Sestavy na červenec: rychlé herní mašiny za čtrnáct tisíc

Díky poklesu cen všech komponent a zejména zásluhou nových Radeonů se výkonné herní sestavy stávají dostupnějšími a sestavy za dvacet a více tisíc jsou už dnes luxusním zbožím.

Ani tento měsíc vás nenecháme zmateně pobíhat po obchodech a tápat, které komponenty jsou nejvhodnější a jak z nich poskládat počítačovou sestavu.

Mnoho z vás si jistě užívá prázdnin a někteří už možná nadávají, že se jim na jejich starších strojích ty hry nehýbají tak rychle, jak by se slušelo. Možná kamarád přinesl na letní lan party nové železo, na kterém svižně běhají i dnešní nejnáročnější hry a aplikace a stálo jen pár šupů. A pokud zrovna nejste nadšení hráči, jistě výkon současných počítačů využijete jinak. Pro všechny máme dobrou zprávu, výkon počítačových komponent nadále roste a klesá i jejich cena. Kromě toho, že samotní výrobci tlačí cenu níž a níž, má na ceny našich elektronických počítačových miláčků vliv i neustále posilující česká měna. Proto máme už několikátý měsíc v řadě pozitivní zprávu: ceny jsou nízké a komponenty kvalitní a výkonné – stačí si jen vybrat a spokojeně používat. Jako obvykle začněme stručným přehledem událostí, které mají vliv na naše sestavy.

Procesory

Zde se zase tolika neděje, ceny padají tak nějak automaticky. V současné době už například tříjádrový AMD Phenom X3 pořídíte kolem 2 800 korun a nejlevnější čtyřjádra atakují třítisícikorunovou hranici. AMD vydává dva nové X4 procesory s TDP pouze 65 W, které právě onu třítisícikorunovou hranici brzy prolomí. Vydává i prozatím nejvýkonnější Phenom X4, který stojí pouze 4 600 korun, tiká na frekvenci 2,6 GHz a má otevřený násobič.

U Intelu jsme se zatím novinek nedočkali, na konec měsíce má Intel naplánovány nějaké kosmetické slevy. Chystá také uvedení svého zatím nejlevnějšího čtyřjádrového procesoru. Intel otevřel novou továrnu na 45nm procesory, takže by se v dohledné době měla dostupnost 45nm modelů zase o něco zlepšit. Celkově ale lze říci, že v oblasti procesorů vládne setrvalý stav, který nám ještě pár měsíců vydrží. Na nedostatek výkonu a vysoké ceny si ale nemůžeme stěžovat.

Grafické karty

Po uvedení modelů ATI Radeon HD 4800 nezůstal kámen na kameni. RV770 překvapila všechny svým vysokým výkonem, malými rozměry a hlavně cenou, za kterou se řešení HD 4850 a HD 4870 prodávají. Konkurenční Nvidia dostala pořádnou ránu a díky zaváděcí ceně budila GTX 280 a GTX 260 při uvedení spíše rozpaky.

Klepněte pro větší obrázek

Díky ATI se ale smějeme zejména my zákazníci, Nvidia na uvedení nových Radeonů zareagovala a šla s cenou dolů. Snižování cen se ale do našich obchodů promítá jen pozvolně a tak jsou levné HD 4850 a HD 4870 poměrem cena-výkon zatím nedostižné. Jejich výkon je navíc dostatečný na vysoká rozlišení a maximální detaily téměř ve všech současných hrách. Odpovědi Nvidie, 55nm GeForce 9800 GTX+, která je o chloupek výkonnější, než HD 4850, a u které se na chladiči nešetřilo, se dočkáme během pár dní. U ní bude ale hodně záležet na ceně – má být stejná, jako u Radeona HD 4850. GeForce 9800 GTX+ má být na trh oficiálně uvedena 16. července a dá se očekávat, že po jejím uvedení bude následovat další vlna zlevňování méně výkonných modelů Nvidie.

Klepněte pro větší obrázek


V současnosti tak máme skutečně vysoký herní výkon dostupný opravdu každému. Je sice pravda, že HD 4850 nabízí obdobný výkon, jako měla Nvidia na 8800 Ultra uvedená už před rokem, ale ta v době uvedení stála šestnáct tisíc a spotřebuje nepoměrně více energie. Cena Radeona HD 4850 začíná na třech a půl tisících s daní hned po vydání. Tomu říkáme prakticky využitelný pokrok. Skvělé ceny, vysoký výkon a snadný výběr, to je realita grafických karet současnosti.

Základní desky

Na trh se postupně dostává stále více modelů postavených na čipové sadě Intel P45, což je nejspíše poslední uvedená čipová sada pro procesory Intel Core a socket 775 obecně. Na platformě AMD pak čekáme na novou AMD 790GX, která v sobě kloubí nejvýkonnější integrovanou grafickou kartu a možnosti osazení CrossFire. Objeví se ale také společně s novým jižním můstkem SB750, který se poté začne objevovat na ostatních deskách. Celkově je ale v tomto segmentu klid, jen pomalu klesají ceny základních desek.

Klepněte pro větší obrázek

Paměti a disky

Už už to vypadalo, že by ceny operačních pamětí mohly stoupat, v našich obchodech se ale vydaly opět směrem dolů a tak stále pořídíme 2 GB DDR2 pamětí za směšných 800 korun s DPH. Na nedostatek paměti si tedy stěžovat také nemůžeme. To samé lze říci i o pevných discích. Ceny stále klesají a 640GB disk pořídíme za méně než 1 800 korun. SSD disky sice cenově klesají, ale stále jsou daleko od toho, aby se o nich vyplatilo vůbec uvažovat. Celkem zajímavou zprávou je oficiální ukončení prodeje OEM i krabicových licencí Windows XP. Celkově se zase mnoho neděje. Situace je klidná, pro nákupy příznivá, takže se podívejme na jednotlivé cenové kategorie.

Jednotlivé sestavy a konfigurace jsou výsledkem stálého sledování situace, znalosti jednotlivých komponent, jejich možností a vzájemné kompatibility. Konfigurace pak vznikají v dané cenové kategorii jako ideál, od kterého se lze odrazit. Důraz při výběru je kladen na kvalitu, přijatelnou cenu a vyváženost sestav. Ceny jednotlivých komponent jsou uváděny včetně DPH a jedná se o ceny běžné v internetových obchodech. Aktuální jsou k datu uvedení článku. A nyní se již podívejme na první cenovou kategorii.

Témata článku: Sestavy, Mechanický disk, Set Top Box, Nová komponenta, Červ, Tisíc, A4Tech, Zajímavý výkon, Crossfire, Digi TV, Červen, Konec měsíce, Wood, Počítačové komponenty, Nízká cena, Klávesnice genius, Červenec, Nové železo, Intel HD, Ninja, Výběr pevného disku, Nejlevnější model, Lightscribe, Běžný set, Srovnatelná cena, PC sestavy na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5