Servery: víceméně v rukou silné čtyřky

Jak si vedou největší počítačové firmy v serverech, této prestižní hardwarové oblasti? Silná čtyřka je asi neporazitelná.
Podle zprávy IDC jsou servery na bázi osobních počítačů, tato vlajková loď výpočetní techniky, v podstatě v rukou silné čtyřky: Compaqu, HP, Dellu a IBM. Během posledního čtvrtletí se jich prodalo 551 000 (což mimochodem znamená jeden server na padesát obyčejných počítačů, a zřejmě to také implikuje, že velká řada počítačů, které se pak jako server nasazují, se jako servery neprodávají, popř. se domontují a dovybaví a jako server použijí). I půlmiliónový prodej je pak novým rekordem a 22% meziročním nárůstem; uvádí se, že se naštěstí začal znovu probouzet asijský a zejména japonský trh, letos prakticky spící.

Celosvětově vede Compaq, a zmíněná silná čtyřka má 70% světového trhu – loni to bylo 64.4%, a dalších 6% je velice významný vzestup – znamená to, že se krajíc zbývající pro ostatní výrobce zmenšil o celou pětinu za rok! Compaq si polepšil jednak kvůli akvizici Digitalu, jednak kvůli ziskům na úkor Siemensu v Německu a některým dalším výrobcům ve Velké Británii. Na pátém místě je pak SNI, dále NEC a Acer, který vůbec v poslední době mírně ustupuje – nebo, přesněji, nepostupuje tak rychle jako jeho hlavní konkurenti.

Živě komentuje: servery jsou natolik odlišnou oblastí od desktopů a notebooků, že je – snad kromě stále většího narůstání podílu několika značek – těžké usuzovat na nějaké přílišné „spojené nádoby“. Jasné ale je, že divergence mezi servery a ostatním světem bude nadále jen narůstat, a to především ve vnějším vzhledu. Utíkat budou především pécéčka, která se stanou spotřební elektronikou – s trochou nadsázky můžeme roli serveru a PC za deset let připodobnit dnešní telefonní ústředně a telefonnímu aparátu, i když PC bude samozřejmě stále mnohem samostatnější a bude moci jaksi fungovat i bez své „ústředny“. U serverů drží velká čtverky 70% trhu, u počítačů drží velká pětka jen něco přes 50% - znamená to, že vyvíjet a vyrábět servery je pro lokální assemblery stále horší a horší; nemít server světové značky v nabídce si dnes nedovolí žádný prodejce, přitom řada z nich zatím funguje při nabídce stolních počítačů lokální značky.

Váš názor | Další článek: Tweak UI: konfigurujeme kontextové menu a rušíme kostřičky po zrušených programech (IX.)

Témata článku: Servery, Ostatní výrobci, Významná role, Více, Asijský trh, Velká role, Poslední výrobce, Japonský výrobce, Velký krajíc

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší