Sestavy na březen: drobné změny k lepšímu

Uvedením nových modelů grafických karet Nvidia rozhýbala dění v oblasti grafických karet. A podobné je to po uvedení Phenomů II pro AM3 i u procesorů.
Sestavy na březen: drobné změny k lepšímu

Pokud plánujete nákup počítačové sestavy, nebo se jen rozhlížíte po zajímavém hardwaru, určitě vám přijde vhod aktuální přehled novinek a výhodných sestav. Jako vždy tedy začněme krátkým přehledem novinek.

Procesory

AMD uvedlo první modely procesorů Phenom II AM3. Ty mají vedle klasického řadiče pro starší DDR2 i řadič pamětí DDR3. Lze je tedy osadit jak do nového socketu AM3, tak staršího AM2+ (procesory pro AM2+ do AM3 neosadíte).

Jen pár dní po vydání už tak zajímavých AMD Phenom II X3 710/720BE procesorů se přišlo na to, že lze poměrně snadno čtvrté jádro odemknout a je i šance, že ono vypnuté čtvrté jádro vůbec není vadné. Pak za cenu X3 získáte X4. Samozřejmě vám nikdo nezaručí, že právě váš procesor bude po odemčení jádra jako X4 bez potíží fungovat.

Nicméně procesory Phenom II X3 jsou zajímavé i sami o sobě, jelikož konkurují dvoujádrovým Core 2 Duo, která už v některých aplikacích se dvěma jádry na trojjádra nestačí.

Společnost Intel zatím udělala spíše kosmetické změny. Do prodeje přichází nová revize procesorů Core i7. Po úpravách cen procesorů Core 2 Quad je zatím na platformě Intel klid, žádných překotných změn se asi nedočkáme až do vydání procesorů Core i5 (střední třída odvozená od Core i7), které by měly spatřit světlo světa někdy v průběhu čtvrtého čtvrtletí 2009.

Základní desky

Novinky jsou i na poli základních desek. U AMD jsou to zejména modely AM3 podporující DDR3, ale i nové edice desek pro socket AM2+ s podporou levnějších DDR2.

U Intelu zase výrobci přicházejí s novými edicemi desek s čipovou sadou P45, ale také se rozšiřuje nabídka X58 desek pro Core i7.

Zajímavou událostí na poli čipových sad je také spor mezi Intelem a Nvidií, ve kterém nejde o nic menšího, než budoucnost čipových sad Nvidie. Intel podal na Nvidii žalobu za to, že nepravdivě tvrdí, že má licenci pro výrobu čipových sad se sběrnicí QPI pro procesory Intel nové generace (Core i7). Intel žádá potvrzení soudu, že licenční dohoda, kterou spolu Intel a Nvidia uzavřeli, platí jen pro procesory s775.

Mezitím se naplno rozhořel souboj mezi Intelem a Nvidií i v oblasti levných nettopů. Nvidia představila upravený čipset 9400M (ION) pro procesory Intel Atom.

Grafické karty

V oblasti grafických karet je klid před bouří. Nvidia právě uvedla přejmenovaný a lehce přepracovaný model GeForce GTS 250. Je to v pořadí už třetí karta, která vychází z původní GeForce 8800 GTS s 512 MB GDDR3 (přelom 2007/2008) s jádrem G92.

GeForce GTS 250 je upravený a na trhu ve velkém přítomný model GeForce 9800 GTX+ (to je přetaktovaná 55nm modifikace starší 65nm GeForce 9800 GTX, což je jen kosmeticky upravená GeForce 8800 GTS s 512 MB paměti).

Novinka nabízí v případě 512MB verze stejný výkon. V případě 1 024 MB verze s referenčními 2 200 MHz je výkon v několika moderních titulech o poznání vyšší. Objevit se ale mají i modely s pomalejšími pamětmi, což na výkonu nějaké to procento ubere. Modely, které se drží referenčního designu, jsou o pár centimetrů kratší, mají o něco nižší spotřebu a především by měly mít nižší cenu.

Klepněte pro větší obrázek

Výrobci už také ohlašují první modely úsporných GeForce 9600 GT, které mají o něco nižší frekvence a výrazně nižší spotřebu, která se má pohybovat maximálně na 59 W.

Kromě zdánlivé novinky v podobě GeForce GTS 250 zatím nic nového na trhu není.

AMD nejspíš vyhraje souboj o první 40nm kartu. Na začátku dubna uvede na trh 40nm jádro nižší střední třídy RV740. To bude základem grafických karet řady Radeon HD 4700. Server Guru3D už zveřejnil neoficiální testy testovacího vzorku karty připravované generace, pravděpodobně model HD 4770 s RV740 na palubě a 128bitovou sběrnici, vybavený 512 MB GDDR5. Tato levná karta, jejíž cena by se měla pohybovat někde kolem sta dolarů, zaostává o 10-15 % za HD 4850. Možná tedy zanedlouho nahradí HD 4830.

Aktuální dobrou zprávou jsou avizované slevy modelů AMD-ATI. Doporučená cena HD 4850 již klesla na 129 dolarů, HD 4870 512MB na 149 a HD 4870 1GB na 199 dolarů. Je to příprava na druhý nový model, který AMD chystá na začátek dubna.

Zatím tajemná je HD 4890 s jádrem RV790. Šeptá se, že nabídne asi o pětinu vyšší výkon než HD 4870 1GB, čímž by mohla nabídnout výkon blízký GeForce GTX 285 (399 dolarů), ale její cena má být jen 249 dolarů za 1GB verzi s GDDR5 nebo 299 dolarů za kartu se 2GB GDDR5. Duben tedy bude zajímavý.

Paměti, disky a ostatní

Pohyb cen pamětí ustal. Ceny DDR3 modulů stále pozvolna klesají, i když pořád jsou zhruba o 50-70 % výše, než ceny srovnatelných DDR2 pamětí.

Na trh se také dostává větší množství SSD disků. Bohužel ceny těch opravdu zajímavých rychlých SSD jsou stále astronomické. Zlevňují Blu-ray mechaniky, ale s ohledem na to, že za cenu jednoho média koupíte spindl s 25 DVD-R a za krabičku deseti 25GB BD-R médií pořídíte 500GB disk, to asi jen málokoho zaujme.

Zkrátka a dobře, nuda na poli IT rozhodně nevládne, ačkoliv náladu kazí vývoj světové hospodářské situace, která nutí firmy šetřit a je to bohužel vidět na mnoha věcech. Naštěstí zatím ne na výrobcích, objevuje se až podezřele mnoho novinek právě v levnějších cenových kategoriích.

Krize se podepsala i na tradičních svátcích IT, jakým byl právě skončený veletrh CeBIT, poznamenaný neúčastí mnoha velkých světových firem a omezením nákladů i těch, co se veletrhu zúčastnili. I přesto se všichni snažili ukázat zajímavé novinky a Živě vás o tom informovalo …

Teď už se asi nemůžete dočkat, jak se události z minulého měsíce podepsaly na našich počítačových sestavách.

Témata článku: Hardware, Sestavy, Muzika, F1, Intel Core, Krátký přehled, Poslední procesor, Vodní zdroje, Lightscribe, Tisíc korun, Staré GTX, Březen, Referenční provedení, Nvidia GTX, Domácí nasazení, Nejlevnější procesor, Výkonný model, Levná karta, Cenový segment, Výrobní procesor, Paměti ddr2 800mhz, Intel HD, Minimální nárůst, Alpine, Nová sada


Určitě si přečtěte

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 76

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14