Sestavy na prosinec: aby se Vánoce zbytečně neprodražily

Vánoce jsou ideální záminkou k pořízení nové sestavy. Pohled do ceníků není zdaleka tak radostný, jako o prázdninách, pomůžeme vám alespoň s výběrem těch výhodnějších komponent.
Sestavy na prosinec: aby se Vánoce zbytečně neprodražily

Přípravy na Vánoce jsou v plném proudu. Pro někoho jsou to svátky konzumu, jinému stačí, když může nějaký čas strávit v klidu (s rodinou, či bez). Pro ty, kteří vybírají dárky, které nadchnou, máme několik tipů na počítačové sestavy a konfigurace. Jak nenaletět prodejci, který se vám za letošní cenu bude snažit prodat loňskou sestavu? Přijít s jasným vědomím toho, co chci a co nechci. Dnešní přehled tradičně poradí a doporučí v každé zajímavé cenové relaci aktuální vhodnou komponentu a sestavu.

Novinky

Začněme tradičně lehkým přehledem novinek, aktualit a nejnovějšího dění. Hned na úvod máme špatné zprávy, ceny téměř všech komponent kvůli rostoucímu dolaru opět o něco povyrostly. Od minulého přehledu je to u procesorů, grafických karet a základních desek zhruba o 10 %. Ostatní komponenty cenově spíše stagnovaly.

Od minulého přehledu se moc nového neudálo. Největší a nejočekávanější HW novinky letošní Vánoce zcela minou a objeví se měsíc až tři po nich. Řeč je zejména o zcela nových procesorech AMD, kterými nahradí celou současnou produkci. Spolu s nimi přijdou také nové základní desky. Aby toho nebylo málo, už na konci prvního čtvrtletí má AMD-ATI přijít se zbrusu novými grafickými kartami s podporou DX11. Pro letošní vánoce nás AMD potěšilo pouze oznámením plošných slev veškerých svých procesorů ve výši 10-20 % s platností od začátku prosince a také slevami grafických karet, které se týkají modelů HD 4830 a HD 4870. Čerstvou novinkou od ATI je model HD 4850 X2 exkluzivně od Sapphire, což je aktuálně druhá nejvýkonnější grafická karta na světě a při stejné, nebo nižší ceně co do hrubého výkonu překonává GTX 280 od Nvidia. To ale mluvíme o grafikách za deset tisíc korun.

Intel pokračuje v nahrazování 65nm procesorů novými 45nm a také trochu zredukoval počet svých modelů (AMD ostatně taky). Novinkou jsou hned tři čtyřjádrové procesory. Bohužel jde o modely s menší L2 cache a ani cena není nejzajímavější. Hitem mezi čtyřjádrovými procesory Intel tak, stejně jako loni, zůstává bestseller v podobě modelu Q6600. I Intel připravuje plošné slevy. Výši slevy, které přijdou ale až v 1. čtvrtletí příštího roku, Intel neoznámil, má se však za to, že u mnoha zejména dražších modelů, může dosáhnout desítek procent. Co určitě nezlevní, jsou nové procesory Core i7, které jsou a podle Intelu také vždy budou, určeny v současné podobě jen pro high end. Cena nejlevnějšího nového Core i7 920 začíná na 7 500 korunách. Na nové procesory Intelu pro střední třídu si budeme muset přibližně rok počkat.

Pokud vyhlížíte novinky od společnosti Nvidia, aktuálně se čeká na uvedení 55nm verzí GTX 260 a GTX 280. Na ty už ale čekáme od léta letošního roku, poslední oznámené vydání v polovině prosince, už nemá pro letošní Vánoční sezonu velký význam. Navíc 65nm verzí grafik mají výrobci grafik stále dost a dost, takže pokud čekáte levnější brzy dostupné 55nm verze těchto grafik, ještě se načekáte. Snad největší novinkou společnosti Nvidia bude kompletní přejmenování všech grafických modelů GeForce 9 včetně mobilních verzí. Tyto staré známé grafiky dostanou nové názvosloví odvozené od G100. Na skutečně nové modely si ale budeme muset ještě počkat, a bohužel není vůbec jasné do kdy, a co to přesně bude. Dá se ale předpokládat, že současné modely GeForce 9 přejmenované na G100 tu v s novým jménem ještě docela dlouho pobudou.

Teď už se ale pojďme věnovat samotným sestavám a konfiguracím. Tradičně jen připomínám, že všechny konfigurace jsou navrženy vyváženě a ideálně vzhledem k ceně, kompatibilitě, kvalitě a dostupnosti. Důraz je kladen na kvalitu za rozumnou cenu. Nemá cenu ušetřit pár korun za méně kvalitní model. Ceny jednotlivých komponent jsou aktuální a jsou to ceny včetně DPH dostupné na internetových obchodech. Konfigurace mají sloužit zejména jako odrazový můstek pro vaši individuálně postavenou sestavu. Obsahují vždy to aktuální a výhodné. Tradičně náš přehled začínáme u kategorie nejlevnějších sestav.

Témata článku: Hardware, Sestavy, Jednoduchá grafika, Lightscribe, Intel Core, TV Box, Letošní Vánoce, Ninja, Cenová relace, Nvidia SLI, Otázka toho, Funkční ovladač, Tisíc korun, Levný model, Výkonný procesor, Podobný extrém, SES, Klávesnice genius, Nejlevnější verze, Kvalitní model, Odrazový můstek, Výběr grafické karty, Výkonný model, Nové příslušenství, Herní klávesnice a myš, PC sestavy na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X