Sestavy na květen: nové procesory a grafické karty

O rozruch se tentokrát postaralo především AMD s novými Phenomy a Radeonem HD 4770. Slev jsme se dočkali ale i u jiných komponent. Nastává éra pamětí DDR3.

Je tu květen a s ním pravidelný přehled tipů na PC sestavy. Výrazné změny na trhu se neudály, pokračuje tak poměrně klidné období, které rozhodně není nepříznivé pro nákup PC sestavy za rozumný peníz s velice zajímavým výkonem i kvalitou. Podívejme se tak lehce na aktuality, které mohou náš výběr sestav ovlivnit.

Aktuality a novinky ze světa hardwaru

Procesory

Na poli procesorů panuje poměrně stálá situace. Živo je zejména u AMD, které každý měsíc vrhne na trh pár nových 45nm modelů a nahrazuje jimi starší 65nm procesory. Květen a červen budou poměrně bohaté na novinky AMD, dočkáme se levných dvoujádrových i tříjádrových 45nm modelů AMD a přijde i několik 45W procesorů Phenom II X4.

Díky tomu nám ale klesají ceny starších modelů a takový Phenom X3 dnes můžeme mít za cenu kolem dvou tisíc korun včetně DPH. Z aktuálních novinek máme na trhu nový, ale pořád ještě 65nm, procesor AMD Athlon X2 7850 na 2,8 GHz, který nabízí za málo peněz hodně výkonu. AMD také uvedlo svůj nejrychlejší procesor – Phenom II X4 955, který na 3,2 GHz poráží většinu čtyřjádrových Intelů a je za poměrně zajímavou cenu. Výjimkou jsou dražší Core i7, které jsou kategorií sami pro sebe v některých aplikacích. AMD také vyměňuje jediné dva AM2+ Phenom II X4 procesory 920 a 940 za 925 a 945, kromě nově přidané podpory DDR3 pamětí se ale nic na výkonu ani ceně nemění. U společnosti Intel je poměrně klid, na trh se dostávají jen úsporné varianty čtyřjádrových procesorů, občas nějaká ta malá sleva a výměna stráží probíhá u modelů Core i7, ale jen u dvou nejvyšších modelů, které jsou stejně cenově mimo dohled běžných smrtelníků. U Intelu se čeká na říjen, kdy Intel vydá Nehalemy pro střední třídu, tedy Core i5. Podle prvních předběžných testů je na stejné frekvenci Core i5 proti stávajícím Core 2 zhruba o deset procent levnější – však se také kromě integrovaného řadiče uvnitř procesoru mnoho nemění. Příští rok se pak Core i5 objeví na 32 nm.

Grafické karty

Na poli grafických karet ale živo je. Vody rozčeřil levný Radeon HD 4770. Normálně by svět grafice za 99 dolarů nebo dva a půl tisíce včetně DPH nevěnoval mnoho pozornosti, jenže tahle cenou low endová grafika výkonem konkuruje modelům HD 4850 nebo GTS 250/9800 GTX+ ze střední třídy. Parametrově úsporná grafika s malým, ale silným jádrem RV740, vybavená sice 128bitovou sběrnicí, ale posílenou ultrarychlými GDDR5 paměťmi, podává fenomenální výkon, který s přehledem stačí prakticky na všechny současné hry v běžných rozlišeních a v plných detailech. A to vše za minimální cenu a s TDP pouhých 80 W. Radost kalí jen fakt, že 40nm výroba dělá TSMC problémy, grafik je tak nedostatek a spolu se značným zájmem ze strany zákazníků jsou na kartu fronty jak na banány za komunistů a podpultový prodej jenom kvete a začíná to připomínat situaci, která byla při uvedení GeForce 8800 GT. Díky uvedení tak levné a výkonné grafiky klesají ceny ostatních modelů.

V podstatě neprodejné jsou dnes GeForce 9600 GT, které za jen o málo nižší cenu nabízejí o desítky procent méně výkonu. Oproti GeForce 9800 GT má náskok více než deset procent a když k tomu přidáte lepší ceny a výrazně lepší provozní vlastnosti, není co řešit. Stejně na tom je i HD 4830, který je také o něco slabší a v podstatě se doprodává. Klesly ale i ceny HD 4850 a GTS 250/9800 GTX+, bohužel mají před HD 4770 výkonový náskok pouhých méně než deset procent a ještě to neplatí zdaleka všude. U rychlejších modelů se mnoho nemění. Snad jen že Nvidia GTX 295 by se měla objevit ve verzi s jedním tištěným spojem podobné HD 4870 X2. S nákupem výprodejového sendviče GTX 295 opravdu nespěchejte. Novinky s podporou DirectX 11 budou mít díky problémům TSMC se 40nm procesem pravděpodobně zpoždění a tak nás v následujících týdnech čeká asi jen málo změn a novinek.

DDR3 na vzestupu

Z dalších událostí snad můžeme zmínit další výrazný pokles cen DDR3 pamětí. Samsung výrazně snížil velkoobchodní cenu DDR3 a ty jsou dnes tak jen o minimum dražší než DDR2. Je tedy jasné, že DDR3 desky a DDR3 paměti jsou dnes poměrně jasná volba.

Za zmínku stojí i veřejné vydání finální RC verze operačního systému Windows 7. Ten přináší řadu novinek. Finální prodejní verze vyjde s velkou pravděpodobností v říjnu a česká verze vyjde zhruba o měsíc později. DirectX11 rozšíření pak kromě Windows 7 dostane s novým Service Packem i stávající Vista.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,