Servis: Harddisky a CD efektivně - montáž a tipy

Updated: Pokračování seriálu Servis se tentokrát zabývá správným postupem instalace disků (zejména harddisků) a CD mechanik. I tento díl je plný tipů a fotografií. Celý postup je navíc v provedení "Step by Step". Obsažené informace jsou určeny jak nováčkům, tak i pokročilým uživatelům. Možná nevíte že...

Pokud vám pojmy jako "Master" či "Slave not present" říkají pane, můžete tuto část klidně přeskočit a přejít přímo na další části (optimalizace, správná kabeláž, montáž HD...)

Základy: Interní diskové jednotky (nejedná se přitom pouze o harddisky, ale také o CD, RW, DVD, ZIP a jiné mechaniky) komunikují se systémem pomocí zvláštního zařízení tzv. diskového řadiče. V dnešních počítačích se používají v zásadě dva typy řadičů: IDE a SCSI.

Vzhledem k tomu, že řadiče SCSI jsou spíše záležitostí pracovních stanic, specializovaných PC (např. pro profesionální zpracování videa a zvuku) a také serverů, zaměříme se nyní na nejběžnější rozhraní - typ IDE (Integrated Disk Electronics). Řadiče IDE jsou dnes již běžně integrované přímo na základních deskách - proto také disky tohoto systému připojujeme nejčastěji plochými kabely (hovorově - kšandami) přímo na základní desku.

Základní desky jsou dnes většinou vybaveny dvoukanálovým IDE řadičem - nejčastěji na nich nalezneme dva dvacetipólové konektory označené jako IDE 1 (v BIOSu označován jako Primary controller) a IDE 2 (Secondary controller). Každý IDE kanál ( = jeden konektor) může obsloužit maximálně dvě zařízení současně (zařízením přitom rozumíme již zmíněné HD, CD, CD-R apod.). Připojit tedy můžeme v této situaci maximálně čtyři zařízení:

 konektor IDE 1 (Primary controller) Disk 0 (IDE 0)
Disk 1 (IDE 1)
 konektor IDE 2 (Secondary controller) Disk 2 (IDE 2)
Disk 3 (IDE 3)

Příklad zapojení, strategie a základní triky

Představme si tedy sestavu která obsahuje jeden moderní harddisk 8GB, jednu moderní jednotku CD ROM 40x a jeden starší (a pomalý) zálohovací harddisk 200MB. Z tabulky je jasné, že všechny disky nemůžeme napojit na jeden kanál - musíme tedy využít oba kanály.

Například můžeme postupovat takto (viz. poznámka v poslední kapitole článku !): Moderní disk 8GB s operačním systémem Windows 98 a jednotku CD ROM připojíme na první kanál, starší harddisk na druhý.

V této situaci musíme systému sdělit, které zařízení na daném kanálu je "řídicí". Toto zařízení bude mít pak status "Master" (tedy Pán) a právě ono zahájí po spuštění počítače jako první komunikaci s řadičem. Určeme tedy, že našim "Mastrem" bude 8GB disk. Druhé zařízení (CD ROM) pak musíme nastavit jako "Slave" (tedy Otrok).


8GB disk i CD ROM jsou zde napojeny na IDE1 - Primary controller, druhý disk na IDE2 - Secondary controller...

Nastavení Master / Slave se provádí přímo na těle disku pomocí svorek tzv. jumperů. Jumperem většinou propojujeme sousední vertikální piny - podle dokumentace, písmen C S M či na disku natištěného schémata.

Poznámka: Další možnost nastavení - CSEL (nebo CS) znamená Cable Select (kabel zvolí funkci) a používá se pouze ve spojitosti se speciálními kabely, které mají "volby" Master a Slave vyznačené přímo na konektorech. Tuto metodu určení Master / Slave zásadně nedoporučují, status disku nastavujte vždy ručně - nevíte totiž zdali tuto metodu váš kabel podporuje správně. Pokud však máte kabel s označením konektorů Master a Slave, zapojte a "nasvičujte" disky právě podle tohoto označení - nic tím nezkazíte.

Témata článku: Základní nastavení, Čip, Nastavení, Single, Master, Přenosová rychlost, Harddisk, Multi, Montáž, Nota, Jediný kabel, Kabel, Přenos, Režim, Používaný čip, Konektor, Wine, PC skříně, CD-ROM, Rychlost, Kabeláž, Ostrý nůž, Používaný čipset, Volanty, Ultra HD


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37



Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu