Sestavy na prosinec: aby se Vánoce zbytečně neprodražily

Vánoce jsou ideální záminkou k pořízení nové sestavy. Pohled do ceníků není zdaleka tak radostný, jako o prázdninách, pomůžeme vám alespoň s výběrem těch výhodnějších komponent.
Sestavy na prosinec: aby se Vánoce zbytečně neprodražily

Přípravy na Vánoce jsou v plném proudu. Pro někoho jsou to svátky konzumu, jinému stačí, když může nějaký čas strávit v klidu (s rodinou, či bez). Pro ty, kteří vybírají dárky, které nadchnou, máme několik tipů na počítačové sestavy a konfigurace. Jak nenaletět prodejci, který se vám za letošní cenu bude snažit prodat loňskou sestavu? Přijít s jasným vědomím toho, co chci a co nechci. Dnešní přehled tradičně poradí a doporučí v každé zajímavé cenové relaci aktuální vhodnou komponentu a sestavu.

Novinky

Začněme tradičně lehkým přehledem novinek, aktualit a nejnovějšího dění. Hned na úvod máme špatné zprávy, ceny téměř všech komponent kvůli rostoucímu dolaru opět o něco povyrostly. Od minulého přehledu je to u procesorů, grafických karet a základních desek zhruba o 10 %. Ostatní komponenty cenově spíše stagnovaly.

Od minulého přehledu se moc nového neudálo. Největší a nejočekávanější HW novinky letošní Vánoce zcela minou a objeví se měsíc až tři po nich. Řeč je zejména o zcela nových procesorech AMD, kterými nahradí celou současnou produkci. Spolu s nimi přijdou také nové základní desky. Aby toho nebylo málo, už na konci prvního čtvrtletí má AMD-ATI přijít se zbrusu novými grafickými kartami s podporou DX11. Pro letošní vánoce nás AMD potěšilo pouze oznámením plošných slev veškerých svých procesorů ve výši 10-20 % s platností od začátku prosince a také slevami grafických karet, které se týkají modelů HD 4830 a HD 4870. Čerstvou novinkou od ATI je model HD 4850 X2 exkluzivně od Sapphire, což je aktuálně druhá nejvýkonnější grafická karta na světě a při stejné, nebo nižší ceně co do hrubého výkonu překonává GTX 280 od Nvidia. To ale mluvíme o grafikách za deset tisíc korun.

Intel pokračuje v nahrazování 65nm procesorů novými 45nm a také trochu zredukoval počet svých modelů (AMD ostatně taky). Novinkou jsou hned tři čtyřjádrové procesory. Bohužel jde o modely s menší L2 cache a ani cena není nejzajímavější. Hitem mezi čtyřjádrovými procesory Intel tak, stejně jako loni, zůstává bestseller v podobě modelu Q6600. I Intel připravuje plošné slevy. Výši slevy, které přijdou ale až v 1. čtvrtletí příštího roku, Intel neoznámil, má se však za to, že u mnoha zejména dražších modelů, může dosáhnout desítek procent. Co určitě nezlevní, jsou nové procesory Core i7, které jsou a podle Intelu také vždy budou, určeny v současné podobě jen pro high end. Cena nejlevnějšího nového Core i7 920 začíná na 7 500 korunách. Na nové procesory Intelu pro střední třídu si budeme muset přibližně rok počkat.

Pokud vyhlížíte novinky od společnosti Nvidia, aktuálně se čeká na uvedení 55nm verzí GTX 260 a GTX 280. Na ty už ale čekáme od léta letošního roku, poslední oznámené vydání v polovině prosince, už nemá pro letošní Vánoční sezonu velký význam. Navíc 65nm verzí grafik mají výrobci grafik stále dost a dost, takže pokud čekáte levnější brzy dostupné 55nm verze těchto grafik, ještě se načekáte. Snad největší novinkou společnosti Nvidia bude kompletní přejmenování všech grafických modelů GeForce 9 včetně mobilních verzí. Tyto staré známé grafiky dostanou nové názvosloví odvozené od G100. Na skutečně nové modely si ale budeme muset ještě počkat, a bohužel není vůbec jasné do kdy, a co to přesně bude. Dá se ale předpokládat, že současné modely GeForce 9 přejmenované na G100 tu v s novým jménem ještě docela dlouho pobudou.

Teď už se ale pojďme věnovat samotným sestavám a konfiguracím. Tradičně jen připomínám, že všechny konfigurace jsou navrženy vyváženě a ideálně vzhledem k ceně, kompatibilitě, kvalitě a dostupnosti. Důraz je kladen na kvalitu za rozumnou cenu. Nemá cenu ušetřit pár korun za méně kvalitní model. Ceny jednotlivých komponent jsou aktuální a jsou to ceny včetně DPH dostupné na internetových obchodech. Konfigurace mají sloužit zejména jako odrazový můstek pro vaši individuálně postavenou sestavu. Obsahují vždy to aktuální a výhodné. Tradičně náš přehled začínáme u kategorie nejlevnějších sestav.

Témata článku: Hardware, Sestavy, A4Tech, Alpine, Bestseller, F1, HTPC, Intel Core, Intel Core I7, Lightscribe, Natural, Ninja, Quad, TV Box, Herní klávesnice a myš, Klávesnice genius, Paměti ddr2 800mhz, Kvalitní klávesnice, Odrazový můstek, Nový model, Nejlevnější verze, Základní možnost, Nejlevnější model, Nová komponenta, Cenová relace

119 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ladik 45 5. 12. 2008 0:19:24
    Ha, a já mám, v Tiskárně, a to, v Tiskárně HP Deskjet 640C, tak, tam, mám,...
  • Ladik 45 5. 12. 2008 0:10:18
    Zdar AntiUbuntu, no jo, aby jsi se nezbláznil, tedy, abych tak, řekl,...
  • Ladik 45 5. 12. 2008 0:07:39
    Zdar SNAJPŘÍKu, ano, mluvíš, mi z duše, jsi moc, skvělý a super, a jsem,...
Určitě si přečtěte

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 3

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

Včera | Karel Javůrek | 8

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?