Service Pack 1 pro Vistu: balík oprav a vylepšení

SP1 pro Windows Vista sjednocuje dosavadní záplaty. Nové funkce nečekejme, přesto se jej vyplatí nainstalovat.

Po zkušenosti s vlnou kritiky za vypuštěné a omezené funkce při vývoji Windows Vista se Microsoft poučil a u většiny dnes vyvíjených produktů nesděluje obsažené inovace, a dokonce i datum vydání určuje přinejlepším s přesností na kvartály. Nejinak tomu bylo u SP1 pro Windows Vista, jehož finální verze se objevila poměrně nečekaně. Přináší však mnohá vylepšení, proto jsme se nemohli dočkat, až ji pořádně otestujeme.

Ano, před nějakými šestnácti měsíci jsem při recenzování Windows Vista zde na stránkách Živě.cz sršel nadšením a neskrýval radost z toho, že už nikdy nebudu muset trpět nad nedostatky Windows XP. Jak šel ale čas, já sám i mnozí kolegové a známí jsme naráželi na nejeden problém, drobné zádrhele, nečekané chybky, zkrátka nezřídka otravné nedostatky.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o verzi systému

Jelikož jsem díky účasti v betaprogramu Windows měl dobrý přehled o vývoji SP1, věděl jsem, že se je opět na co těšit. Že SP1 opraví spoustu nepříjemností, jimiž Windows Vista trpěla. Jak to je konkrétně, si můžete přečíst a na množství obrázků také prohlédnout na této a následujících dvou stranách.

Šup tam s ním

Jakkoli nadpis této kapitoly zní optimisticky, tak veselá situace kolem instalace a zejména dostupnosti SP1 zatím není. Anglická verze byla sice oficiálně dokončena před více než měsícem, česká lokalizace, na níž zřejmě čeká většina tuzemských uživatelů, je i přes souběžný vývoj všech verzí stále ve fázi testování. Podle našich informací zdržení nastalo pravděpodobně kvůli testování lokalizovaných verzí, které jsou na tuto činnost extrémně náročné – v jednom instalačním balíku se totiž nachází rovných šestatřicet různých jazyků včetně češtiny. Tento balíček dokonce stále ještě nebyl prohlášen za oficiálně hotový (RTM verzi). Termín dokončení testování bohužel není znám. Více než měsíc stará informace hovoří o dubnu, nicméně nelze opravdu jistě předpovědět, kdy bude vše otestováno.

Na úplně čerstvá neaktualizovaná Windows Vista první servisní balíček z Windows Update (což je ale jednoznačně nejpohodlnější způsob instalace) nenainstalujete. Instalátor SP1 totiž vyžaduje přítomnost dvou, resp. tří základních záplat. Vyžadovány jsou aktuální verze dvou komponent, které se starají o instalaci a odinstalaci aktualizací Windows (servisní vrstvy aktualizace). Třetí potřebnou záplatou je aktualizace šifrovacího nástroje BitLocker. Ta se ale týká pouze edic Windows Vista, které jsou tímto nástrojem vybaveny, tedy Enterprise a Ultimate, a používají jej. Pokud pravidelně používáte Windows Update, nemusíte si ale s těmito aktualizacemi lámat hlavu. Pokud ne, potrvá vám instalace SP1 déle. Pak není od věci použít samostatný instalační balíček, který ale může vyjít později než verze na Windows Update.

Klepněte pro větší obrázek
Program Defragmentace disku konečně umožňuje přímý výběr jednotek

Odpověď na častou otázku, jak SP1 získat, je velmi prostá: k dispozici bude v první řadě v systému Windows Update. V druhé řadě se brzy na trhu objeví instalační DVD systému přímo s integrovaným SP1. Poslední možností bude stažení kompletního samostatného balíku. Podrobnosti o možnostech distribuce najdete na redakčním Vista Blogu.

Objevujeme novinky

Počínaje SP1 budou i 32bitová Windows Vista hlásit přítomnost 4 GB operační paměti, přestože nejsou schopna toto množství alokovat. Starý přístup, kdy se tak nedělo, prý mátl uživatele. Méně otravná bude i služba Řízení uživatelských účtů, která již nebude tak často zobrazovat svá upozornění. Například při přejmenování složky v chráněném umístění se spokojí s jedním potvrzením místo současných čtyř.

Text popisující Windows Ultimate Extras ve stejnojmenném ovládacím panelu byl zásadně zobecněn a v SP1 již uživatelům nejdražší edice Ultimate nic neslibuje. Zdá se, že Microsoft nápad kompenzovat vysokou cenu prémiové edice drobnými softwarovými doplňky zdarma pod názvem Windows Ultimate Extras již definitivně opustil.

Dialog pro vytvoření uživatelských účtů na konci instalačního procesu operačního systému vyžaduje v SP1 zadání kontrolní otázky a její odpovědi. Microsoft tuto funkci začlenil na žádost výrobců počítačových sestav, kterým vadilo, že zapomenutá hesla nedovolují jejich zákazníkům přihlásit se k počítači, přičemž tato situace byla dále komplikována implicitním zablokováním účtu Administrator.

Co dělat, když SP1 nechceme?

V některých případech je kvůli kompatibilitě softwaru či hardwaru lepší neaktualizovat systém Windows. Pro důležité aktualizace, jakými jsou například servisní balíčky, nabízí Microsoft nástroje, které nežádoucí instalace zablokují. Jeden takový existuje i pro Windows Vista SP1.

Klepněte pro větší obrázek
SP1 lze bez obtíží odinstalovat

Nejjednodušší je pro blokování servisního balíčku použít spustitelný soubor, který najdeme na webu Microsoftu. Nástroj vytvoří v registru klíč, podle nějž Windows Update rozpozná, že nemá servisní balík instalovat. Aktuální Windows Service Pack Blocker Tool Kit umí zabránit instalaci SP2 do Windows Serveru 2003 (do března 2008), SP3 do Windows XP (rok po jeho vydání) a SP1 do Windows Vista (rovněž rok po jeho vydání).

Program je potřeba spustit s parametrem /B, který zajistí vytvoření potřebné hodnoty v registru. Tou je DoNotAllowSP o datové hodnotě 1 v klíči HKLM\Software\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate. Parametr /U již vytvořený klíč naopak smaže.

Jde integrovat na DVD, nebo ne?

Z mně neznámého důvodu koluje po internetu fáma, že SP1 pro Windows Vista nelze integrovat na původní instalační médium. To samozřejmě není pravda. Sice to není tak jednoduché, jako u starších verzí, nicméně to lze provést. Architektura instalačních médií Windows Vista je dokonce pro takovéto případy (tedy úpravu instalace především pro nasazení ve firmách) speciálně uzpůsobena.

Integraci není možné provést jednoduše, protože servisní vrstva, která ji provádí, musí být také aktualizována (proto se systém při instalaci SP1 několikrát po sobě restartuje). Kdo se chce pustit do integrování SP1 do instalace Windows, musí počítat s tím, že systém je potřeba běžným způsobem nainstalovat, aktualizovat SP1 a následně opět vložit do instalačního WIM obrazu. Bližší podrobnosti se dočtete v dokumentaci k sadě Windows Automated Installation Kit, kterou k tomuto zásahu do instalačního obrazu budete potřebovat.

Klepněte pro větší obrázekRozšířenou třístránkovou verzi recenze Windows Vista SP1 včetně měření navýšeného výkonu či podrobného seznamu změn najdete v časopisu Computer číslo 6/08, které je právě na stáncích.

 

 

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (43) Další článek: Téměř třetina čtenářů Živě nemá představu o spotřebě svého počítače

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 7 SP1, Pack, Potřebný nástroj, Windows Update, Ultimate, Windows 7 Ultimate, Stará verze, Balík, Service pack, Chráněná složka, Stará informace, Fáma, Oprava, Otravný dialog, Samostatná recenze, Vista, Starý přístup, Instalační systém, Neaktualizovaný systém, Nečekaná situace, Service, Nejprodávanější počítačové sestavy na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači