Šestnáctkrát rychlejší USB

Intel prozradil, že pracuje na nové verzi USB, která by měla být i více jak šestnáctkrát rychlejší než stávající standard.
Mnozí z nás, kdo plně nepochopili, k čemu má USB sloužit, kritizovali její nedostatečnou rychlost pro připojení pevných disků či digitálních kamer a mluvili o jejím brzkém nahrazení rozhraním IEEE 1394 (FireWire). Přestože USB slouží k elegantnímu připojování pomalejších periferií k počítači za levný peníz, kritika našla svou odezvu – Intel prozradil, že pracuje na nové verzi USB, která by měla být i více jak šestnáctkrát rychlejší než stávající standard.

USB 2.0, jak zní pracovní název nové specifikace, má samozřejmě být zpětně kompatibilní se současnými zařízeními pro univerzální sériovou sběrnici, nově ovšem nabízí přenosovou rychlost 120 až 240 Mb/s oproti stávajícím 12 Mb/s, v laboratorních testech dokonce zvládá 300 Mb/s. Kromě rychlosti má podporovat více různorodých topologií připojených zařízení se zachováním možností automatického řízení vnitřní správy sběrnice jako například rozhodování o tom, která zařízení budou napájena přímo po sběrnici.

Proč ono razantní zvýšení rychlosti? USB 2.0 chce být přímým konkurentem rozraní IEEE 1394. Není tomu sice ještě tak dávno, co Intel vítal myšlenku koexistence rozhraní USB a IEEE 1394 v jediném počítači „budoucnosti“. Potíž je v tom, že IEEE 1394 je drahé (zatímco USB je vybaveno každé novější PC, rozhraním IEEE 1394 se mohou chlubit pouze některé „nadupané“ značkové počítače) a patent drží v rukou společnost Apple.

Pro nové USB mluví zpětná kompatibilita, cena a podpora dalších výrobců hardwaru, jako Compaq, Hewlett-Packard, Lucent, NEC či Philips, přesto buďme prozatím zdrženliví. První funkční prototyp USB 2.0 má být představen veřejnosti až letos v září na Intel Developers Forum, zatímco rozhraní IEEE 1394 již je standardizované, nabízí 400Mb/s rychlost (v nové specifikaci dokonce 800 Mb/s) a podle výrobců čipů se jeho výroba teprve začíná rozjíždět, takže i zde půjdou ceny dolů.

Jen tak na okraj – kromě projektu USB 2.0 se Intel zmiňuje i o Future ATA – dalším rozhraním z rodiny diskových rozhraní vycházejících se standardu IDE, oproti současné novince Ultra ATA/66 má být přenosová rychlost opět zhruba dvojnásobná. Přestože koncepce IDE je zastaralá, ještě dlouho to nebude mrtvé diskové rozhraní.

Váš názor Další článek: Partition Magic 4: Disk na tři půlky

Témata článku: Apple, USB, Vnitřní hardware, Přenosová rychlost, Future, Pevná ruka, Zastaralé zařízení, Levné zařízení, Jediný prototyp, Sériová výroba, Drahé zařízení, Elegantní počítač, Současný prototyp, USB 3, Rozhraní


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně