Sezimovo Ústí: Internet po kabelu

9. června byl spuštěn další mimopražský projekt spojení domácností s Internetem přes rozvod kabelové televize.
Martin Klíma: 9. června byl spuštěn další mimopražský projekt spojení domácností s Internetem přes rozvod kabelové televize. Pro zkušební provoz bylo vybráno největší táborské sídliště Nad Lužnicí a část Sezimova Ústí. Hlavním důvodem byla skutečnost, že v této lokalitě je na jednom kabelovém rozvodu připojeno okolo 4200 účastníků, tedy slušný testovací vzorek.

Kolik za kolik?
Domácímu uživateli poskytovatel slibuje připojení k Internetu (síť NetForce) 24 hodin denně 365 dní v roce linkou, jejíž propustnost lze přirovnat k 64kB pevné lince. K tomu 5MB mailbox zdarma (ale to dnes může mít každý, že?). Uživatel potřebuje počítač vybavený síťovou kartou s konektorem RJ, kabelový modem a samozřejmě tu správnou kabelovku. Připojení přijde zájemce, kromě běžných poplatků za kabelovou televizi (25-80 Kč), na 990 Kč měsíčně + 5000 Kč jednorázová půjčka na modem. Po pěti letech, strávených na Internetu totiž dostane tuto částku zpět. V této cenové relaci je uživatel limitován objemem 200 MB načtených dat.

Výhody?
Z celého sídliště je prakticky vytvořena jedna velká počítačová síť. V době internetové aktivity si navíc neblokujete telefon. S připojením bez telekomunikačních poplatků je představa on-line e-mailů, večerů strávených u strategické či deathmatch pařby se svými sousedy a nocí v IRC kanálech okouzlující. Poplatky za telefon dosahují u náročnějších uživatelů Internetu ohromujících částek, a tak v absenci tohoto poplatku „navíc“ spatřuji hlavní výhodu.

Rizika?
Z technického hlediska nikdo neumí říci, jak budou koaxiální linky při praktickém zatížení skutečně propustné. Jak rychlé budou odezvy v rámci tohoto rozsáhlého „intranetu“ a jaké prodlevy nastanou při cestě dat z druhé polokoule. Tyto otázky zodpoví až výsledky zkušebního provozu a subjektivní dojmy uživatelů. Nelze podceňovat ani otázku bezpečnosti připojených počítačů. Je rozdíl být připojen 1 x denně na 10 minut, nebo na 16 hodin, případně celý den. Distribuce práv ke sdíleným složkám se nastavují běžným sdílením v rámci operačního systému. Protože ne každý pravidelně používá nejnovější záplaty, můžeme předpokládat, že soused bude používat prohlížeč s nějakou oblíbenou bezpečnostní dírou. I když poskytovatel přidělí uživateli virtuální IP-adresu v okamžiku přihlášení, není problém ji zjistit, a pokud nebude stát v cestě nějaká ochrana, bude hračkou procházet se sousedovi po disku. Ochrana dat je v tomto případě řešena stejně jako u jiných připojení, tzn. je ponechána na uživateli samotném.

I když někteří řečníci během slavnostního odpoledne ulétli do nereálných vizionářských oblaků, faktem zůstává, že tento zatím ojedinělý projekt má své výhody a ukazuje novou cestu. Na jakémkoliv rozšíření konkurence v oblasti poskytování Internetu nakonec vydělá uživatel. Buď jsou lepší ceny, nebo alespoň širší výběr. Uvidíme.

Z televizní zásuvky se přivádí signál do kabelového modemu. Odtud putuje přes RJ konektor do síťové karty počítače standardní TCP/IP protokol. Ale pozor, má to jeden háček. Koax v modemu končí, takže pokud se chcete dívat také na televizi, pořiďte si rozbočovač.

Diskuze (10) Další článek: Znepřístupnění administrátorských sdílení

Témata článku: Internet, Televize s internetem, Testovací protokol, Kabelová televize, Kabel, Běžný den, Půjčka, Technická hračka, Martin Klíma, Standardní tcp, Velký háček, Televize a internet, Cenová relace


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky