Seznam E-mail: vystačí na celý život?

Pokračujeme v prozkoumávání freemailů. Blíže jsme se podívali na Seznam E-mail, který zná snad úplně každý. To ale ještě nemusí znamenat, že je tak dobrý.

Mít schránku na Seznamu není žádná výsada, spíš by se to dalo nazvat prachobyčejným standardem. S e-mailem u Seznamu začínalo mnoho českých uživatelů internetu a mnozí schránku spokojeně používají bez potřeby něco měnit. Zkrátka schránka na celý život. Pro připomenutí: Minule jsme psali o Centrum Mail.

Najít dobré jméno, naladit barvy

Založit si schránku na Seznamu je bezproblémové. Vyberete si e-mail, končit může na @seznam.cz nebo „lukrativní“ @email.cz, dvakrát zadáte heslo, pohlaví a rok narození, vyberete kontrolní otázku a zrovna na ní odpovíte. Můžete vyplnit i kontaktní e-mail, kam vám Seznam zašle heslo, pokud jej zapomenete. Ale najít dobré jméno před zavináčem bude obtížné, většina kombinací českých jmen a příjmení už je dávno obsazená, stejně tak atraktivní přezdívky.

Klepněte pro větší obrázek
 Založení nového e-mailu na Seznamu

Prostřední schránky rozhodně nesrší nejmodernějším vzhledem. Nenajdete v ní ani interaktivní prvky a obdobné vychytávky, které by používání mohly usnadnit. Přesto si troufám napsat, že působí „nadčasově“. Je přehledná, a to, co má být vidět, je vidět.

Neobsahuje žádné zbytečné prvky, které by začátečníkům znesnadňovaly její používání. Není tu žádný reklama, ta se objevuje až u otevřených zpráv. Prostředí je laděno do dvou barev – bílé a oranžové, což prakticky stačí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Seznam doručených zpráv a otevření vybraného e-mailu

Po levé straně najdete odkazy pro napsání nového e-mailu a SMS. Poté pokračuje doručená a odeslaná pošta, rozepsané zprávy, spam a viry a jako poslední koš.

E-maily se řadí standardně dle času doručení. Vypisuje se odesílatel, přehled s náhledem na začátek zprávy, datum, velikost a případná příloha. Pomocí výběrového seznamu lze výpis setřídit dle daného sloupce.

Můžete si vybrat z několika vzhledů schránky, rozvržení výpisu e-mailů ale změnit nelze. Naštěstí od léta víme, že Seznam chystá novou podobu schránky.

Klepněte pro větší obrázek
 Vybírat můžete z několika motivů schránky

Pořádek ve zprávách

Složky: Pro udržení pořádku ve zprávách můžete využít složky. Vámi vytvořené složky se zobrazují pod levým menu. Složky lze dodatečně přejmenovat nebo smazat, není možné ale určit pořadí jejich výpisu, což je škoda.

Klepněte pro větší obrázek
 Správa složek

Štítky: Některé e-maily jsou důležitější než jiné. Odlišit je mezi sebou můžete pomocí barevných štítků, které jim nastavíte. E-mailům lze hromadně nebo samostatně při čtení nastavit jedna z barev – červená, modrá nebo zelená.

Klepněte pro větší obrázek
 Barevné označení e-mailů

A co když budete chtít vypsat jen „modré“ e-maily? Je to samozřejmě možné, Seznam ale tuto možnost (ne)šikovně zamaskoval. Vypsat jen modré e-maily lze tak, že si rozbalíte pravé horní výběrové menu „Setřídit emaily podle“ – ano, tam by barvičky opravdu nikdo nehledal. Navíc jsou k tomu potřeba dvě kliknutí myší. Možná to byl úmysl, respektive řešení, jak nabídnout barvy a přitom nezaplácat schránku okrajově používanou funkcí.

Jména v nudném seznamu

Když se někomu rozhodnete napsat e-mail, objeví v podstatě standardní okno. Začnete psát jméno nebo e-mail příjemce a našeptávač vám automaticky poradí s adresou, napovídá i skupiny osob.  Po kliknutí na „Kopie“ nebo „Skrytá kopie“ se objeví další vstupní pole, což je v pořádku.

 Klepněte pro větší obrázek
  Editor pro psaní e-mailů

Naopak co v pořádku moc není, tak je adresář, se kterým se Seznam vypořádal opravdu spartánským způsobem. Po kliknutí na „adresář“ na vás vyskočí nové okno, kde uvidíte strohý výpis osob.

Klepněte pro větší obrázek
 Adresář s kontakty a skupinami

Před odesláním si ještě můžete provést kontrolu překlepů v českém nebo anglickém jazyce, případně doplnit háčky a čárky. Po otevření formátovacího automaticky začnete psát e-mail ve formátu HTML. Výchozí volbu lze zvolit v nastavení.

Správa kontaktů se skládá z osob a skupin. Jestli často posíláte více e-mailů stejným osobám, můžete si vytvořit skupinu a poté vždy při psaní e-mailu vybrat tuto jednu skupinu. Při vytváření skupiny akorát zadáte její název a „naklikáte“ si osoby, které do dané skupiny patří.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Správa adresáře a přidání kontaktů do skupiny

Ve správě adresáře se nachází blokované a povolené kontakty, takže si můžete vytvořit seznam adres, od kterých nikdy nechcete dostávat e-maily, anebo naopak povolené kontakty, které budou doručeny za všech okolností (i když bude spam).

Kontakty můžete importovat a exportovat pouze v CSV formátu.

Hledá, upozorní

Tu a tam se stane, že to co zrovna potřebujete najít, tak nevíte, kde hledat. V tom případě by mělo pomoct vyhledávání v e-mailech. V rozšířeném vyhledávání se prohledává odesílatel a příjemce, předmět, názvy příloh a samotný text e-mailu. Vyhledávání můžete upřesnit podle stáří e-mailu a oblast – složka, přijaté nebo odeslané, atd.

Klepněte pro větší obrázek
 Podrobné vyhledávání

Občas může být užitečné si nechat posílat upozornění na mobil v případě, kdy vám dojde e-mail. Tato možnost se skrývá v nastavení pod názvem „Upozornění na email“, kam zadáte e-mailovou adresu, kterou máte „spárovanou“ se svým mobilním telefonem.

Klepněte pro větší obrázek
 Nastavení upozornění na příchozí e-maily

Samozřejmě si zde můžete nastavit i jinou e-mailovou adresu, ne jen týkající se mobilního telefonu. Seznam navíc nabízí tzv. „spolehlivé upozornění“, které je ale placené – 1 Kč za 1 SMS.

Filtry zpráv

Když přijde zpráva od Pavla, udělej s ní toto a jestli dojde od kohokoliv jiného, udělej tam to. Třeba takto můžete nadefinovat pravidla ve filtru zpráv.

Nejprve určíte, kdy má filtr platit – vždy nebo na základě určitého obsahu. V druhém kroku vyberete akci, například smazání, přeposlání kopie či poslání upozornění, poslání automatické odpovědi, obarvení zprávy či přesunutí do složky.  V posledním kroku můžete určit prioritu provádění filtru (vždy vzhledem k počtu filtrů) a jestli má být jako poslední, který se provede.

Klepněte pro větší obrázek
 Nastavení filtrů

Všechny filtry pak vidíte v přehledném seznamu, kde snadno můžete libovolný filtr dočasně vypnout.

Zabezpečení schránky

Antispamová ochrana

Ochrana proti virům a spamu je už dnes samozřejmost. Ve výchozím nastavení je zapnutá, v nastavení ji ale můžete vypnout. Lze i nastavit nedoručování takových zpráv.

Blokované a povolené e-mailové adresy

Jestli naopak chcete mít jistotu, že zpráva od některých z kontaktů bude vždy doručena, přidejte si ho na seznam povolených kontaktů. Naopak komunikaci s vybranými kontakty můžete jednoduše utnout – přidejte je na seznam blokovaných kontaktů.

Velikost schránky

Nově založená schránka je omezena velikostí 10 MB. Máte možnost schránku rozšířit na neomezenou velikost, musíte ale poslat SMS v hodně 3 Kč.

Všechno v jednom

E-maily můžete číst buď ve webovém rozhraní, anebo si je stahovat pomocí zmíněných protokolů do svého počítače. Seznam s IMAP dlouho otálel, ale nějaký ten pátek jej už také nabízí.

Klepněte pro větší obrázek
 Pokud chcete používat IMAP, musíte jej povolit

Navíc Seznam nabízí aplikaci Seznam Lištička, která upozorňuje na nové e-maily, nebo Seznam Pošťák, který navíc prozradí, kdo e-mail odeslal. Nicméně komfort push e-mailu nenabídne.

Abyste nemuseli procházet všechny své schránky, můžete si e-maily nechat přeposílat na Seznam a v něm nastavit filtry pro třídění třeba do složek. Nebo si je můžete stahovat pomocí POP, kde v nastavení zadáte přístupové údaje do schránky a e-maily se začnou automaticky stahovat.

Klepněte pro větší obrázek
 Nastavení schránek, které chcete stahovat do Seznamu

Docela zde chybí přednastavené údaje pro nejčastější schránky a třídění zpráv do složek z těchto schránek. Stahovat e-maily do jedné složky není šikovné a nastavovat to zvlášť ve filtrech není pro změnu pohodlné.

Seznam je schránka pro masy, která nepřekypuje možnostmi v nastavení ani miliony nepotřebných funkcí. Na druhou stranu by službě prospělo přehlednější ovládání a nový design. Jak ale víme, pracuje se na něm.

Témata článku: Seznam.cz, Web, Seznam Email, Seznam, Email, Google Chrome, Google Mail, Mail, Nová přezdívka, T mobile mobilní telefony akce

54 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jana hudecova 23. 11. 2011 22:42:09
    Seznam este zije ? Som myslela ze uz krachli davno. Uz tam ale nemoze...
  • EskymakCZ 19. 11. 2011 7:16:24
    Jo, email na celej život jen vám ho po půl roce neaktivity smažou...
  • PoliceCollector 18. 11. 2011 23:05:37
    Seznam neví co to je spamfiltr !!!! 99% mailů co mi přijdou na seznam jsou...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky