Šest kotev, které táhnou Apple ke dnu

Stěží najdete stylovější počítače než ty, které vyrobil Apple. Jsou hezké, jsou populární, je jich plný internet a komunita žasne. Přesto všechno mají i po letech titěrný tržní podíl.

Když by člověk odhadoval tržní podíly operačních systémů a produktů čistě podle komunity na sociálních sítích, v komentářích a na webech fanoušků, nejspíš by na samotný vrchol posadil vše od Applu a přinejmenším ještě jednu linuxovou distribuci.

Jak už tomu ale v životě bývá, skutečnost je vždy trošku jiná – ostatně i my zde na Živě.cz dáváme alternativám Mac OS X a linuxovým distribucím mnohem více prostoru, než by odpovídalo tržnímu podílu v České republice třeba podle Rankings.cz.

Když v květnu roku 2001 Steve Jobs otvíral první značkový obchod Applu v americkém McLeanu, prohlásil, že by chtěl co nejdříve ukousnout alespoň pět procent z tržního koláče právě pro Mac OS, počítače Apple Mac a notebooky MacBook. Podařilo se a i v globálním srovnání na StatCounteru se dnes mohou operační systémy řady Mac OS X pyšnit necelými sedmi procenty. Za oceánem se pak jablečný systém dere nad 14 procent (opět podle StatCounteru).

Klepněte pro větší obrázek
Globální tržní podíly operačních systémů podle StatCounteru
V podstatě se nic neděje, Windows Vista klesá, XP také, ale když to sečtete,
Windows jako celek je naprosto neohrožený – díky Widnows 7

Proč to ale není alespoň 40 procent? Steve Jobs je jeden z nejcitovanějších mužů planety, jeho bílé produkty neuniknou pozornosti snad nikoho ze čtenářů a vždy vzbudí zájem. Kapesní iPod se za oceánem stal absolutním standardem a synonymem osobního hudebního přehrávače (to mi potvrdí každý, kdo se procházel po ulicích libovolné americké metropole) a také iPhone, ačkoliv dnes soupeří s populárním Androidem, zůstává nepsaným králem chytrých dotykových telefonů. Proč tedy Apple není pánem i v segmentu „nudných“ počítačů?

Důvodů je celá hromada a dobrá polovina z nich je ryze subjektivní. Co vadí jednomu, vyhovuje druhému. Co považuje za nedostatek první, vynáší k nebesům druhý. Není to jednoduché, přesto se o to pokusím. Stejné odpovědi nedávno hledal i magazín Betanews a já se je s ostatními v redakci pokusím rozšířit o několik dalších kousků.

1. Počítače Mac jsou prostě drahé

Domácí desktop si dnes každý zkušenější čtenář sestaví za pár tisícikorun, ty složené pak leží v regálech hypermarketů jen pár desítek metrů od hromady banánů a pomerančů. Prostě si jeden vezmete. U Applu to tak snadné není, musíte totiž sáhnout do peněženky trošku hlouběji a připlatit si. Samozřejmě dostanete skutečně precizní řemeslný kousek, pokud ale přijde řada na surový a spočítatelný výkon, běžný notebook srovnatelný s třináctipalcovým MacBook Pro bude v mnoha případech i o polovinu levnější.

MacBooky a vůbec počítače od Applu mají sice výborné zpracování, ale zaplatíte za ně příliš. Ve Státech, Japonsku a v zemích západní Evropy to takový problém nebude, všude jinde ale bude mít Apple velký hendikep – relativně nižší kupní sílu obyvatelstva.

Témata článku: Software, Microsoft, Apple, Windows, Statistiky, Kotvy, Výborný notebook, Apple iPhone, iPad Pro, Nejlepší technologie, Srdce, Banán, MacBook Pro, MacBook Pro 13, Druhý případ, Pevná ruka, Las Vegas, Finsko, Osu, Globální srovnání, Rapidshare, OSA, Gadget, OS X, Předchozí bod

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší