Sestavy na květen: výkon za pakatel

Dnešní sestavy potěší příznivce výkonnějších počítačů – nadále klesají ceny výkonných grafických karet, procesorů a velkých disků.
Sestavy na květen: výkon za pakatel

Prázdniny jsou tady za dva měsíce a možná už přemýšlíte, čím posílit své počítače na prázdninové lanpárty s přáteli. Řada z vás bude stavět kompletně nový počítač, takže se jistě hodí pořádně se podívat na to, jaká je na trhu a v našich obchodech situace a co se aktuálně dá pořídit. Situaci pravidelně sledujeme a o mnoha novinkách vás informujeme prostřednictvím našich aktualit a článků. Podívejme se tedy krátce na novinky, které ovlivní výběr vhodných komponent.

Procesory

Firma AMD neprožívá právě nejšťastnější období, přesto to konečně vypadá, že má šanci zabrzdit další zhoršování své situace. Konečně totiž na trh a do našich obchodů uvolnila procesory AMD Phenom X3, které vynikají skvělým poměrem cena-výkon a vysokým výkonem v mnoha optimalizovaných aplikacích díky svým třem jádrům. Také máme v obchodech nové revize Phenomů X4, které se v mnohém proti starší revizi B2 v mnohém zlepšily.

Společnost Intel si naproti tomu poklidně vegetuje, nemá příliš kam spěchat, i když uvedení X3 Phenomů Intel trochu probralo a reagovala vydáním velice zajímavého procesoru Intel Core 2 Duo E7200 na 2,53GHz. Kromě toho Intel připravil i několik slev, které se levnějších modelů procesorů dotkly však jen minimálně v řádech několika procent. Největší slevy zaznamenali čtyřjádrové modely Q6600 a Q6700, kdy druhý jmenovaný zlevnil o 50% ze 13 000 korun na 6500 korun. Jinak Intel pokračuje v nahrazování 65nm procesorů pokročilými 45nm modely, bohužel to jde celkem pomalu a 45nm procesory jsou pořád spíše vzácností a se 65nm modely se ve většině případů budeme stále setkávat ještě během třetího čtvrtletí letošního roku.

Základní desky

Zde panuje klid před bouří. Na platformě AMD chystá AMD čipovou sadu AMD790GX, která a bude mít integrovanou grafickou kartu HD3300 a nahradí čipset 790X. Cena základních desek s tímto čipsetem by se měla pohybovat kolem dvou tisíc korun. AMD také připravuje postupně osazování pokročilým jižním můstkem SB750. Ten přináší podporu RAID5, ale hlavně zvyšuje výkon některých částí desky a dokonce přináší lepší možnosti a podporu taktování. Na platformu AMD se také chystá NVIDIA s čipovou sadou AMD 780a. Bohužel, NVIDIA asi už po páté posunula termín vydání. Tentokrát by mělo proběhnout v první polovině května. Na platformě Intel vládne relativní klid. Intel X48 se dostávají na přijatelnější ceny, ale pořád za vlastně totožnou čipovou sadou jako je Intel X38, platíme nemyslně více. Jinak Intel připravuje k vydání P45, která nahradí P35. Oficiální vydání by mělo proběhnout v průběhu května.

Grafické karty

Zde panuje mírné napětí. Ceny grafických karet dosahují minima. O levné grafické karty není zájem, takže například Nvidia řeší problémy s miliony vyrobených čipů pro karty GF8400/8500/8600. Snaží se je prodat na druhý pokus přeznačením modelů 8500 GT na 9400 GS a model 8800 GS přejmenovala na 9600 GSO. I tak to bude mít těžké, protože mnohem výkonnější karty stojí jen o stokoruny více. Na přelomu června-července se představí high endový čip GT200 na modelech GF9900 GTX/GTS. Konkurenční ATI naopak připravuje již na tento měsíc vydání velice nadějných grafických karet HD 4000 s jádry RV770. To má oproti RV670 posílit a přitom si udržet malé rozměry, nízkou spotřebu a nízkou cenu. V červnu se navíc objeví modely HD 4870 osazené moduly GDDR5 na úctyhodné frekvenci 4,0 GHz! Cena HD 4850 a 4870 by se měla pohybovat od čtyř do sedmi tisíc korun s DPH. Nvidia proti těmto modelům nasadí 55nm verzi jádra G92 na modelu 9800 GTS.

Ostatní

Zajímavou událostí je ukončení výroby výkonných pevných disků Raptor od společnosti Western Digital. Zoufat nemusíme, společnost již uvedla náhradu. Ta má velikost 300 GB, otáčí se taktéž rychlostí 10 000 ot./min, a dokonce se jedná fyzicky o 2,5“ pevný disk! Je však umístěn ve speciálním hliníkovém pasivu. Výkon nového Velociraptora narostl ve všech ohledech o třetinu a přesto se snížila spotřeba. Navíc je disk velmi tichý. Cena však převyšuje hodnotu pěti a půl tisíce korun s DPH. Pokles cen paměťových modulů DDR2 se skoro zastavil, naopak se objevují snahy cenu pamětí zvýšit. Dobrou zprávou je, že ceny DDR3 pamětí vytrvale klesají, takže bychom snad někdy ke konci roku již mohli začít uvažovat o přechodu z DDR2 na DDR3.

Úvodní přehled novinek zakončeme zajímavou zprávou o poslední aktivitě firmy Nvidia. Tahle společnost se nevídaným způsobem opřela do společnosti Intel a procesorů obecně. Nvidia dnes razí názor, že procesory jsou překonané a doslova jim prý dochází pára. Čtyřjádra Intelu jsou prý překonána a to je důvod proč má Intel z Nvidie strach a utočí na společnost Nvidia a zároveň je to důvod, proč má AMD se svými procesory problémy. Uživatelé PC již prý dále nepotřebují silnější procesory, potřebují jen silnější grafické procesory. Nvidia oficiálně prohlásila, že válka začala (pokud tedy ještě někdo nepostřehl, že vztahy mezi společnostmi Intel a Nvidia jsou na bodu mrazu) a všichni pozorovatelé se shodují, že reakce společnosti Intel bude velmi zajímavá, stejně jako vše, co z toho vzejde. Sama Nvidia totiž tvrdí, že tahle válka ovlivní další vývoj PC a nás všechny.

Nechme ale už novinky novinkami a podívejme se na samotné počítačové sestavy. Jako vždy jsme si pro vás připravili několik návrhů v různých cenových kategoriích. Jsou složeny aktuálně, ideálně s důrazem na kvalitu, cenovou výhodnost, kompatibilitu a dostupnost komponent. Ceny komponent odpovídají velkým e-shopům a je v nich zahrnuto DPH. Začněme u nejlevnějšíchsestav...

Témata článku: Sestavy, Raptor, Nízké zatížení, Páka, Wood, SES, Natural, Drahý základ, Vhodný monitor, Tisíc korun, Ninja, Přídavný ventilátor, Drahý model, Květen, Nové příslušenství, Malé vylepšení, Vysoká kvalita, Mamba, Iron, Alpine, Low-endová sestava, Konkurenční čip, Květy, Gamer, Vysoká cena, PC sestavy na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky