Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

  • Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti
  • Propojte online služby a chytrou domácnost
  • Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

IFTTT

Počet internetových služeb neustále roste a ruku v ruce s tím i požadavky uživatelů na jejich vzájemné propojení. Právě tuto problematiku řeší nejrůznější aplikace, které se zaměřují na spojení dvou a více služeb, jež spolu běžnou cestou nespolupracují.

Patrně nejpopulárnější služba pro „slepování webů a služeb“ se jmenuje IFTTT. Její název je zkratkou „If This Then That“, což vystihuje její podstatu – tedy pokud je splněna nějaká podmínka, bude provedena zvolená akce. Podmínky a akce lze přitom lepit napříč nejrůznějšími službami.

Deklarace podmínek a akcí probíhá v minimalistickém, graficky poněkud nezvyklém rozhraní, v němž ve dvou krocích nastavíte podmínku a parametry následné akce. Nejprve je nutné zvolit službu, která bude nějakým způsobem aktivovat požadovanou akci. Ve většině případů je nutné tuto službu propojit s IFTTT a udělit jí příslušná oprávnění.

Následně si vyberete konkrétní podmínku – ty se liší pro každou službu podle toho, k čemu slouží a jak funguje. Nakonec budete nastavovat akci – tedy to, co se má provést v případě, že je podmínka splněna. Opět můžete vybírat z celé plejády služeb a aplikací, u kterých pak zvolíte konkrétní akci.

IFTTT 
IFTTT

Možnosti jsou prakticky neomezené, nicméně platí, že na jednu podmínku lze navázat vždy právě jednu akci. Můžete například nechat měnit barvu chytrého osvětlení, pokud dostanete e-mail od šéfa, nebo automaticky publikovat články ze zvoleného zdroje na své sociální síti.

Zde ale musíme podotknout, že s ohledem na zavedená omezení jsou poměrně citelně „ořezané“ možnosti spolupráce s Gmailem či Facebookem. I přesto patří IFTTT k nejlepším automatizačním aplikacím a zaslouží si pochvalu zejména za jednoduchost nastavení a širokou škálu podporovaných služeb. Za drobnou nevýhodu považujeme absenci české lokalizace.

IFTTT

Pokračování 2 / 6

Integromat

Z podobného soudku je také česká služba Integromat. Proti IFTTT umožňuje sestavování vícestupňových procesů – tedy například lze na jednu podmínku reagovat více akcemi. Podporuje celou řadu osobních a komerčních aplikací, a kromě propojení zvládá také přenos a transformaci dat.

Integromat nabízí stovky připravených integrací pro různá využití – od vývoje softwaru, až po správu času a úkolů. Nabídka obsahuje jednoduché úlohy typu „pokud toto, udělej tamto“, ale i poměrně složité scénáře. Všechny integrace lze přizpůsobit konkrétním požadavkům uživatele.

K registraci můžete použít e-mailovou adresu a heslo, nebo účet Google, Facebook či GitHub. K vytváření vlastních podmínek a akcí slouží takzvané „scénáře“. V jejich rámci si zvolíte služby a aplikace (moduly) a udělíte Integromatu přístupová práva.

Integromat 
Integromat

Tímto způsobem můžete vzájemně provázat několik internetových služeb, které by spolu za normálních okolností neuměly komunikovat. Například je možné nechat si posílat odkazy na nové články do komunikační aplikace, ukládat přílohy e-mailů do cloudových úložišť či zapisovat příchozí hovory z telefonu do tabulky.

Velkým pozitivem Integromatu je kompletní lokalizace do češtiny. Na první pohled složitější ovládání a nastavování je odměněno výrazně širšími možnostmi přizpůsobení. Bezplatná verze umožňuje provádět až 1 000 operací měsíčně s intervalem minimálně 15 minut, placené tarify pak začínají na 9 dolarech za měsíc.

Integromat

Pokračování 3 / 6

Yonomi

Zatímco první dvě služby našeho přehledu fungují primárně jako webové aplikace, Yonomi je k dispozici jen jako program pro mobilní zařízení s operačními systémy Android a iOS. Nabízí vytvoření automatizovaných rutin v rámci různých platforem chytré domácnosti.

Yonomi v principu funguje tak, že si stáhnete aplikaci do telefonu či tabletu a propojíte ji se zařízeními, která máte k dispozici. Poté budete moci nastavovat různé akce a reakce – například rozsvěcení a zhasínání osvětlení v zadaný čas.

Yonomi podporuje více než stovku platforem a zařízení – jmenovat můžeme například chytré reproduktory Amazon Echo, Google Home a Sonos, osvětlení Philips Hue, OSRAM LIGHTIFY či LIFX, nebo zařízení značky Netatmo.

Yonomi 
Yonomi

V rámci aplikace lze akce navázat na různé podmínky – třeba na východ/západ slunce, GPS polohu zařízení, aktivitu jiných chytrých zařízení a další. Není tak například problém aktivovat robotický vysavač v okamžiku, kdy opustíte svou domácnost, nebo pozastavit přehrávání hudby během telefonního hovoru.

Aplikaci lze propojit s mnoha systémy chytré domácnosti, do kterých jí jednoduchým přihlášením udělíte oprávnění. Můžete také nastavit prostor, který bude považován za domov – při jeho opuštění nebo návratu pak lze aktivovat různé akce. Nesporým kladem je fakt, že aplikaci lze využívat zcela zdarma. Škoda jen chybějící lokalizace do češtiny.

Yonomi

Pokračování 4 / 6

Zapier

Zapier se orientuje na automatizaci úkolů, přičemž umí propojit více služeb najednou. Stačí nastavit podmínky a následné akce v propracovaném webovém rozhraní. Podporováno je bezmála 800 aplikací a služeb, přičemž průběžně přibývají další.

K registraci do služby můžete použít jméno a heslo, nebo účet Facebook či Google. Chytré scénáře jsou v rámci služby označovány jako „Zap“ a pracují na principu podmínek a následných akcí – tedy v duchu „pokud se stane něco, udělej něco jiného“ alá IFTTT.

Vytváření „Zapů“ funguje jako u většiny podobných automatizačních aplikací. Nejprve zvolíte službu a podmínku – samozřejmě ani zde vás nemine přihlášení a povolení potřebných oprávnění. Poté nastavíte službu a akci, jež má být v případě splnění provedena.

Zapier¨
Zapier

Rozhraní je poměrně jednoduché, přesto umožňuje velmi podrobné nastavení všech parametrů podmínek i následných akcí. Pochvalu si zaslouží také poměrně široká paleta podporovaných aplikací a služeb, ve které nechybí významné sociální sítě a pracovní platformy. Škoda jen, že nejsou k dispozici mobilní aplikace.

V rámci bezplatného tarifu je možné provádět propojení vždy jen dvou služeb a platí zde celá řada dalších omezení (maximálně 5 podmínek a akcí, interval 15 minut). Placené varianty, začínající na 20 dolarech měsíčně, pak zvyšují maximální počet akcí a reakcí a také zkracují intervaly. Nejvyšší tarif přijde na 599 dolarů.

Zapier

Pokračování 5 / 6

Automate.io

Automate.io je služba velice podobná předchozímu Zapieru. Vyniká širokou škálou podporovaných integrací a v placené verzi umožňuje vytváření vícekrokových scénářů. Spíše, než na domácí uživatele, se ale zaměřuje na profesionály a firmy.

K registraci můžete použít e-mailovou adresu a heslo, nebo účet Google. Hned po prvním přihlášení se zobrazí nabídka připravených scénářů, které stačí jen propojit s příslušnými účty. Chytré scénáře jsou zde pojmenovány jako Bot.

Nastavování podmínek akce a reakce je bytostně jednoduché. Nejprve zvolíte službu a nastavíte parametry, při jejichž splnění bude Automate.io provádět nějaké úkoly. Následně nastavíte požadovanou akci – třeba publikaci příspěvku na sociální síť.

Autimate.io 
Autimate.io

Po otestování funkčnosti se Bot uloží do seznamu a je připraven k akci. V bezplatné verzi si můžete nadefinovat maximálně pět Botů, kteří budou kontrolovat podmínky v intervalu 5 minut a měsíčně provedou dohromady nejvýše 250 akcí. Placené tarify začínají na 19 a končí na 399 dolarech měsíčně.

Automate.io

Pokračování 6 / 6

Microsoft Power Automate

Na závěr musíme zmínit službu Microsoft Power Automate, původně představenou pod označením Microsoft Flow. Jejím cílem je ušetřit vám čas pomocí stovek připravených konektorů, které integrují různé služby a aplikace. Power Automate primárně míří na podnikovou klientelu.

Na oficiální stránce je uvedeno několik příkladů, co Power Automate od Microsoftu vlastně umí. Zmínit můžeme například automatické ukládání příloh e-mailových zpráv do úložiště OneDrive či odeslání zprávy do Teams po přidání úkolu do Planneru.

Služba je placená – pro jednotlivce stojí 15 dolarů měsíčně, nicméně můžete ji zdarma vyzkoušet. Sekvence akcí a reakcí jsou zde pojmenovány jako „Toky“ a podporovány jsou zejména služby a aplikace z dílny Microsoftu.

Microsoft Power Automate 
Microsoft Power Automate

Vytváření Toku je poměrně jednoduché, k čemuž přispívá i lokalizace do češtiny včetně dobře zpracovaných popisků. Poměrně velkou výhodou je schopnost navázat na jednu podmínku více akcí a orientace na podnikové prostředí na platformě Microsoft.

Microsoft Power Automate

Určitě si přečtěte

Články odjinud