Šetříme bity: jak komprimovat datový přenos

Při uvedení článku srovnávajícího GPRS a vytáčeného připojení se v diskusi objevila výtka na nemožnost porovnání výsledků z důvodů komprese prováděné modemem. V dnešním článku si povíme o tom, jak zavést softwarovou kompresi datového toku i na GPRS (a případně další připojení).
Šetříme bity: jak komprimovat datový přenos
Přenášíme méně a rychleji. Článek navazuje na srovnání Eurotel GPRS Data Nonstop vs. dial-up, kde se v diskusi objevila výtka na nemožnost porovnání výsledků z důvodů komprese prováděné modemem.

Účinnost komprese je různá

U běžných modemů pro telefonní linku se můžeme setkat s hardwarovou kompresí standardu MNP 5 nebo V.42bis. Standard MNP 5 se dnes už téměř nepoužívá, protože při kompresi již komprimovaných dat dochází paradoxně k jejich prodloužení. Proto byl tento standard nahrazen standardem V.42bis. Jedná se o rozšíření protokolu V.42 pro opravu chyb o BTLZ (British Telecom Lempel-Ziv), který dovoluje datovou kompresi přenášených dat až 4:1. Tato komprese se navíc umí vypnout v případě, že přenášená data nelze již dále komprimovat, čímž odstraňuje nedostatky u MNP 5.

Další možností je „nadstavba“ PPP (Point-to-Point Protocol) protokolu o Microsoft Point-To-Point (MPPC) kompresní protokol či PPP Stac LZS nebo kompresní protokol Predictor. S touto kompresí se můžete nejčastěji setkat na ISDN linkách. To si můžete snadno ověřit po kliknutí na ikonku připojení v SysTray menu. Nejčastěji zde najdete právě MPPC kompresi.

Klepněte pro větší obrázek

Název komprese byste nalezli na zvýrazněném místě.

S účinností těchto kompresních standardů to je různé a dost často se o to vedou spory.

Další možností při použití GPRS připojení je zvolit si společnost T-Mobile. Ta ve své síti komprimuje se službou GPRSpeed Plus kompletní TCP protokol, ovšem s kompresí FTP nebo ICQ přenosu to už je podle slov uživatelů horší.

On-line komprese dat

Při hledání vhodné varianty vyhovující jak pro vytáčené připojení, tak GPRS všech operátorů jsme narazili na službu Internet Levně (INTL), která je sice provozována ve Slovenské republice, ale to na Internetu nehraje roli. Navíc server je umístěný u poskytovatele v České republice, aby byla zajištěna pokud možno co nejlepší kvalita připojení pro uživatele z ČR.

Pro zdárné používání je zapotřebí nainstalovat do počítače malého klienta a nastavit si různé protokoly a porty pro komunikaci jednotlivých aplikací skrze komprimační proxy server této služby. Klient je důležitý z toho důvodu, že veškerý datový tok se na serveru služby Internet Levně on-line komprimuje algoritmem podobným Zipu a na vašem počítači se pomocí klienta zase dekomprimuje. Tím dochází k značné úspoře přenášených dat a současně se tak zvyšuje i rychlost připojení. Týká se to těch objektů, které jdou nějakým způsobem komprimovat. Již zkomprimované nebo exe soubory už rychleji nestáhnete.

Při správném nastavení tak můžete komprimovat HTML, FTP, ICQ, IRC, POP3, Telnet a pokud to váš poskytovatel připojení povoluje i SMTP přenos. Stručně řečeno, nejste omezeni na jeden protokol či službu, ale můžete komprimovat veškerý datový tok směřující k vám i OD vás! Komprese je bezztrátová a k žádnému zeštíhlování obrázků nebo HTML kódu nedochází.

Prověrka Internetu Levně

U kompresí umiňovaných výše se o jejich účinnosti často vedou spory, ale Internet Levně jsme podrobili důkladné prověrce ve spojení s GPRS připojením od Eurotelu.

1,69 MB souboru MS Word skrze FTP stahování upload
s INTL 18,44 sec (94,06 kB/s) 31,92 sec (54,32 kB/s)
bez INTL 5:58 min (4,83 kB/s) 12:16 min (2,35 kB/s)
ZIP (71 kB) 13,58 sec (5,26 kB/s) 29,57 sec (2,42 kB/s)

42 souborů ve formátu HTML různé velikosti o celkové velikosti 349 kB přes FTP stahování upload
s INTL 3:08 min (6,29 kB/s) 04:35 min (2,74 kB/s)
bez INTL 4:40 min (2,07 kB/s) 6:18 (1,31 kB/s)

1,98 MB PDF soubor ze stránek Ministerstva informatiky pomocí programu FlashGet stahování
FlashGet s INTL 3:40 min (9,24 kB/s)
FlashGet bez INTL 6:51 min (4,95 kB/s)

2,97 MB obrázek ve formátu TIF ze stránek Ministerstva vnitra pomocí programu FlasGet stahování
FlashGet s INTL 0:53 min (57,50 kB/s)
FlashGet bez INTL 10:08 min (5,01 kB/s)

Test s načtením titulní stránky různých internetových magazínů v Mozille včetně všech obrázků a skriptů Průměrná doba načítání bez INTL Průměrná doba načítání s INTL
Žive (okolo 180 kB) 70 sec 60 sec
Mobilmania (okolo 290 kB) 95 sec 80 sec
Doupě (okolo 410 kB) 115 sec 80 sec
Celkem 4:40 min 3:40 min

Sečteme-li veškeré časy, které bychom prací na Internetu při GPRS připojení strávili při výše uvedených činnostech dostaneme se bez služby INTL na dobu 50:51 min a se službou Internet Levně na 16:46 minuty. Jak je vidět se službou Internet levně jsme ušetřili 34:05 minuty strávených na Internetu a mohli jsme tento čas věnovat jiné činnosti. Samozřejmě, že ne vždy budeme stahovat nekomprimované soubory, ale při běžné práci na internetu a stahování pošty můžeme s GPRS připojením velmi snadno dosáhnout 30% úspory přenášených dat. Přibližný důkaz o tom přináší obrázek níže, jenž zobrazuje statistiku přenesených a uspořených dat v klientském programu služby Internet Levně.

Klepněte pro větší obrázek

Port 1080 představuje ICQ komunikaci, 8080 jsou webové stránky a 8010 stažená pošta.

Z výsledků vyplývá jednoznačná úspora převážně v objemu přenesených dat, takže se vyplatí zejména těm, kteří za tento objem platí. Důvodem proč není dosahováno ve stejném poměru i zvýšení rychlosti je v pravděpodobně způsobeno tím, že většina prohlížečů vykresluje složitější stránky až po načtení některých obrázků. Pokud tedy zjistíte, o které obrázky se jedná nebo obrázky vypnete úplně bude rozdíl v rychlostech načtení daleko výraznější.

TCP spojení zatěžují linku

Během testování jsem narazili i na pár chybiček. Občas během dne se některé webové stránky nenačetly kompletní. Tedy načetl se veškerý text, ale obrázky se načíst na první pokus nepovedlo. Tento nedostatek přisuzujeme problémům v součinnosti s použitým SQUID proxy serverem. Několikrát se také klientskému programu nepovedlo nastavit spojení s domovským serverem. Tento problém je po konzultaci s poskytovatelem služby nejspíše způsoben tím, že při použití služby Internet Levně je každé TCP spojení, při kterém je využita komprese připojené k serveru služby. Vypadá to, že Windows TCP/IP stack se chová jinak, pokud má X spojení na různé adresy a jinak pokud má X těch stejných spojení na stejnou adresu a port. Je-li jejich počet větší a zatěžují linku může nastat stav, kdy se nepovede vytvořit další nové spojení, čímž dojde k dočasnému přerušení služby. Zajímavé je, že na Linuxu se prý tento problém nevyskytuje. Pokud může někdo potvrdit, budem rádi.

V současnosti se pracuje na řešení, které by mělo počet TCP spojení na server výrazně snížit a tím odstranit tyto problémy i na platformě Windows.

Velmi použitelná služba

I přes pár výše zmíněných nedostatků považuji osobně tuto službu za jednu za nejpoužitelnějších, které jsem na Internetu za poslední dobu vyzkoušel a všem, kteří již vlastní GPRS připojení od Eurotelu nebo i jiného mobilního operátora bych ji neváhal doporučit. Dát měsíčně 80 Kč za program Dialup je podle mně dobrou investicí. Škoda snad jen, že je k dispozici klient zatím pouze pro Windows a Linux. Na verzi pro Pocket PC se pracuje a pokud nenastanou problémy měla by být podle vyjádření poskytovatelů služby k dispozici během června. Uživatelé kapesních počítačů Palm či Psion mají prozatím smůlu.

Zajímavá by mohla být tato služba i pro samotný Eurotel, který s dřívějším zpoplaňováním za přenesená data o podobné služby neměl pochopitelně zájem, ale se zavedením paušálu GPRS Data Nonstop by tak mohl značně odlehčit své vlastní síti a ještě dát bonus uživatelům.

Diskuze (55) Další článek: RIAA poprvé přiznala chybu

Témata článku: Internet, Různé důvody, Důkladné testování, Datový přenos, Přenos, Nonstop, Nejlepší kvalita, Nedostatek, Jak, Spojení, Komp, Proxy Server, Bit, Stejný problém, Nové spojení, kB, Stejný souborPowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Co vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety