Sestava HAL3000 aPlatinum SE: z plamenů pekelných

Požadavků kladených na úspěšný osobní počítač není zrovna málo. Moderní počítačová sestava musí nabízet dostatečný výkon a přitom také dobře vypadat, mít dostatek rozšiřujících pozic a pokud možno by svou hlučností neměla konkurovat proudovým letounům. Náročnější uživatelé vybírají také sestavy osazené natolik špičkovými komponentami, aby stárly co nejpomaleji. Se sestavou HAL3000 aPlatinum SE se blízké budoucnosti bát opravdu nemusíte.

Nebudete potřebovat krb

Klepněte pro větší obrázek

Klady a zápory
 +  tichý chod
+ design
+ výkon
- chybí analogový modem
- chybí čtečka paměťových karet
- chybí Gigabit LAN
Na zajímavém vzhledu počítačové sestavy HAL3000 aPlatinum SE se podepsala zejména povedená skříň Lanmoto VA1000 známé společnosti Thermaltake. Celým čelním panelem, který je dělen přibližně v polovině, se táhne stylizované písmeno X, které je ve spodní částí doplněno o piktogram plamenů. Skříň disponuje také průhlednou boční stěnou, prosvícenou rudou výbojkou, jež v případě náhlých změn intenzity vydávaného světla poměrně věrně simuluje třepotání plamenů krbového ohně.

V nejvyšší pozici čelního panelu, která jako jediná není skryta pod dvířky, najdete stylový ovládací panel s regulátorem otáček čtyř ventilátorů uvnitř skříně. Díky modře podsvícenému LCD displeji budete informováni také o teplotách čidel umístěných na strategicky důležitých komponentách celého systému. Kontrolní panel umožňuje i nastavení hodnoty kritické teploty, po jejímž překročení bude spuštěn alarm.

S novým srdcem

Špičkový výkon, který ještě dlouho nezestárne

Pod odklopnými dvířky najdete dvě pozice pro mechaniky velikosti pět a čtvrt palce a dvě mechaniky tří a půl palcové. V testované sestavě byl jeden z větších slotů osazen vypalovačkou DVD a jeden menší slot běžnou, ale dnes již téměř zbytečnou disketovou mechanikou. Přibližně v polovině výšky skříně je na čelní straně umístěno také malé odklopné okénko skrývající dva rychlé porty USB a výstup na mikrofon a sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Související odkazy

Katalog produktů
Grafické karty
LCD monitory
Procesory
Základní desky

Testovaná sestava byla osazena novým procesorem AMD Athlon 64 3500+ určeným pro nejnovější patici 939. Tato patice byla navržena proto, aby novým procesorům poskytla vylepšený výkon i možnosti rozšíření do budoucnosti. Procesory AMD Athlon 64 obsahují architekturu Direct Connect, která přímo propojuje paměťový kontroler a vstupně/výstupní obvody s hlavní procesorovou jednotkou, čímž zvyšuje celkový výkon. Tím také pomáhá eliminovat „úzká hrdla“ skrytá ve starších, konkurenčních architekturách obsahujících FSB. Ve skutečnosti Direct Connect pracuje na 1 600 MHz, zatímco konkurenční technologie dnes běží na polovičním výkonu 800 MHz.

Na dobré cestě

V sestavě je zabudována grafická karta ATI Radeon X800Pro, která podávala velmi vyrovnané výsledky ve všech aplikovaných testech. Grafická karta dokáže kromě běžného konektoru VGA připojit také digitální LCD panel či běžný televizní přijímač vybavený S-Video nebo kompozitním vstupem videosignálu. Na trhu jsou sice novější i výkonnější grafiky, ke špičkovému a univerzálnímu výkonu ale ATI Radeon 9800Pro bohatě postačí. K celkovému výbornému výkonu přispívá rovněž pětikanálová zvuková karta, gigabitová síťová karta, rychlé porty USB 2.0 i konektor FireWire.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Během testování běžel počítač stabilně a bez problémů, což se od něj také očekává, protože výkonnostně se řadí mezi nejvýkonnější současné sestavy na našem trhu. Použití sestavy nevylučuje žádnou z multimediálních kategorií. Vzhled sestavy je velmi exkluzivní, více se však hodí do hráčského doupěte než k manažerskému mahagonovému stolu.

HAL3000 aPlatinum SE
produkt počítač bez monitoru
zdroj 100Mega Distribution, Brno
kontakt 548 220 077
cena 53 435 Kč vč. DPH
záruka 2 roky
Cenová osa
(Kč včetně DPH)
FOX Factor-X 65 713 Kč
HAL3000 aPlatinum SE 53 435 Kč
PetraComp X-3200 Silver 42 990 Kč
Parametry
procesor AMD Athlon 64 3500+ Socket 939
základní deska MSI K8
čipová sada VIA
paměť 512 MB 400MHz DDR
pevný disk 120 GB WD
mechanika DVD±RW
grafická karta ATI Radeon X800Pro
zvuk šestikanálová integrovaná (podpora Dolby Digital)
síť 1× integrovaná 10/100Mb/s
přídavné ventilátory 2× 80 × 80 × 25 mm
zdroj 400W ThermalTake
software Nero Burning ROM, PowerDVD 4.0, 4× CD s ovladači
Naměřili jsme
3DMark 2001 SE 23 116
3Dmark 2003 9 893
PCMark 2004
(Marks/CPU/Memory/GFX/HDD)
4 456/4 100/5 263/5 837/3 983
AquaMark3
(Total/GFX/CPU)
56 249/10 081/8 721

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 13-14/04.

Související v Katalogu produktů:
Grafické karty
LCD monitory
Procesory

Diskuze (25) Další článek: Společnost AMD zahájila prodej procesorů Oakville

Témata článku: Sestavy, Target, Marks, Televizní sluchátka, Stylový obrázek, HAL, Plamen, Digitální LCD, SES, Konkurenční architektura, Běžný monitor, Sestava


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu