Sestavy na květen: výkon za pakatel

Dnešní sestavy potěší příznivce výkonnějších počítačů – nadále klesají ceny výkonných grafických karet, procesorů a velkých disků.
Sestavy na květen: výkon za pakatel

Prázdniny jsou tady za dva měsíce a možná už přemýšlíte, čím posílit své počítače na prázdninové lanpárty s přáteli. Řada z vás bude stavět kompletně nový počítač, takže se jistě hodí pořádně se podívat na to, jaká je na trhu a v našich obchodech situace a co se aktuálně dá pořídit. Situaci pravidelně sledujeme a o mnoha novinkách vás informujeme prostřednictvím našich aktualit a článků. Podívejme se tedy krátce na novinky, které ovlivní výběr vhodných komponent.

Procesory

Firma AMD neprožívá právě nejšťastnější období, přesto to konečně vypadá, že má šanci zabrzdit další zhoršování své situace. Konečně totiž na trh a do našich obchodů uvolnila procesory AMD Phenom X3, které vynikají skvělým poměrem cena-výkon a vysokým výkonem v mnoha optimalizovaných aplikacích díky svým třem jádrům. Také máme v obchodech nové revize Phenomů X4, které se v mnohém proti starší revizi B2 v mnohém zlepšily.

Společnost Intel si naproti tomu poklidně vegetuje, nemá příliš kam spěchat, i když uvedení X3 Phenomů Intel trochu probralo a reagovala vydáním velice zajímavého procesoru Intel Core 2 Duo E7200 na 2,53GHz. Kromě toho Intel připravil i několik slev, které se levnějších modelů procesorů dotkly však jen minimálně v řádech několika procent. Největší slevy zaznamenali čtyřjádrové modely Q6600 a Q6700, kdy druhý jmenovaný zlevnil o 50% ze 13 000 korun na 6500 korun. Jinak Intel pokračuje v nahrazování 65nm procesorů pokročilými 45nm modely, bohužel to jde celkem pomalu a 45nm procesory jsou pořád spíše vzácností a se 65nm modely se ve většině případů budeme stále setkávat ještě během třetího čtvrtletí letošního roku.

Základní desky

Zde panuje klid před bouří. Na platformě AMD chystá AMD čipovou sadu AMD790GX, která a bude mít integrovanou grafickou kartu HD3300 a nahradí čipset 790X. Cena základních desek s tímto čipsetem by se měla pohybovat kolem dvou tisíc korun. AMD také připravuje postupně osazování pokročilým jižním můstkem SB750. Ten přináší podporu RAID5, ale hlavně zvyšuje výkon některých částí desky a dokonce přináší lepší možnosti a podporu taktování. Na platformu AMD se také chystá NVIDIA s čipovou sadou AMD 780a. Bohužel, NVIDIA asi už po páté posunula termín vydání. Tentokrát by mělo proběhnout v první polovině května. Na platformě Intel vládne relativní klid. Intel X48 se dostávají na přijatelnější ceny, ale pořád za vlastně totožnou čipovou sadou jako je Intel X38, platíme nemyslně více. Jinak Intel připravuje k vydání P45, která nahradí P35. Oficiální vydání by mělo proběhnout v průběhu května.

Grafické karty

Zde panuje mírné napětí. Ceny grafických karet dosahují minima. O levné grafické karty není zájem, takže například Nvidia řeší problémy s miliony vyrobených čipů pro karty GF8400/8500/8600. Snaží se je prodat na druhý pokus přeznačením modelů 8500 GT na 9400 GS a model 8800 GS přejmenovala na 9600 GSO. I tak to bude mít těžké, protože mnohem výkonnější karty stojí jen o stokoruny více. Na přelomu června-července se představí high endový čip GT200 na modelech GF9900 GTX/GTS. Konkurenční ATI naopak připravuje již na tento měsíc vydání velice nadějných grafických karet HD 4000 s jádry RV770. To má oproti RV670 posílit a přitom si udržet malé rozměry, nízkou spotřebu a nízkou cenu. V červnu se navíc objeví modely HD 4870 osazené moduly GDDR5 na úctyhodné frekvenci 4,0 GHz! Cena HD 4850 a 4870 by se měla pohybovat od čtyř do sedmi tisíc korun s DPH. Nvidia proti těmto modelům nasadí 55nm verzi jádra G92 na modelu 9800 GTS.

Ostatní

Zajímavou událostí je ukončení výroby výkonných pevných disků Raptor od společnosti Western Digital. Zoufat nemusíme, společnost již uvedla náhradu. Ta má velikost 300 GB, otáčí se taktéž rychlostí 10 000 ot./min, a dokonce se jedná fyzicky o 2,5“ pevný disk! Je však umístěn ve speciálním hliníkovém pasivu. Výkon nového Velociraptora narostl ve všech ohledech o třetinu a přesto se snížila spotřeba. Navíc je disk velmi tichý. Cena však převyšuje hodnotu pěti a půl tisíce korun s DPH. Pokles cen paměťových modulů DDR2 se skoro zastavil, naopak se objevují snahy cenu pamětí zvýšit. Dobrou zprávou je, že ceny DDR3 pamětí vytrvale klesají, takže bychom snad někdy ke konci roku již mohli začít uvažovat o přechodu z DDR2 na DDR3.

Úvodní přehled novinek zakončeme zajímavou zprávou o poslední aktivitě firmy Nvidia. Tahle společnost se nevídaným způsobem opřela do společnosti Intel a procesorů obecně. Nvidia dnes razí názor, že procesory jsou překonané a doslova jim prý dochází pára. Čtyřjádra Intelu jsou prý překonána a to je důvod proč má Intel z Nvidie strach a utočí na společnost Nvidia a zároveň je to důvod, proč má AMD se svými procesory problémy. Uživatelé PC již prý dále nepotřebují silnější procesory, potřebují jen silnější grafické procesory. Nvidia oficiálně prohlásila, že válka začala (pokud tedy ještě někdo nepostřehl, že vztahy mezi společnostmi Intel a Nvidia jsou na bodu mrazu) a všichni pozorovatelé se shodují, že reakce společnosti Intel bude velmi zajímavá, stejně jako vše, co z toho vzejde. Sama Nvidia totiž tvrdí, že tahle válka ovlivní další vývoj PC a nás všechny.

Nechme ale už novinky novinkami a podívejme se na samotné počítačové sestavy. Jako vždy jsme si pro vás připravili několik návrhů v různých cenových kategoriích. Jsou složeny aktuálně, ideálně s důrazem na kvalitu, cenovou výhodnost, kompatibilitu a dostupnost komponent. Ceny komponent odpovídají velkým e-shopům a je v nich zahrnuto DPH. Začněme u nejlevnějšíchsestav...

Témata článku: Sestavy, Woody, SES, Odrazový můstek, Tisíc korun, A4Tech, Počítačový zdroj, Nové příslušenství, Nízké zatížení, Natural, Drahý základ, Drahý model, Velké chlazení, Raptor, Pára, Klávesnice genius, Ninja, Vhodný monitor, Malé vylepšení, Low-endová sestava, Gamer, Mamba, Levné monitory k pc, Počítačová skříň, Cenová kategorie


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání