Sestavy počítačů - jak vybírat - rady a tipy

Fyzicky sestavit a postavit počítač je dnes, dá se říci, snazší část. Problémem je spíše výběr vhodných komponent pro sestavení. Zde už je zapotřebí opravdu rozsáhlá znalost trhu a aktuálních poměrů. Dobrým vodítkem jsou recenze a testy, ve kterých je však také nutné se dobře orientovat. Pokud se v problematice neorientujete, je tu pro vás dnešní článek.
Sestavy počítačů - jak vybírat - rady a tipy

Výběr správných a vhodných komponent je otázkou zkušeností a přehledu. Formou tohoto článku tak nabízím své zkušenosti a svůj přehled těm, kteří toto nesledují, ale právě řeší koupi nového počítače. Není žádná ostuda se zeptat a informovat se před koupí - a to čehokoli. Heslo „dvakrát měř, jednou řež“ je v tomto případě zcela na místě.

Klepněte pro větší obrázek

Dnešní článek bude koncipován jako konkrétně-obecný přehled možností ve třech cenových hladinách. Sestavu zde bude reprezentovat plnohodnotná a funkční case (skříň) bez periferií a softwaru. Protože operační systém a periferie (myš, klávesnice, monitor) jsou opravdu hodně individuální věci, neodvážím se z obrovského výběru parametrově velmi stejných výrobků doporučovat nějaký konkrétní. Sestavy zde budou z komponent, jejichž výkon se dá změřit, či jinak objektivně porovnat, a na základě toho doporučit ke koupi.

Sestava počítače

Důraz při výběru sestav by měl být kladen zejména na kvalitu za rozumnou cenu. A tedy ušetření stokoruny na kvalitě není z mých zkušeností ušetření, ale zadělání si na možné problémy. Nicméně neplatí zde pravidlo, že dražší znamená automaticky lepší.

S kvalitou úzce souvisí provozní vlastnosti počítače. Dnes není sebemenší důvod nechat se zbytečně otravovat hlukem. Dají se vybrat kvalitně a tiše chlazené komponenty, či dokoupit za nevelkou částku kvalitní účinné a tiché chlazení. Provozní vlastnosti počítače úzce souvisí s počítačovým zdrojem, o kterém zde bude ještě řeč. 

Častou chybou sestav od většiny obchodníků je celková nevyváženost sestavy. Například silný procesor doplněný o málo operační paměti a velice slabou grafickou kartou. To vše napájí notně podhodnocený zdroj. Celá sestava je pak doplněna o standardní hlášku o vhodnosti na nejnáročnější nové hry. Přesně tomu bych chtěl dnes zamezit.

Pokud neplánujete počítač pro specifickou činnost, nepotřebujete mít srovnatelně výkonné všechny součásti - typicky třeba sestava pro střih videa potřebuje silný dvoujádrový procesor, hodně operační paměti a alespoň dva pevné disky, ale grafická karta postačí slabá s dobrým obrazem a s dobrou kvalitou výstupů. Většina z vás však sestavuje počítač buď do kanceláře či na domácí použití, kde je vyváženost sestavy naprosto klíčová. S tímto budu přistupovat i k výběru a doporučení sestav v dnešním článku.

Low endová sestava – kancelářský počítač

Nároky na kancelářský počítač nejsou nijak vysoké, důraz bych tak kladl nejvíce na poměr cena-výkon, tedy aby se vám koupě vyplatila. Bavíme se o nových komponentách, takže možnost pořídit repasovaný kancelářský počítač dnes pominu. O tom, že výkon všech dnešních komponent je pro práci v kanceláří opravdu více než dostatečný, nemá snad cenu ani hovořit.

Procesor

Výběrem procesoru doporučuji začít hlavně z toho důvodu, že se od něj odvíjí celá platforma. A tedy první rozhodování bude na téma Intel nebo AMD. Do kancelářsky zaměřené sestavy jsou mířeny u Intelu procesory s označením Celeron s775, dnes vybírejte jen s označením Celeron D s775, které jsou vyráběné 90nm způsobem. V nejbližší době se objeví nové Celerony na nových jádrech vyráběné 65nm, které kromě vyššího výkonu přinesou i snížení spotřeby a produkce tepla.

U AMD jsou do této oblasti určeny procesory s označením Sempron64, které jsou momentálně určeny do patice 754, ale i zde se v dohledné době očekává změna. Nicméně s754 tu - podle prohlášení firmy AMD - ještě nějakou dobu pobude. Momentálně se výkonově oba soupeři jeví jako vyrovnaní. Vaše sekretářka rozdíl mezi Sempronem a Celeronem  při psaní e-mailů určitě nepozná.
 
Intel: Zde bych volil přístup zlaté střední cesty a vzhledem k ceně a potenciálu bych zvolil Intel Celeron D336 2,8 GHz 533MHz BOX 775pin, který se pohybuje kolem ceny 1600 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek

AMD: U Sempronů pozor na označení. Nejhorší model, který se vyplatí pořizovat, je AMD Sempron64 2800+ BOX (1,6 GHz, s754, Palermo, 256 kB), který se pohybuje okolo 2000 Kč s DPH. Slabší model 2500+ byl bohužel již vyřazen z výroby, a tedy i z většiny ceníků. Již zmíněný pozor platí i u modelů s označením 2600+, 3000+, 3300+. Ty se totiž tváří výkonně, ale mají jen 128kB cache, která je v tomto případě jako trvale zatažená ruční brzda.  Doporučená 2800+ má jen jednu nevýhodu v podobě absence úsporné utility Cool and Quiet, která je obsažena až ve vyšším a dražším modelu Sempron64 3100+.

Klepněte pro větší obrázek

Základní deska

Výběr základní desky je velice důležitý hlavně z důvodu, že základní deska je spojujícím elementem všech komponent. Ušetření na základní desce je tak ve výsledku poznat na celé sestavě. I do lowendové sestavy lze pořídit kvalitní a cenově přijatelnou základní desku. Obecně bych se vyvaroval low endových firem typu ECS, Biostar atd. To jsou výrobci, kteří svou cenu tvoří zejména ušetřením na kvalitě. Projeví se to hlavně při dlouhodobém užívání, pak se deska i v případě záruky pěkně prodraží, náklady totiž nejsou jen samotná reklamace, ale i stav, kdy se na daném PC nemůže pracovat.

U kancelářské sestavy doporučuji výběr základní desky s integrovanou grafickou kartou, čímž se dají ušetřit nemalé finanční prostředky se stejným výsledkem. Na obě dvě platformy jsou v tuto chvíli dostupné kvalitní základní desky s kvalitními integrovanými grafickými kartami.

Intel: Mým doporučením je základní deska Gigabyte GA-8I945GME - Intel 945G. Ta se pohybuje okolo ceny 2500 Kč s DPH. Proč na první pohled tak drahou základní desku? Právě pro vyváženost a možnosti upgrade. Chipset i945G bych viděl jako minimální volbu při výběru vzhledem k jeho možnostem a výkonu. Konkrétně i945G má integrované grafické jádro Intel GMA 950, které je do kanceláře více než dostatečné. Zvolenou značku základní desky jsem zvolil spíše z toho důvodu, že je nejlevnější z kvalitních desek. Dalšími možnými alternativami jsou značky ASUS či Intel. Přímo deska od Intelu je zárukou jakési vyšší stability, nevýhodou těchto desek je absence jakékoli možnosti taktování, což ale vzhledem ke kancelářskému určení počítače zase taková nevýhoda asi není.

Klepněte pro větší obrázek

AMD: U AMD platformy na s754 velký výběr není. Rozhodovat se tak budete nejspíše mezi základní deskou s chipsetem Ati Xpress 200 s integrovanou X300 nebo poměrně novinkou chipsetem nForce410 s integrovanou nV6100. S přihlédnutím k vlastnostem desek a přítomných integrovaných karet je nejvhodnější volbou nForce 410.

Vzhledem k výbavě a kvalitě za nabízenou cenu se mi opět jeví nejlépe výrobek od firmy Gigabyte v podobě Gigabyte GA-K8N51GMF - nVidia nForce 410, která se pohybuje okolo ceny 1500 Kč s DPH. Dalšími možnostmi jsou desky od firem DFI, EPOX a MSI.

Klepněte pro větší obrázek

Operační paměť

Dnešním absolutním minimem je velikost 512 MB. Pro samotný chod programů sice stačí i méně, ale pro svižnou práci bez zatěžování nervů uživatele je 512 MB prostě minimální rozumnou hodnotou. Zde se ještě nemusí hledět tolik na výkon, takže sledování hodnot časování a rychlostí není tolik nutné. Nicméně jako minimum bych u DDR doporučoval 400 MHz s časováním CL2.5. U DDR2 zase 533 MHz a časování CL4.0 je dostatečné.

Klepněte pro větší obrázek

Intel: Na Intel dnes budete vybírat paměti typu DDR2. K námi zvoleným komponentám se hodí nejlépe paměti typu DDR2 533 MHz. Vzhledem k možnosti osadit paměti do dualu je škoda toho nevyužít, a tak dobrou variantou je dle mého názoru pořízení pěkné sady v podobě Geil DIMM 512 MB DDR II 533 MHz Value Kit (2 × 256MB) (GX25124300DC). Ta se cenově pohybuje okolo 1300 Kč s DPH. Další možností je samozřejmě zakoupení modulů zvlášť. Vhodné alternativy jsou v podobě značek Kingmax, Corsair, Kingston, Patriot či A-DATA.

AMD:  Na platformu AMD je stále dnes možné osadit pouze paměti typu DDR. V našem případě s754 neobsahuje dvoukanálový řadič pamětí, takže není možnost dualu, a tedy jsou dvě paměti nejen zbytečné, ale jsou i možným zdrojem problémů. Doporučuji tedy například paměťový modul Corsair DIMM 512 MB DDR 400 MHz CL2.5 s aktuální cenou okolo 1200 Kč s DPH. Alternativy v podobě značek Kingmax, Corsair, Kingston, Patriot či A-DATA jsou samozřejmě možné.

Pevný disk 

Vzhledem k určení sestavy se nedá očekávat pořizování velkých disků. Takže s poměrem cena-kapacita to zde nebude nic moc. Důraz bych kladl na výkon, spolehlivost a tichý provoz. Jiné rozhraní než SATA dnes nepřichází do úvahy.

SATAII: Než přikročíme k výběru, rád bych trochu opravil mínění mnoha lidí o SATAII. SATAII není název rozhraní! Je to původní název organizace výrobců, kteří SATA rozhraní vyvíjejí. Navíc samotné "SATAII", jak je chybně nazýváno, není nic víc, než vcelku malé rozšíření staršího SATA150. Navíc tyto rozšíření nejsou nijak závazná a výrobci s obchodníky často označí disk  jako "SATAII", přičemž zdaleka disk neobsahuje všechny technologie, co by jako "SATAII" měl mít. Pokud máte na základní desce SATA konektor, klidně kupte "SATAII" disk. Více o "SATAII" na stránkách sdružení výrobců http://www.sata-io.org.     

Pevný disk v našem případě můžeme uvést jako společnou komponentu (jak pro AMD, tak pro Intel). Z dnešní nabídky výrobců bych doporučil pevný disk Hitachi Deskstar 7K80 HDS728080PLA380 - 80GB NCQ SATAII. Ten se prodává okolo 1300 Kč s DPH. Pozor na disky s cache 2 MB (minimální vhodnou volbou je 8 MB) a starší modely. Často ještě vídám (zejména u pevných disků Seagate) v cenících i v sestavách starší modely než 7200.9.

Mechaniky

Otázka mechaniky je také otázkou společné komponenty pro obě platformy. Výběr je skutečně veliký a dnes jsme se dostali do doby, kdy nám všichni výrobci nabízí víceméně to samé. Cenové rozdíly jsou však veliké.

Klepněte pro větší obrázek

Nic jiného než DVDRW mechaniku se opravdu nevyplatí pořizovat. Jako vhodnou a poměrně častou variantou při osazení je například LG SuperMulti GSA-H10A OEM - DVD-R/+R, DualLayer kolem 1000 Kč s DPH. Pokud si myslíte, že využijete a potřebujete funkci Light Scribe, pro níž musíte použít i poměrně o dost dražší media, tak sáhněte například po LG SuperMulti GSA-H20L OEM - DVD-R/+R DualLayer, která toto zvládne. Jediné, co mě u dnešních mechanik mrzí, je nepřítomnost mechanik s rozhraním SATA, což kromě jedné a drahé možnosti prostě kupodivu není.

Disketová mechanika je investice kolem 100 Kč s DPH. Pokud ji potřebujete, klidně si ji pořiďte, ale domnívám se, že v dnešním PC už nemá využití a jen zbytečně zabírá místo.

CASE a zdroj

Počítačová case je klíčovou komponentou ovlivňující hlučnost, účinnost a kvalitu chlazení počítače. Rozdíl mezi kvalitní a obyčejnou počítačovou case je veliký a cenově to dělá jen maximálně pár set korun. Počítačová case prostě není jen tak nějaká krabice pro umístění součástek. S tímto úzce souvisí počítačový zdroj.

Počítačový zdroj pokládám za naprosto stěžejní součást PC. Zdroj je to, co vám všechno napájí a oživuje. Jeho podceněním vzniká mnoho problémů, které neznalý člověk přisuzuje zcela něčemu jinému. Například většina problému se stabilitou PC není zapříčiněna operačním systémem, ale právě špatným zdrojem. Mnoho dalších problémů s pískajícími nebo jinak odcházejícími disky, pruhy na monitoru díky grafické kartě jsou způsobeny nekvalitním zdrojem.

Klepněte pro větší obrázek

Pro naše varianty nepotřebujeme nijak extrémní věci, do kanceláře jsou velmi vhodné produkty od firmy ASUS řady Ta xxx. Osobně doporučuji například Asus TA231 - Middletower 360W za 1500 Kč s DPH - kvalitní case s kvalitním zdrojem za přijatelnou částku. Pokud budete pořizovat zdroj a case zvlášť, pak je mým typem počítačová case Thermaltake Mambo VC2000 – Middletower, která za cenu 1100 Kč prostě nemá konkurenci.

Jako zdroj je nejhorší minimální variantou Fortron FSP350-60THN-P 350W za 900 Kč s DPH. Pozor na označení. Důležité je, aby měl zdroj skutečně formát dnes minimálně ATX 2.0 a dvě 12V větve. Někteří výrobci uvádějí zákazníky v omyl! Jejich zdroje jsou uváděny jako splňující tyto normy, ale ve skutečnosti je nesplňují.

Další doporučení k sestavám

K uvedeným sestavám doporučuji vyřešit chlazení. Pokud je možnost, tak vpředu před disky osadit 120 × 120mm ventilátor (pozor na výběr - i zde jsou hodně hlučné produkty). Tímto máme zajištěn dostatečně veliký proud vzduchu pro chlazení pevných disků a pasivů v počítači. Na mnou uvedených komponentách je většinou pasivní a tudíž bezhlučné chlazení, které ale vyžaduje dobré chlazení case.

Klepněte pro větší obrázek

Na procesory doporučuji pořízení lepších a hlavně mnohem tišších chladičů. Například Arctic Cooling silencer64 pro AMD či ještě lépe produkty stejné firmy nesoucí označení freezer. Zejména proti standardnímu boxu u AMD jsou podstatně tišší až bezhlučné. O odsávání vzduchu z case se nám v našem případě postará zdroj a jeho 120 × 120mm větrák, který to na mnou vybraných produktech zvládne naprosto dostatečně a tiše. Na tišší sestavě se hned pracuje lépe.

 

Sestava AMD pod 10 000 Kč (květen 2006)
Procesor Sempron64 2800+BOX (1,6 GHz, s754, Palermo, 256 kB) 2 000 Kč
Chladič Arctic-Cooling Silencer 64 Ultra TC (skt.940, 754, 939 A64 4GH) 300 Kč
Základní deska GigaByte GA-K8N51GMF (s754, nF6100, G+PCI-Ex16, DDR) 1 500 Kč
Operační paměť 512 MB, PC400MHz, CL2.5, corsair 1 200 Kč
Pevný disk Hitachi 7K80 (SATA2, 80 GB, Deskstar, 7200, 8 MB) 1 200 Kč
Optická mechanika LG GSA-H10ARBBB (DVD±R/RW, DL, černá, bulk) 1 100 Kč
Case a zdroj ASUS TA231 (middle, ATX-P4, 360 W, USB, černo-stříbrná) 1 500 Kč
Orientační cena celkem (včetně DPH) 8 800 Kč

Sestava INTEL pod 10 000 Kč (květen 2006)
Procesor Celeron D 336 BOX (2,8 GHz, s775, 533 MHz, Prescott, 256 kB) 1 600 Kč
Základní deska Gigabyte GA-8I945GMF - Intel 945G 2 500 Kč
Operační paměť Geil DIMM 512 MB DDR II 533 MHz Value Kit (2 × 256MB) 1 300 Kč
Pevný disk Hitachi 7K80 (SATA2, 80 GB, Deskstar, 7200, 8 MB) 1 200 Kč
Optická mechanika LG GSA-H10ARBBB (DVD±R/RW, DL, černá, bulk) 1 100 Kč
Case a zdroj ASUS TA231 (middle, ATX-P4, 360 W, USB, černo-stříbrná) 1 500 Kč
Orientační cena celkem (včetně DPH) 9 200 Kč

Témata článku: Sestavy, Malý poplatek, Watt, Chlazení, Varianta, Dlouhodobé používání, Low-endová sestava, Možný zdroj, Infinite, Nový engine, Pozor, Velká paleta, Nejlepší varianta, Neznalý člověk, Brzké vydání, Toledo, Černá varianta, Case, Starý ovladač, Dobrý obraz, Venice, Variant, Infinity, Silná stránka, Maya

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 175

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji