Software | Sociální sítě | Mastodon

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

  • Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran.
  • Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack.
  • Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Na pohled připomene Twitter, na ten druhý se od něj liší decentralizací. Modrá síť pod nadvládou Elona Muska prochází krizí, část lidí hledá alternativu a s velkým zájmem se setkal zejména Mastodon. Funguje podobně jako e-mail v tom smyslu, že neexistuje jediná instance.

Účty zakládáte na různých serverech, jak jsme si dříve přiblížili. Jak z decentralizační filozofie a otevřenosti vyplývá, na Mastodonu se můžete – opět podobně jako u e‑mail – socializovat prostřednictvím různých klientů. Na mobilech je jich celá řada, na klasických počítačích jich napočítáte méně. Každý je však svébytný a nabídne vám jiný uživatelský zážitek.

Připodobnit by se to dalo i přímo k Twitteru, kde je možné nad veřejným API postavit vlastní klient. Požívání API bylo později omezeno, do té doby jste ale mohli používat Twitter na sto způsobů a vývoj běžel na plné obrátky. (Alternativní klienty pro Twitter nevymřely, jen jsou spíše okrajové.)

Podobně je to u Mastodonu. Jde o stejnou službu, ale pokaždé v jiném balení. Podívejme se na to, jak klienty vypadají a fungují. Nechci doporučovat ty, které si nemohu vyzkoušet, proto v následujícím přehledu najdete jen ty, které běží i ve Windows. Všechny jsou poskytovány zdarma, byť byste našli i výjimku jako např. Mast pro macOS.

Diskuze (2) Další článek: Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Témata článku: Windows, Software, Sociální sítě, Linux, Internet, Chrome, Elon Musk, Twitter, Mastodon, Slack, GitHub, Obsah, Platforma, Klient, Ctrl + Shift, Pro, For Workgroups, Mastodonu, Tweetdeck, Software na Heureka.czŠedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

** Loni v létě jsme zkusili větrat ložnici chladičem z počítače ** Fungovalo to, ale trvalo to celou noc ** Proto do boje povoláváme 12V turboventilátor

Jakub Čížek
Chytrá domácnostPojďme programovat elektroniku
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft