Set Me Up - Objevte skrytá nastavení Windows 9x!

Mnoho užitečných nastavení se skrývá v registrech a v konfiguračních souborech, do kterých si většina uživatelů bojí zasahovat, protože jeden chybný zápis může způsobit nevratné zhroucení celého operačního systému.
Mnoho užitečných nastavení se skrývá v registrech a v konfiguračních souborech, do kterých si většina uživatelů bojí zasahovat, protože jeden chybný zápis může způsobit nevratné zhroucení celého operačního systému. Pokud se přesto chcete dostat ke skrytým nastavením a nehodláte riskovat, máte na výběr z řady produktů, jež veškeré změny provedou za vás. Jedním z nich je Omniquad Set Me Up 98 a s ním se dnes seznámíme.

Program podporuje angličtinu, francouzštinu, italštinu, španělštinu a němčinu. Chcete-li si vytvořit vlastní jazykovou mutaci (například českou), není to žádný problém - stačí v adresáři programu vytvořit nový soubor nazvaný d6.lng a podle některého z dodaných souborů d1.lng až d5.lng přeložit postupně všechny texty do požadovaného jazyka.

zabudovaný průvodce Zabudovaný průvodce obsahuje několik jednoduchých triků pro začátečníky, to podstatné obsahuje až hlavní okno programu, které je rozděleno do tří panelů. V levém se nacházejí hlavní kategorie setříděné do třinácti položek ve stromové struktuře. V prostředním panelu se pak zobrazují podrobnosti aktuálně zvolené položky a v pravé části pak vidíte vysvětlující popisek. Zapomenout bychom neměli ani na horní lištu, které obsahuje devatero ikon. Za všechny jmenujme alespoň ikonu ke spuštění Editoru systémové konfigurace, Editoru registru či Systémových informací. Velmi praktický je prohlížeč písem FontView, který vám zobrazí všechny nainstalované fonty hezky přehledně pod sebou.

Hlavní pracovní okno programu

Vraťme se ale zpět k nastavení Windows a stručně si představme všechny položky, které nám program nabízí:

 • System Startup - dovoluje nastavit parametry bootování, jako zda má být umožněn start do nouzového režimu, nebo zda mají Windows startovat do grafického prostředí či pouze do příkazové řádky. Máte dokonce možnost spouštět Správce programů místo rozhraní Windows 9x, který se podobá prostředí Windows 3.1x. Stejně tak lze nastavit, jak dlouho se má zobrazovat nápis Startuje se Windows 9x, zakázat klávesy F5 a F8 a nastavit parametry boot menu.
 • Logos - zde můžete snadno a rychle změnit úvodní a závěrečné obrazovky Windows. Bohužel program podporuje pouze formát BMP, takže chcete-li použít například JPEG, musíte jej nejprve zkonvertovat do tohoto formátu. Pokud vás úvodní logo rozčiluje a nechcete jej zaměnit za jiné, lze jej úplně vypnout v menu Logos-Startup logo odstraněním zatržítka Shows start-up logo.
 • Randomizer - tato položka je ideální pro ty, kdo nemají rádi stereotypnost operačních systémů Windows. Kromě již zmíněné náhodné změny úvodní obrazovky i závěrečných obrazovek si lze nastavit změnu tapety na pracovní ploše při každém startu Windows. Nevím jak vy, ale já bych si na to asi nezvykl...
 • General - kromě mazání souborů s hesly zde můžete nastavit cestu k adresáři, v němž máte umístěny instalační soubory Windows, a změnit jméno uživatele, na něhož je systém registrován. Uživatelé Windows 95 zde mohou měnit texty tipů, které se zobrazují při spuštění.
 • Explorer - nelíbí-li se vám ikona souborů BMP, nastavte si, aby se místo ní zobrazoval samotný obrázek. Kromě toho lze vypnout veškeré animace, přidávat položky do kontextového menu Nový-..., změnit umístění systémových složek, či přesunout některé důležité ikony (Ovládací panely, Telefonické připojení sítě, Tiskárny, Koš, ...) přímo do menu Start. Snadno také nastavíte ikony pro všechny disky ve vašem počítači.
 • Sounds - nastavení zvuků jednotlivým událostem
 • Mainteance - kromě jiného nabízí tato položka rychlý přístup na webové stránky více než stovky hardwarových firem. Můžete si přidat i své vlastní adresy - všechny jsou uložené v souboru sites.txt.
 • System Saver - nastavení automatického zálohování důležitých systémových souborů. Stačí vybrat složku, do níž mají být soubory uloženy, počet záloh, zda má být zálohování prováděno jednou denně nebo při každém startu Windows, a specifikovat, jakých souborů se má toto nastavení týkat (implicitně INI, CFG, INF, ovladače, soubory s hesly a registry). V případě havárie pak budete potřebovat výrazně méně času k tomu, abyste Windows uvedli do původního stavu.
 • Security - zabezpečení programu heslem, spuštění šetřiče s heslem bezprostředně po startu systému, smazání historie otevřených dokumentů, programů spuštěných přes menu Start-Spustit a historie hledání.
 • Millennium Compliance - velmi jednoduchý test, který vám prozradí, zda jsou vaše Windows připravena na rok 2000.
 • Logon - požadování hesla pro vstup do Windows a možnost zapisování všech přihlášených uživatelů do souboru.
 • Internet Explorer 4 Tweaks - nastavení tapety pod tlačítky MSIE, nahrazení animace v pravém horním rohu okna programu vlastním obrázkem ve formátu BMP, změna textu, který se zobrazí, zastavíte-li kurzorem nad nějakou systémovou ikonou na ploše. Snadno lze změnit ikonu libovolné složky a doplňující text, který se zobrazí po zastavení kurzoru myši nad touto ikonou.
 • About - volba jiné jazykové mutace, informace o registraci programu.
Součástí instalace je i CPU Monitor, který zobrazuje vytížení paměti a odkládacího souboru, již zmíněný FontView a Winspector.

Program Omniquad Set Me Up 98 otevírá skutečně velmi široké možnosti nastavení skrytých vlastností Windows. Bohužel ale musím vytknout chybějící podrobnou nápovědu a občas narazíte i na chybovou hlášku, která způsobí ukončení celého programu. Autoři by tedy ještě mohli zapracovat na doladění těchto nedostatků.

Pochvalu si, bohužel, nezaslouží ani odinstalace, která ponechala v registrech celý klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Sobstel, takže chcete-li program odinstalovat úplně, budete muset tuto položku smazat ručně.

Rozhodně tento program doporučuji každému, kdo má chuť přizpůsobit si jinak těžko zkrotitelná Windows svým představám a požadavkům - určitě stojí alespoň za zkoušku.

Shareware, registrační poplatek 35 USD, Download, velikost: 2,4 MB

Diskuze (4) Další článek: Konec roku v MP3

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Celá obrazovka, Up, Set, Objev, Náhodné prostředí, Win +, Compliance, Úvodní logo, Důležitá složka, Start, Start-up, Horní okno, Horní lišta, OBJ, Zvolená složka, Window, Start Up, Celá historie, Systémový program, Nastavení, Windows +Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

** V centru galaxie NGC 7727 se nachází dvojice velmi hmotných černých děr ** Jedná se o výsledek splynutí velké a menší galaxie ** Obě černé díry se v budoucnu srazí

Petr Kubala
Černé díryAstronomie
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Halo volá po hrdinovi v každém z nás v novém traileru.

Michal Maliarov
Halo InfiniteVideo
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony