Setkání příznivců historických počítačů

Tuto sobotu, 10 května 2003 se v Praze v budově menzy Vysoké školy Ekonomické koná „Nostalgia Párty ’03” - Setkání příznivců a přátel historických počítačů. O čem celá akce bude, kdo ji organizuje a co na ní bude k vidění?

Slovo má Milan Kleibl, jeden z organizátorů celé akce:

Když jsem před pár lety chtěl sezvat spolužáky na setkání po deseti letech, rozeslal jsem jim v obálkách s pražským razítkem a bez adresy odesílatele papír s textem „Vážený absolvente, při skartacích Vašich písemných maturitních prací, které se provádějí po 10 letech od maturitních zkoušek jsme shledali, že Vaše klasifikace nebyla uzavřena, dostavte se proto prosím dne toho a toho k doplňující maturitní zkoušce“, jak ale pozvat na naší sešlost lidi, se kterýma jsem do školy nechodil, navíc vesměs jsme byli rivalové a nikdo nedal na svoji platformu dopustit?

NOSTALGIA PÁRTY ´03

Koná se v Praze v sobotu 10. května 2003 od 8:00 do 17:30 v budově menzy VŠ Ekonomické, vstup z ulice Italská. Kdo může na párty přinést svůj starý počítač, příslušenství nebo jiné vybavení jako projektory, reproduktory, prodlužovačky a podobně, dejte mi prosím vědět na adresu: mk25@email.cz. http://www.sberatele.cz

Nezávidění hodná situace. Vzpomínám si na dobu, kdy jsme byli ochotní kamarádovi vyrazit pojistky, jenom aby nebyl první, komu se podaří rozkopírovat nejnovější hru a vzpomněl jsem si taky jak jsme na zeď jednoho domu nastříkali jako jedno z prvních grafity nápis „Didaktik“, (je to už dávno přes deset let, takže doufám, že se to promlčelo a město, kde je ten nápis doposud, taky nebudu jmenovat).

Zkrátka, lámu si hlavu nad pozvánkou. Koho dnes vlastně ještě můžou zajímat staré počítače? Dnešní děti si hrají s konzolami a mobilními telefony, u kterých si tak maximálně změní melodii a logo, (no dobrá, ještě si do nich nahrají nějakou tu JAVA hru), my staří vlci se většinou honíme za výdělkem abychom uživili ony děti, k tomu nějakého hladového koně a místo dlouhého hraní si občas na záchodě sotva stačíme přečíst nějaký počítačový časopis.

Co se vlastně stalo s těmi počítači, které jsme dali do skříně, najde se dnes vůbec někdo, kdo se jim ještě věnuje? Vždyť nám samotným tehdy dalo tolik práce naučit se náš první assembler nebo aspoň upravit „Loader“. Světe div se, pořád to někoho baví a nevěřili byste jak moc se těm „lidem dneška“ podařilo pokročit a vytěžit z omezených možností těch strojů, kam se hrabe minulé století, ve kterém naše mašinky kralovaly. Protože času není nazbyt a cestovat po republice na sešlosti jednotlivých platforem by bylo náročné, rozhodli jsme se uspořádat jednu velkou akci v Praze. Pokud budete mít tuto sobotu chuť si zavzpomínat nebo se podívat, kam až vývoj našich „starých dobrých“ pokročil, přijďte.

Každý z nás si určitě vzpomene na okamžik, kdy jsme si domů pořídili naše první PC a náš starý počítač se začal ve skříni zanášet prachem. Občas jsme naši mašinku oprášili, ti z nás co svůj počítač kdysi prodali, si z Internetu stáhli nějaký ten emulátor a sem tam si zahráli oblíbenou hru, kterou už nikdo pro PC nepřepsal. Objevují se nové a barevnější programy, stále výkonnější konzoly, PC chroustají jedno CD za druhým a zdá se, že v nenávratné minulosti mizí něco, co patřilo k naší generaci. S nostalgií si občas zavzpomínáme na dobu, kdy jsme válčili s uživateli nekompatibilních počítačů, na nesmiřitelné debaty a holedbání se výkonem té naší trochy MegaHertzů, na divoké kopírování her, užitkáčů, systémáků a dlouho do noci trvající sešlosti s kamarády, na ten pocit „být king“ když jsme našim známým předváděli nejnovější herní úlovky a na obdivování holek, protože jsme byli ti, co „dělali do počítačů“ a věděli „něco víc“ než ti ostatní.

To všechno je pro mnohé z nás minulostí, která zmizela v nenávratnu, na starý počítač se dávno práší a kdo by dnes dělal do hraček, které jsou směšné v porovnání s GigaHertzovými srdci našich současných mašin? „A přece se točí!“ Naše zaprášené počítače stále žijí, vyvíjejí se, nechávají si posluhovat od bezduchých šedivých krabic a můžete je dnes potkat na Internetu nejen jako předměty z inzerátů „za odvoz přenechám“, ale naučili se po něm i brouzdat.

Kdo z nás zažil setkání spolužáků po letech, určitě mi dá zapravdu, že byl neopakovatelný zážitek zase potkat staré dobré známé, kteří nás provázeli několik let našeho života. Dnes, ale i přesto, že už spousta z nás má rodinné a další povinnosti, jsme se rozhodli uspořádat v Praze NOSTALGIA PÁRTY, mezinárodní setkání, které by nejen připomnělo chrčení děrnoštítkových pamětí, magnetofonových kazet nebo floppy mechanik AMIGY, ale předvedlo kam až naše staré počítače za ta léta nezaslouženého odpočinku dokázaly dojít. Nechte se překvapit! Třeba uvidíte znovu ony „nedohledné softwarové pláně“ a možná zavzpomínáme na dobu, kdy nám nebylo tolik co teď, svět byl tak nějak krásně „jiný“ a PC si dělalo do plenek.

Co bude v průběhu akce k vidění a slyšení?

  • počítače Commodore, SHARP, ZX Spectrum, Didaktik, ATARI a Amiga
  • poklábosit budete moci s fandy okolo těchto počítačů
  • k vidění budou nová dema a vylepšené verze programů
  • celou akci by měl uvádět Michal Rybka (známý to autor několika herních časopisů)

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (39) Další článek: Počeštěné OpenOffice.org 1.0.3

Témata článku: První hra, King, Herní příslušenství, Nostalgie, Kamarád, Floppy, Dlouhé hraní, Historický počítač, Set, Razítka, Starý počítač, Pros, Mensa, PC skříně, ZX Spectrum


Určitě si přečtěte

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí