Servery: všechny rostou na úkor Sunu

Nejlépe se daří IBM, Hewlett-Packardu a Dellu. V oblasti Unixu však je Sun Microsystems stále první.

Obě soupeřící analytické firmy, Gartner Group i IDC, vydaly výsledky svých průzkumů prodeje serverů za celý kalendářní rok 2003. Rozdíly byly poměrně malé – obě firmy uvedly vysoký růst IBM, HP i Dellu a přetrvávající pokles prodejů firmy Sun. Zmenšuje se postupně i podíl ostatních, menších producentů serverů.

Po dvou letech poklesu byl loni zaznamenán konečně růst v tržbách: IDC udává 3,2 % (celkem tržby 45 mld.), Gartner odhaduje dokonce 5 % (celkem trh 46,1 mld.). Tři až pět procent není žádné velké číslo, ale nezapomeňme, že přinejmenším v první polovině loňského roku se ještě stagnovalo; například čtvrté čtvrtletí už bylo ve znamení dvanáctiprocentního meziročního nárůstu.

První místo si upevnila firma IBM (růst o 10 %), která se o něco vzdálila dotírajícímu Hewlett-Packardu (růst o 5 %). Světová trojka Sun Microsystems naopak klesla dosti drasticky, o 15 %, zatímco v procentuálním vyjádření šel nejrychleji nahoru už tradičně Dell, o 22 %. To jsou čísla od Gartneru, konkurenční IDC má jiný názor, u zmíněných firem: IBM +11,3 %, HP +0,7 %, Sun -11,4 %, Dell +14,3 %. První dvě firmy jsou však znatelně, zhruba třikrát větší v prodejích serverů než společnosti Sun a Dell. Pátý je Fujitsu Siemens, ale s giganty se už nemůže měřit – má spíše silnou pozici na některých trzích, jako je Německo a Japonsko.

Tak jako obvykle jsou zajímavé platformy; výzkumné společnosti již oddělují Unix, Linux a Windows. I když Linux je po technické stránce odrůda Unixu, tržně se chová zcela jinak. Unix sice mírně poklesl, ale s 16,7 miliardami je stále mnohonásobně větší než Linux s 2,8 mld. (i když Linux vzrostl o 90 %). Zdůrazněme, že nejde o příjem ze software, ale ze serverů určených pro tu či onu platformu. V Unixu jsou síly mezi HP, IBM a Sun téměř vyrovnané, v Linuxu vede HP s téměř dvojnásobným náskokem před IBM a Dellem. Zajímavé ale je, že v růstu linuxových serverů byly vedoucí velké firmy v procentuálním růstu až několikanásobně předstiženy malými výrobci linuxových serverů – v tomto trhu tedy „Big Three“ ztrácí citelně tržní podíl.

V souvislosti s ekonomickou stagnací v letech 2001-2002 klesaly tržby z oblasti největších serverů s cenou nad 500 000 dolarů (cca 13 mil. Kč); loni ale poprvé zaznamenala tato oblast nepatrný růst – znamená to, že začaly opět utrácet největší firmy, banky a státní instituce.

V platformách ještě dělá mírný zmatek hardware; zatímco dříve platilo téměř bez výjimky, že Unix = RISC a Windows = Intel, nyní je už rozumnější sledovat platformu nazývanou „x86“, tj. procesory od Intelu a AMD. A té se dařilo skvěle: ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl meziročně příjem o 15 %, počet prodaných kusů o 23 % - koncová cena těchto serverů nadále klesá, což jim samozřejmě přidává na oblibě. A letošek bude asi ještě zajímavější, daný zejména nečekanými úspěchy Opteronu od AMD, na který Intel odpovídá se svým novým Xeonem „Galatin“, novými verzemi Itania a koneckonců i přiznáním, že jím dříve podceňovaná hybridní architektura 32/64 bitů není zase tak špatný nápad.

Diskuze (29) Další článek: Microsoft chystá další jazykové verze Windows

Témata článku: Windows, Linux, Servery, Růst, Sun, Velká trojka, Světová trojka, Nová odrůda, Malý producent, Zajímavé číslo, Odrůda, Malý podíl, Největší producent


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači