pokud chci spustit obecný program na x86, je to prostě CISC.
To je strasnej nezvyk rikat sitovkam Mellanox ConnectX ted nove Nvidia DPU 😀 Meli si to nechat jako brand i s nazvem.Stejne tak u radicu LSI mi proste Avago a Broadcom k tomu proste nesedi.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.