Servis: Harddisky a CD efektivně - montáž a tipy

Updated: Pokračování seriálu Servis se tentokrát zabývá správným postupem instalace disků (zejména harddisků) a CD mechanik. I tento díl je plný tipů a fotografií. Celý postup je navíc v provedení "Step by Step". Obsažené informace jsou určeny jak nováčkům, tak i pokročilým uživatelům. Možná nevíte že...

Pokud vám pojmy jako "Master" či "Slave not present" říkají pane, můžete tuto část klidně přeskočit a přejít přímo na další části (optimalizace, správná kabeláž, montáž HD...)

Základy: Interní diskové jednotky (nejedná se přitom pouze o harddisky, ale také o CD, RW, DVD, ZIP a jiné mechaniky) komunikují se systémem pomocí zvláštního zařízení tzv. diskového řadiče. V dnešních počítačích se používají v zásadě dva typy řadičů: IDE a SCSI.

Vzhledem k tomu, že řadiče SCSI jsou spíše záležitostí pracovních stanic, specializovaných PC (např. pro profesionální zpracování videa a zvuku) a také serverů, zaměříme se nyní na nejběžnější rozhraní - typ IDE (Integrated Disk Electronics). Řadiče IDE jsou dnes již běžně integrované přímo na základních deskách - proto také disky tohoto systému připojujeme nejčastěji plochými kabely (hovorově - kšandami) přímo na základní desku.

Základní desky jsou dnes většinou vybaveny dvoukanálovým IDE řadičem - nejčastěji na nich nalezneme dva dvacetipólové konektory označené jako IDE 1 (v BIOSu označován jako Primary controller) a IDE 2 (Secondary controller). Každý IDE kanál ( = jeden konektor) může obsloužit maximálně dvě zařízení současně (zařízením přitom rozumíme již zmíněné HD, CD, CD-R apod.). Připojit tedy můžeme v této situaci maximálně čtyři zařízení:

 konektor IDE 1 (Primary controller) Disk 0 (IDE 0)
Disk 1 (IDE 1)
 konektor IDE 2 (Secondary controller) Disk 2 (IDE 2)
Disk 3 (IDE 3)

Příklad zapojení, strategie a základní triky

Představme si tedy sestavu která obsahuje jeden moderní harddisk 8GB, jednu moderní jednotku CD ROM 40x a jeden starší (a pomalý) zálohovací harddisk 200MB. Z tabulky je jasné, že všechny disky nemůžeme napojit na jeden kanál - musíme tedy využít oba kanály.

Například můžeme postupovat takto (viz. poznámka v poslední kapitole článku !): Moderní disk 8GB s operačním systémem Windows 98 a jednotku CD ROM připojíme na první kanál, starší harddisk na druhý.

V této situaci musíme systému sdělit, které zařízení na daném kanálu je "řídicí". Toto zařízení bude mít pak status "Master" (tedy Pán) a právě ono zahájí po spuštění počítače jako první komunikaci s řadičem. Určeme tedy, že našim "Mastrem" bude 8GB disk. Druhé zařízení (CD ROM) pak musíme nastavit jako "Slave" (tedy Otrok).


8GB disk i CD ROM jsou zde napojeny na IDE1 - Primary controller, druhý disk na IDE2 - Secondary controller...

Nastavení Master / Slave se provádí přímo na těle disku pomocí svorek tzv. jumperů. Jumperem většinou propojujeme sousední vertikální piny - podle dokumentace, písmen C S M či na disku natištěného schémata.

Poznámka: Další možnost nastavení - CSEL (nebo CS) znamená Cable Select (kabel zvolí funkci) a používá se pouze ve spojitosti se speciálními kabely, které mají "volby" Master a Slave vyznačené přímo na konektorech. Tuto metodu určení Master / Slave zásadně nedoporučují, status disku nastavujte vždy ručně - nevíte totiž zdali tuto metodu váš kabel podporuje správně. Pokud však máte kabel s označením konektorů Master a Slave, zapojte a "nasvičujte" disky právě podle tohoto označení - nic tím nezkazíte.

Témata článku: Kabel, Multi, Master, Rychlost, Používaný čip, Single, Status, CD-ROM, Device, Kabeláž, Nota, Ultra HD, Montáž, Wine, MA, Přenos, Používaný čipset, Základní nastavení, Zařízení, Harddisk, Konektor, Jediný kabel, Samostatný kanál, Volanty, Ostrý nůž


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5