Sestava s čipovou sadou AMD 760: frekvence není vše

Následující recenze by měla být spíše informativní než nutící k pátrání po obchodech. Jedná se totiž o poměrnou novinku.
Tento článek vyšel v časopise Computer 24/00 dne 21. prosince 2000

Libor Kříž, Jiří Kwolek: Procesory rodiny AMD (Athlon a Duron) získávají u uživatelů stále více na oblibě. Řadu sestav s těmito procesory jsme již testovali v minulých číslech. Důvodem koupě jsou jejich výborné výpočetní výsledky, ale také jejich více než „přijatelná“ cena. Společnost Intel, jako zažitý hnací motor v oblasti výroby procesorů pro osobní počítače, má stále silnějšího konkurenta. Výsledky nechť jsou pro vás vodítkem i motivací při vašem rozhodování v duelu AMD vs. Intel.

Následující recenze by měla být spíše informativní než nutící k pátrání po obchodech. Jedná se totiž o mimořádnou novinku.

Vyplatí se?

Chceme vás „pouze“ seznámit s novou technologií a na konkrétním testu ukázat, zda se společnost AMD dostala opět o kus vpřed. Pokud vás tento typ a složení počítače osloví, vězte, že v prodeji by na českém trhu mohl být v prvním čtvrtletí roku 2001. Cena bude samozřejmě v porovnání s ostatními „běžnými“ sestavami vyšší, ale lze očekávat její rychlý pokles. Vánoce si tedy přesuňte na březen. Tato investice se vám vyplatí.

Čipová sada AMD 760

Koncepce základní desky AMD Corona EVT8 je v podstatě stejná s předchozími deskami s platformou Socket A (Athlon, Duron). Jedná se o kombinovanou čipovou sadu Northbridge AMD 761 a Southbridge VIA 686B. Důležitou je samozřejmě část AMD761, která komunikuje s procesory a paměťmi DDR. Tento čip podporuje dvě základní frekvence. Externí frekvenci procesoru 100 MHz (200 MHz pro data), ale i novou 133 MHz (266 MHz pro data). Sběrnice Alpha EV6 pracuje v módu Double Pumped, a proto se spíše uvádějí frekvence 200 a 266 MHz.

Paměti DDR

Klíčovou záležitostí je zde samozřejmě podpora pamětí DDR (maximálně 2 GB). Zajímavostí je potom jejich synchronní způsob práce s FSB. Pro procesory se sběrnicí 100 MHz (většina současných typů) jsou určeny paměti typu PC1600 (200 MHz DDR) a pro nové procesory se sběrnicí 133 MHz paměti PC2100 (266 MHz DDR). Samozřejmostí je podpora AGP 4×. Paměti SDRAM nelze použít. Pro srovnání uvádíme v tabulce přehled teoretických propustností používaných typů pamětí.

Teoretická šíře přenosového pásma pamětí DDR je oproti klasickým SDRAM pamětem dvojnásobná právě díky přenosu dvou bajtů v jednom cyklu (Double Pumped Bus). Zatím se jedná o rané implementace nových technologií. Přesto jsou výsledky velmi povzbudivé. Zdá se tedy, že DDR je skutečně tím správným krokem k vyššímu výkonu.

Jak se tato novinka od společnosti AMD projevila na celkovém výkonu, máte možnost zjistit v následujícím testu celé sestavy. Domníváme se, že čísla, která lze brát jako referenčně relevantní, dokazují a mluví za vše.

Athlon 1,2 GHz a ti druzí

Velká většina lidí, kteří kupují nový počítač, hodnotí kvalitu stroje podle taktovací frekvence procesoru a ceny. Druhý faktor ovlivňující nákup je samozřejmě důležitý, první ovšem ne až tak zdaleka. Výkony, kterých dosáhl tento Athlon v redakčním testu jsou toho jistě důkazem. Jako jedni z prvních jsme měli možnost tuto sestavu, jichž je v Evropě snad 10 kusů, důkladně otestovat.

Základní deska AMD Corona EVT8 je osazena procesorem Athlon, jehož frekvence je úctyhodných 1 200 MHz. Stroj vynikal 256 MB DDR a použitou grafickou kartou GeForce 2 ULTRA (stala se vítězem testu grafických karet v čísle 23 časopisu Computer). Dále byl do sestavy implementován pevný disk IBM 15 GB, kvalitní zvuková karta SoundBlaster Live! a DVD Pioneer 115. Tento stroj je výkonově předurčen pro nejnáročnější skupinu, skupinu hráčů. Jeho multimediální výkon zůstane neotřesitelným před každou z vašich her či graficky náročnější aplikací. Cena sestavy není stanovena. Procesor AMD Athlon 1,2 GHz s podporou 200MHz sběrnice byste mohli pořídit za 500–600 dolarů. Verze s podporou 266MHz sběrnice bude jen o něco málo (50 dolarů) dražší. Ceny procesorů AMD obecně klesají velmi rapidně. V tabulce uvádíme odhadované ceny těchto CPU v první čtvrtině roku 2001. Pokud bude situace s cenami procesorů Duron a Athlon stále příznivější, jistě přesvědčí mnoho z vás. Výkonově totiž za svou cenu stojí několikanásobně. Pokud se tyto prognózy naplní, nastane obdobná situace jako v roce 1998 s pevnými disky, jejichž ceny za 1 MB začaly prudce klesat. Jen tak dál. Pokud se rozhodnete, že novou čipovou sadu AMD 760 musíte mít, bude nutné nejen vyměnit desku, ale také paměti. Čip 760 podporuje pouze paměti PC2100 a PC1600 DDR SDRAM. Pokud tedy máte paměti typu PC66, PC100 nebo PC133 SDRAM, budete se s nimi muset rozloučit. Samozřejmostí je ovšem zachování procesorů Athlon, ale i Duron. A kdo že bude vyrábět základní desky pro AMD 760? Samozřejmě vedoucí výrobci těchto komponent, tedy Aopen, Asus, Abit, Biostar, DFI, EpoX, FIC, Gigabyte, Microstar a také SuperMicro.

počítačová sestava
AMD Athlon 760 1,2 GHz
Telefon: (0608) 74 57 57
Cena: zatím nestanovena
Parametry: AMD Athlon 1,2 GHz, základní deska AMD Corona EVT8, 256 MB DDR, GeForce 2 ULTRA, pevný disk IBM 15 GB, SoundBlaster Live!, DVD Pioneer 115

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (6) Další článek: Bentley dokončilo akvizici části Intergraphu

Témata článku: Čipy, Sestavy, Sad, Nen, SES, Zvukový projev, První motor, První kus, Sestava, Frekvence, Nový typ, Důležitá novinka, Pioneer, Corona, Čip, Double, Základní frekvence


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize