Service Pack 1 pro Visty: vše, co chcete vědět

O fous větší výdrž notebooků a rychlejší práce s archivy: SP1 přináší mimo bezpečnostních záplat i praktická vylepšení!

Po zkušenosti s vlnou kritiky za vypuštěné a omezené funkce při vývoji Windows Vista se Microsoft poučil a u většiny dnes vyvíjených produktů nesděluje obsažené inovace, a dokonce i datum vydání určuje přinejlepším s přesností na kvartály. Nejinak tomu bylo u SP1 pro Windows Vista, jehož finální verze se objevila poměrně nečekaně. Přináší však mnohá vylepšení, které si nyní můžete dopřát.

Ano, před nějakými šestnácti měsíci jsem při recenzování Windows Vista na stránkách Živě.cz sršel nadšením a neskrýval radost z toho, že už nikdy nebudu muset trpět nad nedostatky Windows XP. Jak šel ale čas, já sám i mnozí kolegové a známí jsme naráželi na nejeden problém, drobné zádrhele, nečekané chybky, zkrátka nezřídka otravné nedostatky. Nyní přišel čas na jejich nápravu – už i českým uživatelům byl zpřístupněn první servisní balíček

Šup tam s ním

Na úplně čerstvá neaktualizovaná Windows Vista první servisní balíček nenainstalujete. Instalátor SP1 totiž vyžaduje přítomnost dvou, resp. tří základních záplat. Vyžadovány jsou aktuální verze dvou komponent, které se starají o instalaci a odinstalaci aktualizací Windows (servisní vrstvy aktualizace). Třetí potřebnou záplatou je aktualizace šifrovacího nástroje BitLocker. Ta se ale týká pouze edic Windows Vista, které jsou tímto nástrojem vybaveny, tedy Enterprise a Ultimate, a používají jej. Pokud pravidelně používáte Windows Update, nemusíte si ale s těmito aktualizacemi lámat hlavu.

Odpověď na častou otázku, jak SP1 získat, je velmi prostá: v první řadě je dostupná v systému Windows Update. V druhé řadě je k dispozici ke stažení na webu Microsoftu, a to jak pro 32bitovou verzi, tak pro 64bitovou verzi. Brzy se na trhu objeví instalační DVD systému přímo s integrovaným SP1. Podrobnosti o možnostech distribuce najdete v  tabulce:

Distribuce SP1PoužitíVelikost downloadu (pro x86)
Samostatný balíčekPočítače bez přístupu k internetu
Pro systémové administrátory
Kolem 550 MB (32bitová verze)
Kolem 870 MB (64bitová verze)
Windows UpdateVětšina domácích uživatelů
Mnozí firemní zákazníci
Kolem 65 MB
Integrované DVDNové počítače Čerstvé instalace systémuZatím není

Objevujeme novinky

Počínaje SP1 budou i 32bitová Windows Vista hlásit přítomnost 4GB operační paměti, přestože nejsou schopna toto množství alokovat. Starý přístup, kdy se tak nedělo, prý mátl uživatele. Méně otravná bude i služba Řízení uživatelských účtů, která již nebude tak často zobrazovat svá upozornění. Například při přejmenování složky v chráněném umístění se spokojí s jedním potvrzením místo současných čtyř.

Text popisující Windows Ultimate Extras ve stejnojmenném ovládacím panelu byl zásadně zobecněn a v SP1 již uživatelům nejdražší edice Ultimate nic neslibuje. Zdá se, že Microsoft nápad kompenzovat vysokou cenu prémiové edice drobnými softwarovými doplňky zdarma pod názvem Windows Ultimate Extras již definitivně opustil.

Dialog pro vytvoření uživatelských účtů na konci instalačního procesu operačního systému vyžaduje v SP1 zadání kontrolní otázky a její odpovědi. Microsoft tuto funkci začlenil na žádost výrobců počítačových sestav, kterým vadilo, že zapomenutá hesla nedovolují jejich zákazníkům přihlásit se k počítači, přičemž tato situace byla dále komplikována implicitním zablokováním účtu Administrator.

Klepněte pro větší obrázek 
Dialog pro zadání hesla vyžaduje vložení kontrolní otázky

O baterku je postaráno

Windows Vista byla často kritizována za zvýšenou spotřebu energie, a tedy kratší životnost baterií v noteboocích. Přestože správa napájení v systému je řešena dobře a při správném zacházení lze dosáhnout slušných výsledků, do toho, na co jsme byli zvyklí z Windows XP, přeci jen pár procentíček chybí.

První servisní balíček nám nepatrnou část energie vrací. Zlepšení není nijak obrovské, nicméně každý notebookový cestovatel ví, že zde se počítá každá minuta. Jak to vlastně funguje?

Vylepšení spotřeby je založeno hned na dvojici oprav v SP1. První najdeme v zobrazovacím subsystému. Desktop Windows Manager Windows Vista používá pro vykreslování oken 3D akceleraci. Ta je ovšem energeticky náročná. Microsoft se proto snaží hledat cesty, jak vykreslování optimalizovat.

Každý hráč 3D počítačových her zase ví, co znamená pojem V-Sync. Ten zajišťuje synchronní obnovovací frekvenci grafické karty s displejem, v noteboocích tedy obvykle 60 Hz, čímž napomáhá bezproblémovému a bezchybnému zobrazení. V-Sync je v Desktop Window Manageru standardně zapnut. Pro svou funkčnost však vyžaduje součinnost procesoru počítače. Při šedesáti Hz obnovovací frekvence se V-Sync obrací na CPU každých šestnáct milisekund, čímž mu může bránit v přechodu do režimu snížené spotřeby.

SP1 přináší změnu v práci V-Sync pod Windows Vista. V-Sync se totiž automaticky vypíná, pokud během deseti cyklů (tedy 160 ms) nedošlo k žádné změně v obrazu. Microsoft odhaduje, že tato úprava dokáže ušetřit asi jedno až dvě procenta energie baterie.

Klepněte pro větší obrázek 
Nástroj pro defragmentaci disku konečně podporuje výběr jednotek

Dalšího snížení spotřeby Microsoft dosáhl vypínáním zvukových kodeků. Bez ohledu na to, zda zvukový kodek zpracovává nějaký zvukový výstup či nikoliv, Windows Vista jej nevypínají. V SP1 je toto chování opraveno. Je-li notebook vybaven HD audio kodekem (tedy ne AC97), je tento vypnut po třiceti sekundách nečinnosti. Microsoft v tomto případě neudává, o kolik se prodlouží výdrž baterií, pravděpodobně ale na některých strojích půjde o hodnotu povzbudivější než v případě deaktivace V-Sync.

Je zjevné, že reálná úspora obou zmíněných novinek bude závislá na konkrétním hardwaru a jeho implementaci výrobcem notebooku. Při redakčním praktickém testu jsme žádné zlepšení výdrže mimo rozsah chyby v měření (tedy jednotky minut) po instalaci SP1 nepozorovali, to však neznamená, že na jiném notebooku tomu nemůže být jinak.

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Vista, Windows 7 SP1, Zvukový kodek, Aktivace, Ultimate, Body, Starý přístup, Velká zátěž, Vylepšený nástroj, Paradox, Fáma, Podpora, Systémový disk, Výkonnostní rozdíl, Instalace, Specifický uživatel, Service pack, Naprostá většina, UEFI, Service, Nový standard, Neaktualizovaný systém, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 115

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky