Sestava s gigahertzovým procesorem pod 35 tisíc

Padá další magická hranice – tentokrát je to firma Proca, jejíž sestava Brave Smart Pro 31000 je k dostání již od 34 990 (bez DPH).
Padá další magická hranice – tentokrát je to firma Proca, jejíž sestava Brave Smart Pro 31000 je k dostání již od 34 990 (bez DPH). Co je neméně důležité: tato sestava neobsahuje velké nevhodné cenové optimalizace, jako je třeba malá paměť.

Tatáž sestava stála před týdnem v akci těsně pod 40 tisíc, nyní díky zlevnění nejlepších procesorů AMD mohla klesnout i samotná cena sestavy. Základní sestavu tak tvoří:

  • 1GHz procesor Athlon (Socket A)
  • základní deska FIC AZ11 (čipset VIA KT133)
  • 128 MB paměti PC133
  • grafická karta Creative 3D Blaster GeForce2 MX s 32 MB SDR paměti
  • disketová mechanika
  • 20GB pevný disk Western Digital ATA/100
  • 52rychlostní CD-ROM
  • zvuková karta (integrována na základní desce) s reproduktory
  • Multimediální klávesnice a kolečková myš
  • Windows ME a spousta dalšího (free nebo sharewarového) softwaru
Co v základní ceně sestavy není, je monitor, ten si musíte koupit zvlášť. Na jednu stranu je to dobře, protože monitory v akčních sestavách nepatří k těm nejlepším a tato sestava vyžaduje rozhodně více, než je nějaký 15palcový monitor.

Za slabší místo sestavy považuji grafickou kartu, která není na rozdíl od procesoru tím nejlepším. Přesto je GeForce 2 MX na slušné úrovni. Dalším bodem, který trochu skřípe, je pevný disk. Podporuje sice ATA100, ale točí jen 5400 otáček/min, proto je přenosová kapacita rozhraní nevyužitá. Základní deska má také podporu jen ATA66 (ATA100 podporuje vylepšená verze desky AZ11E). Stálo by jistě za úvahu dát do sestavy o něco menší disk, který by ale točil rychleji, na ceně by se to neprojevilo a působila by vyváženějším dojmem. Sestavu pochopitelně můžete dále před koupí konfigurovat, jiný disk není problémem.

Pokud byste se rozhodli sestavit stejnou sestavu vlastníma rukama, cenově byste o mnoho úspěšnější nebyli. Pochopitelně z dealerských cen byste se o nějakou tisícovku možná níž dostali, ale v tomto případě obdržíte hotovou odladěnou sestavu, na kterou dostanete automaticky 2 roky záruku. Pokud se budete dívat u dalších českých výrobců počítačů, levněji také nepořídíte. Jestliže tedy ještě nemáte vánoční dárek a v kapse najdete 42 688 (cena s DPH), stojí tato sestava za úvahu. Ceny budou sice zřejmě ještě klesat, ale po razantním snížení cen u AMD se dá spíše čekat období klidu. Hodnota této sestavy tak má šanci se delší dobu udržet na stejné úrovni.

Diskuze (45) Další článek: Jak vyplňovat plochy pomocí AutoCADu Map?

Témata článku: Windows, Sestavy, Malá paměť, Období klidu, Tisíc, SES, Sestava, Proces, Razantní snížení, Magická hranice, Pevná ruka


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize