Kryptoměny | Hacking | Severní Korea

Severokorejští hackeři ukradli loni v kryptoměnách téměř 9 miliard korun

Uplynulý rok byl ve znamení dechberoucího růstu hodnoty kryptoměn, jako je bitcoin a ethereum. Hodnota bitcoinu vzrostla v roce 2021 o 60 % a etherea o 80 %. Není tedy asi žádným překvapením, že neúnavní severokorejští hackeři, kteří se na vzkvétající kryptoekonomice přiživují, měli také velmi dobrý rok.

Podle společnosti Chainalysis, zabývající se analýzou blockchainu, ukradli severokorejští hackeři v loňském roce během sedmi průniků do kryptoměnových burz a investičních firem virtuální mince v celkové hodnotě 395 milionů dolarů, tedy v přepočtu asi 8,5 miliard korun.

Severokorejští hackeři v akci

Uvedená částka představuje nárůst o téměř 100 milionů dolarů (cca 2,1 miliardy korun) oproti předloňským krádežím, na kterých se podílely severokorejské hackerské skupiny. Celkový lup tak za posledních pět let narostl na 1,5 miliardy dolarů (cca 32 miliard korun).

Další stovky milionů dolarů hackeři ukradli z tradičního finančního systému. Zahraniční média vyslovují přesvědčení, že ukradené kryptoměny významně přispívají do pokladny totalitního režimu Kim Čong-una, který se snaží financovat sám sebe – a své zbrojní programy – navzdory přísným sankcím, izolaci a churavění ekonomiky země.

„Byli velmi úspěšní,“ říká ředitelka vyšetřování ve společnosti Chainalysis Erin Plante, jejíž zpráva označuje rok 2021 za „bannerový rok“. Zjištění ukazují, že globální severokorejské loupeže rostou i přes pokusy o jejich potlačení ze strany orgánů činných v trestním řízení.

Například americké ministerstvo spravedlnosti v únoru loňského roku v nepřítomnosti obvinilo tři Severokorejce z krádeže nejméně 121 milionů dolarů (cca 2,6 miliard korun) z kryptoměnových podniků a z řady dalších finančních zločinů. Obvinění bylo vzneseno také proti Kanaďanovi, který údajně pomáhal tyto prostředky prát.

Bitcoin už nedominuje

Poprvé od doby, kdy Chainalysis začal sledovat krádeže kryptoměn provedených Severokorejci, bitcoin zdaleka nepředstavuje většinu ukradených peněz, ale jen asi 20 procent. Celých 58 procent kryptoměnových zisků tvoří ethereum, dalších 11 procent pocházelo z ukradených tokenů ERC-20.

Chainalysis sice odmítla identifikovat většinu obětí hackerských krádeží, které zaznamenala v loňském roce, ale ve své zprávě například obviňuje severokorejské hackery z krádeže kryptoaktiv v hodnotě přibližně 97 milionů dolarů z japonské burzy Liquid.com.

Všech sedm hackerských útoků na kryptoměny z roku 2021 analytici spojili se Severní Koreou na základě vzorků malwaru, hackerské infrastruktury a sledování ukradených peněz do shluků blockchainových adres, které identifikovali jako kontrolované severokorejskými hackery.

Chainalysis tvrdí, že všechny krádeže provedlo volné seskupení hackerů Lazarus, o němž se všeobecně předpokládá, že pracuje ve službách severokorejské vlády. Bezpečnostní firma Mandiant potvrdila zjištění Chainalysisu, že se krádeže kryptoměn staly prioritou prakticky všech severokorejských skupin, které sleduje.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (7) Další článek: Konopí jako lepidlo proti koronaviru. Oregonská státní univerzita objevila zvláštní chování kanabinoidů

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Hacking, Ethereum, Peníze, Blockchain, Severní Korea, Analýza, Miliarda korun, Severokorejec, Burza, Mince, Dolar, Mandiant, Lazarus, Kanaďan, Krádež, Kim Čong-un, Hacker, ChainalysisSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Jak jinak nalákat pozornost než tím, že slíbíte, že toho bude hodně a vydrží to dlouho? Problém je, že to nemusí být vždy bonus. Opravdu si přejeme, aby hry trvaly stovky hodin?

Vojtěch Matušinský
Téma
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

** Ceny karet se začínají přibližovat těm stanoveným AMD a Nvidií ** V nižších třídách se už vyplatí grafiky koupit ** U high-endu je ale rozumnější chvíli počkat na novou generaci

Jan Pánek
Cenový přehled
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows