AMD | Procesory | Ryzen

Šestijádro AMD Ryzen 5 5600X je výkonnější než Intel Core i7-8700K přetaktovaný na 6,1 GHz

Jak velký skok ve výkonu lze čekat od nové generace desktopových procesorů AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3, ukázal už samotný fakt, že se podařilo zvýšit výkon jen samotného IPC o 19 %. K tomu je třeba přidat vyšší frekvence a další vylepšení.

Uživatel s přezdívkou Jumper118 patří mezi šťastlivce, kteří se už dostali k nejnižšímu dosud uvedenému modelu – AMD Ryzen 5 5600X s turbo frekvencí 4,7 GHz. První testy výkonu vypadají neuvěřitelně.

V testu Cinebench R15 totiž tento procesor dosáhl na 2040 bodů, což je ještě více, než zvládne šestijádrový procesor Intel Core i7-8700K s frekvencí 6,1 GHz, která byla dosažena pomocí extrémního chlazení s kapalným dusíkem.

Šestijádro AMD Ryzen 5 5600X přitom používalo jen klasický vzduchový chladič a majitel si ještě ani nehrál s optimalizací operačních pamětí. Na tomto srovnání je tak krásně vidět ten propastný rozdíl výkonu během pouhých tří let. Možná to také částečně ukazuje to, jak moc Intel stagnoval během posledních roků.

Další důležitou informací, kterou se podařilo zjistit je, že čip má s velkou pravděpodobností stejný paměťový řadič, protože limit FCLK byl opět 1 900 MHz. Standardně je 1 800 MHz, takže ideální jsou opět paměti s frekvencí 3 600 MHz, aby poměr byl 2:1 bez snižování výkonu.

Nové procesory AMD Ryzen 5000 budou v prodeji od 5. listopadu, takže oficiální testy výkonu budou k dispozici ještě tento týden.

Prezentace procesorů AMD Ryzen 5000

Diskuze (32) Další článek: Google našel ve Windows 10 a Chromu zcela novou díru. Hackeři ji podle něj aktivně využívali

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Procesory, Ryzen, Čipy, AMD Zen, Výkon, Procesor, GHz, IPC, Frekvence, MHz, FCLK, Procesory na Heureka.czNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko