Šest ultralehkých notebooků (nejen) pro podnikovou sféru

Kdo cestuje s velkým notebookem občas zatouží po něčem menším. Díky poklesu cen jsou i malé notebooky dostupnější.

Malé notebooky byly do nedávna výsadou pouze bohatých, či opravdových profesionálů, majících finance nutné k zakoupení tohoto exkluzivního zboží. V budoucnu je ale snad čeká osud běžných notebooků, které již dávno nejsou jen pro vyvolené, ale stále častěji zastupují běžná stolní PC i v domácnostech či u studentů. Ultralehké notebooky vyžadují větší stupeň miniaturizace, úspornější procesory i čipové sady, menší displej, a za to se i dnes nemálo platí. A proto je nutné věnovat výběru takového stroje patřičnou pozornost. Pro lepší představu vás proto dnes seznámíme se šesti zástupci této kategorie.

Chcete malý nebo výkonný?

Tahle otázka je velmi důležitá, protože, ač již v současnosti i malé notebooky postačují na veškerou běžnou práci i občasnou zábavu, stále jsou mnohem méně výkonné, než-li klasické modely. Důvodem je použití pomalejších a úspornějších procesorů, pamětí a často i disků. Takže se musíte rozhodnout, zda-li jste za vyšší mobilitu v podobě nízké hmotnosti hluboko pod 2 kg a často i delší výdrže akumulátorů ochotni zaplatit nejen vyšší cenu, ale též výkonem.

Nicméně nemusí to platit vždy, protože i malé notebooky se prodávají se standardními mobilními procesory či čipovými sadami a existují dokonce i modely, které kombinují integrovanou grafickou kartu s tou „externí“ typu GeForce Go 7300/7400, což sice není stále žádná herní mašina, ale nějaký ten 3D výkon z nich přeci jen dostanete. Toužíte-li pak po výkonu, přepnete na GeForce, v opačném případě zůstanete u integrovaného intelovského GMA950.

Ono 1,5 kg je prostě méně než 3 kg a, kdo s sebou pravidelně notebook nosí, dobře ví, že každé „deko“ se pronese. Stejně tak někomu mohou stačit dvě hodiny provozu a jiný využije hodin pět. A mohli bychom takhle pokračovat ve výčtu rozdílů, ale je to zbytečné. Protože člověk, který touží po malém laptopu dobře ví, proč o něj stojí. Stejně tak je zbytečné vymlouvat lidem, kteří doma či na chatě (kam jezdí autem) pouze koukají na filmy a surfují po internetu, koupi sedmnáctipalcových obrů.

Užitečné je také znát svoje finanční možnosti a určit si hranici, za kterou za žádnou cenu nepůjdete, protože jinak posíláte svoji peněženku na cestu do pekel, protože pak velmi často najdete důvody, proč se vyplatí připlatit za to či ono. A notebook za 50 000 bude určitě lepší než-li ten za 25 000. Ale pojďme dále.

Také výbava a displej rozhodují

Stejně tak je dobré si všímat výbavy notebook, protože zatímco u jednoho výrobce dostanete brašnu nebo myš, jiný vám dá propracovaný zálohovací software apod. Záleží pak opět čistě na vás, co je z vašeho pohledu důležitější. I když zde bychom neměli zapomínat na pravidlo, že kupujeme především notebook a toho se držet.

Velmi důležitý je také displej, kde je třeba si uvědomit, zda-li chcete matný či lesklý. Lesklé displeje totiž mohou docela vadit nejen při práci na slunci či venku za denního světla, ale také máte-li třeba v kanceláři slunce za zády. Úhlopříčka se pak zpravidla pohybuje mezi 13,3 až 10 palci, i když nejčastěji je v nabídce 12,1palcové LCD. Rozlišení bývá zpravidla standardní WXGA (Wide Extended Graphics Array) s 1280×800 body, méně často pak 1366×768. Novým trendem jsou také LCD s LED podsvícením, což umožňuje, aby byly panely tenčí, často s vyšším jasem a nižší spotřebou. U malých notebooků je to jasný trend a určitě stojí za to zvážit i tenhle parametr. V našem testu byly dva takové laptopy.

Jak jsme testovali?

Pro měření výkonu jsme použili komplexní program PC Mark 05, pro otestování pamětí a procesoru SiSoft Sandru 2007 a Super PI, pro otestování rychlosti pevného disku HD Tach 3.0 a pro lepší ilustraci 3D výkonu náročný testovací program 3D Mark 05.

Délka výdrže akumulátoru byla testována programem, který každých deset sekund zapisuje na pevný disk a zároveň pohybuje myší. Jas displeje byl nastaven na rozumné minimum (tj. subjektivně vnímané) a správa napájení na nejnižší možnou spotřebu. Zapnut zůstal Wi-Fi modul, který celou dobu testu přenášel menší objemy dat, odpovídající například lehkému brouzdání po internetu. Test skončil po absolutním vybití baterie, kdy se notebook vypnul.

Témata článku: Notebooky, Windows, Nízký jas, Nesporný klad, Notebooky malé, Ultra, Podsvícený displej, Vypnutí Wi-fi, Solo, Notebook, Podnikový notebook, Fujitsu Siemens, Pravý shift, Pokročilé zálohování, Wi-fi karta, Exkluzivní zboží, Příjemná cena, Rescue, Vestavěná kamera, Rj45, Siemens, Podnik, Tenký notebook, Laptop, Hlavní klad


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF