Šest futuristických technologií, které prý změní svět

Myš, klávesnice, dvourozměrný monitor, operační systém s lištou a ikonami. Budou tyto systémy a rozhraní existovat i za dvacet let, nebo je vystřídá nějaký futuristický způsob ovládání.
Šest futuristických technologií, které prý změní svět

Za posledních patnáct let se ovládání počítače a softwarového desktopu prakticky nezměnilo. Když se na trhu objevily Windows 95 a unixové/linuxové desktopy CDE, KDE a Gnome, svět operačních systémů získal celkem jasný koncept grafického uživatelského rozhraní: na ploše ikony, nahoře nebo dole nějaká ta ovládací lišta a samozřejmě menu „Start“ v nejrůznějších podobách. Tento koncept vlastně ještě o pár let dříve objevil Apple, ten si ovšem dodnes ponechal přeci jen poněkud odlišný přístup.

O bezvýchodnosti, neměnnosti ale možná prostě o designové dokonalosti vypovídá fakt, že i nové verze Windows s rozšířením Aero se tohoto konceptu dotkly jen velmi zlehka, přesto je však inovovaná lišta Windows 7 citovaná v médiích stále dokola, jako by se jednalo o něco zcela přelomového. V blízké době samozřejmě nelze očekávat nějakou designovou nebo technologickou revoluci, desktopové GUI se totiž stalo standardem, se kterým pracují stovky milionů lidí, jejichž návky logicky brání futuristům zavádět nějaké odvážnější principy a technologie. To ale neznamená, že takové technologie anebo alespoň jejich koncepty neexistují.

Pojďte s námi na krátkou prohlídku několika možných designů z budoucnosti, které se buď uplatní, nebo se možná „jen“ jako nikdy neuskutečněné architektonické plány dostanou do pomyslných světových učebnic.

BumpTop

S trojrozměrnými desktopy se před několika lety doslova roztrhl pytel, nejrůznější linuxové kostky a další akcelerované efekty tedy mají mnohem hlubší kořeny. Trojrozměrný desktop má jednu výhodu, může využívat nejrůznějších perspektivních ploch, otáčení a naklánění, takže se pak na ve skutečnosti dvourozměrnou zobrazovací plochu vleze více objektů. Tento koncept se nikdy příliš neuchytil, dnes totiž neexistuje jediný výrobce operačních systémů či linuxových distribucí, který by 3D plochu použil jako výchozí grafické uživatelské prostředí.

Autor BumpTopu na to šel jinak. I v tomto případě se jedná o 3D desktop, ten má ale imitovat váš skutečný pracovní stůl, na kterém můžete virtuálně přeskupovat a filtrovat divoce rozházené dokumenty a řadit je do přirozených hromádek. BumpTop není pouhé video výše, ale skutečný program, který si mohou ti odvážnější z vás nainstalovat na Windows, v omezené verzi je totiž k dispozici zcela bezplatně. Pokud si na virtuální stoleček troufnete, určitě se pochlubte v diskusi pod článkem se svými zkušenostmi.

Vizoo Cheoptics360

Proč ale koukat na virtuální 3D prostor na 2D monitoru, když můžeme skutečně zobrazovat tři rozměry. 3D zobrazovacích technologií je dnes dostatek počínaje primitivní stereoskopií pomocí prolnutí dvou scén a použitím speciálních brýlí (anaglyfické obrázky, IMAX, „3D monitory“ aj.) a konče hologramy a skutečným 3D prostorem jak z hollywoodského filmu.

Právě té poslední a nejpokročilejší variantě se dnes věnuje docela velké množství firem, za zmínku ale stojí především Vizoo a její téměř dokonalý Cheoptics360. Upřímně řečeno, není to žádná žhavá novinka, technologii společnost představila již před třemi lety, na pořádnou implementaci se ale stále čeká. Cheoptics360 je systém v několika velikostních variantách, který uvnitř vyhrazeného prostoru umí promítat trojrozměrný vícebarevný obraz.

Přirozený dotek

Cheoptics360 sice tak trochu vypadá jako z jiného světa, je to ale pouze zobrazovací technologie bez kapky interaktivity. Možná ani tak nezáleží na počtu rozměrů, ale na přirozenosti. BumpTop chce imitovat běžný pracovní stůl, bez multidotekového vstupního zařízení je ale jeho použitelnost skutečně na velmi ostré hraně. Co kdybychom ale takové prostředí ovládali stejně efektivně jako Tom Cruise v Minority Report?
Právě po něčem takovém touží Microsoft a jeho už vlastně také tak trochu stárnoucí Surface a dobrá desítka rozličně realizovaných klonů od velmi podobných počítačových stolků po herní zařízení Natal, které snad brzy funkčně rozšíří herní konzoli Xbox 360.

Týden Živě Speciál věnovaný technologii Microsoft Surface

Klepněte pro větší obrázek

faceAPI

Cheoptics360 je rozměrný a pasivní, BumpTop je zase trojrozměrný jen na oko a ke všemu jeho použitelnost bez multidoteků závratně klesá k nule. Co když ale nebudeme potřebovat doteky? Co když bychom se mohli navigovat ve virtuálním trojrozměrném prostoru zcela přirozeně, prostým náklonem a pohledem z jiného směru? S touto myšlenkou si pohrává další z technologií, o které jsme už na Živě psali – faceAPI. Tato technologie používá podobně jako Natal webovou kameru a ta snímá vaše oči, respektive výraz ve tváři. Když se tedy budete dívat na celkem běžný 3D model, třeba glóbus z Google Earth, a „podíváte se z boku“, tedy se otočíte třeba doprava, kamera to rozpozná a objekt natočí. Earth od Googlu faceAPI sice zatím natáčet neumí, demo s kytičkami ale potěší nejen botaniky.

Augmentovaná – rozšířená – realita

Slovíčko „augmented“, tedy „rozšířený“, se na internetu pohybuje poslední dobou docela často, slušivý český název ale ještě nezískalo, surový překlad vám toho totiž moc neřekne. Augmented Reality (AR) je koncept propojení skutečného fyzikálního světa z masa a kostí o další elektronickou vrstvu. A ani tento koncept není nikterak nový a i tato technologie dnes má několik skutečných, alespoň technologicky funkčních, testovacích implementací. Typickým příkladem AR je třeba propojení obrazu z kamery na chytrém telefonním mobilu s daty z internetu. Představte si tedy, že na horské tůře namíříte čočku fotoaparátu na blízký prudký kopec, software jej identifikuje (dnes podle GPS a kompasu, za deset let třeba i pomocí OCR) a na displeji telefonu nad obrazem promítne turistické značení, vzdálenost, označí všechny horské chaty, kiosky a restaurace a ještě připojí nějaký ten přehled třeba z Wikipedie. Tato myšlenka má asi nejblíže realitě, o čemž svědčí projekt Wikitude pro Google Android.

Rozšířená realita ale může najít uplatnění i v tisku (fotomobil namíříte na článek v tištěných novinách a na displeji se zobrazí jeho elektronická rozšířená verze), při identifikaci osob (fotomobil namíříte na spolucestujícího ve výtahu a zobrazí se jeho identifikační karta z Facebooku) aj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A takto by mohly jednou vypadat čtečky pro rozšířenou realitu; budou ovšem tehdy ještě existovat noviny?

Myšlenky a pohyby

Naprosto futuristické je ale nakonec ovládání bez dotyků a šermování s myší, tedy ovládání prostou myslí. Velkou výzvou je projekt sanfranciské firmy Emotiv Systems, která vyvíjí technologii EPOC. Jedná se o speciální helmu s šestnáctkou senzorů, které snímají elektrickou aktivitu mozku. EPOC se v současné době orientuje především na herní průmysl a již existují i první hratelná dema, která ovládáte myšlenkou. Pokud by se EPOC dostal do masové výroby a trochu změnil tvar, možná bychom mohli do odpadkového koše vyhodit třeba ovladač od televize – ostatně právě jeho funkci by už dnes EPOC zastoupil celkem bez problémů.

A pokud doma podobnou helmu nemáte, nechce se vám čekat na Natal a nemáte ani multidotekový monitor nebo tablet, použijte třeba dvě různobarevné pastelky, i s nimi lze dnes totiž ovládat operační systém v počítači.

Svět ovládacích zařízení a zobrazovacích technologií se neustále zlepšuje a mění. Vznikají nové a nové koncepty a ty staré naopak houfně zanikají. Z těch výše zmíněných se tak roku 2020 docela možná nedožije ani jeden z nich. O to zajímavější ale bude sledovat, jaká nástupnická technologie se skutečně masově uplatní, bude efektivní a ergonomická. Anebo že bychom i za dalších dvacet let stále používali myš? Proč ne – co myslíte vy?

Diskuze (49) Další článek: Vydejte vlastní knihu – v září za akční ceny

Témata článku: Video, Software, Hardware, Internet, Žhavá novinka, Virtuální svět, Hollywoodský film, Odpadkový koš, Kopec, Webová kamera, Always, Zobrazovací technologie, EQC, Svět, Svět technologií, Nejrůznější senzory, Myšlenka, Rozšířený Android, Český název, Virtuální 3D brýle, Linuxová konzole, Jediný výrobce, Dobrá desítka, Ovládací lišta, Velký náklon, Microsoft surface na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 72

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X