Šest kotev, které táhnou Apple ke dnu

Stěží najdete stylovější počítače než ty, které vyrobil Apple. Jsou hezké, jsou populární, je jich plný internet a komunita žasne. Přesto všechno mají i po letech titěrný tržní podíl.

Když by člověk odhadoval tržní podíly operačních systémů a produktů čistě podle komunity na sociálních sítích, v komentářích a na webech fanoušků, nejspíš by na samotný vrchol posadil vše od Applu a přinejmenším ještě jednu linuxovou distribuci.

Jak už tomu ale v životě bývá, skutečnost je vždy trošku jiná – ostatně i my zde na Živě.cz dáváme alternativám Mac OS X a linuxovým distribucím mnohem více prostoru, než by odpovídalo tržnímu podílu v České republice třeba podle Rankings.cz.

Když v květnu roku 2001 Steve Jobs otvíral první značkový obchod Applu v americkém McLeanu, prohlásil, že by chtěl co nejdříve ukousnout alespoň pět procent z tržního koláče právě pro Mac OS, počítače Apple Mac a notebooky MacBook. Podařilo se a i v globálním srovnání na StatCounteru se dnes mohou operační systémy řady Mac OS X pyšnit necelými sedmi procenty. Za oceánem se pak jablečný systém dere nad 14 procent (opět podle StatCounteru).

Klepněte pro větší obrázek
Globální tržní podíly operačních systémů podle StatCounteru
V podstatě se nic neděje, Windows Vista klesá, XP také, ale když to sečtete,
Windows jako celek je naprosto neohrožený – díky Widnows 7

Proč to ale není alespoň 40 procent? Steve Jobs je jeden z nejcitovanějších mužů planety, jeho bílé produkty neuniknou pozornosti snad nikoho ze čtenářů a vždy vzbudí zájem. Kapesní iPod se za oceánem stal absolutním standardem a synonymem osobního hudebního přehrávače (to mi potvrdí každý, kdo se procházel po ulicích libovolné americké metropole) a také iPhone, ačkoliv dnes soupeří s populárním Androidem, zůstává nepsaným králem chytrých dotykových telefonů. Proč tedy Apple není pánem i v segmentu „nudných“ počítačů?

Důvodů je celá hromada a dobrá polovina z nich je ryze subjektivní. Co vadí jednomu, vyhovuje druhému. Co považuje za nedostatek první, vynáší k nebesům druhý. Není to jednoduché, přesto se o to pokusím. Stejné odpovědi nedávno hledal i magazín Betanews a já se je s ostatními v redakci pokusím rozšířit o několik dalších kousků.

1. Počítače Mac jsou prostě drahé

Domácí desktop si dnes každý zkušenější čtenář sestaví za pár tisícikorun, ty složené pak leží v regálech hypermarketů jen pár desítek metrů od hromady banánů a pomerančů. Prostě si jeden vezmete. U Applu to tak snadné není, musíte totiž sáhnout do peněženky trošku hlouběji a připlatit si. Samozřejmě dostanete skutečně precizní řemeslný kousek, pokud ale přijde řada na surový a spočítatelný výkon, běžný notebook srovnatelný s třináctipalcovým MacBook Pro bude v mnoha případech i o polovinu levnější.

MacBooky a vůbec počítače od Applu mají sice výborné zpracování, ale zaplatíte za ně příliš. Ve Státech, Japonsku a v zemích západní Evropy to takový problém nebude, všude jinde ale bude mít Apple velký hendikep – relativně nižší kupní sílu obyvatelstva.

Témata článku: Software, Microsoft, Apple, Windows, Statistiky, Kotvy, Apple iPhone, Apple Mac, Gadget, iPad Pro, Las Vegas, MacBook Pro, MacBook Pro 13, OSA, Osu, Rapidshare, Notebooky bez os, Výborný notebook, Finsko, Časová osa, Konkrétní případ, Konkrétní uživatel, Druhý případ, OS X, Pevná ruka

338 komentářů

Nejnovější komentáře

  • René Vahala 29. 11. 2012 16:12:07
    Ale vždyť i já jsem zvyklý na Windows. Za druhé jsem magor a miluju Apple....
  • Petr Korčák 6. 9. 2012 16:41:50
    Zdravím, chtěl jsem vám říct svojí zkušenost s kotvou, která pojednává o...
  • Filip Melich 7. 3. 2011 15:38:45
    Já bych asi řady kotev nerozšiřoval. Naopak bych to shrnul do dvou kotev,...
Určitě si přečtěte

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Vyzkoušeli jsme macOS High Sierra, nejnovější systém pro počítače Apple

Vyzkoušeli jsme macOS High Sierra, nejnovější systém pro počítače Apple

** macOS High Sierra nepřináší žádné výrazné novinky ** Zaměřuje se však ne velmi podstatné detaily ** Vylepšuje vestavěné aplikace a přináší velké změny pod povrchem systému

18.  7.  2017 | Stanislav Janů | 77


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?