Servery: víceméně v rukou silné čtyřky

Jak si vedou největší počítačové firmy v serverech, této prestižní hardwarové oblasti? Silná čtyřka je asi neporazitelná.
Podle zprávy IDC jsou servery na bázi osobních počítačů, tato vlajková loď výpočetní techniky, v podstatě v rukou silné čtyřky: Compaqu, HP, Dellu a IBM. Během posledního čtvrtletí se jich prodalo 551 000 (což mimochodem znamená jeden server na padesát obyčejných počítačů, a zřejmě to také implikuje, že velká řada počítačů, které se pak jako server nasazují, se jako servery neprodávají, popř. se domontují a dovybaví a jako server použijí). I půlmiliónový prodej je pak novým rekordem a 22% meziročním nárůstem; uvádí se, že se naštěstí začal znovu probouzet asijský a zejména japonský trh, letos prakticky spící.

Celosvětově vede Compaq, a zmíněná silná čtyřka má 70% světového trhu – loni to bylo 64.4%, a dalších 6% je velice významný vzestup – znamená to, že se krajíc zbývající pro ostatní výrobce zmenšil o celou pětinu za rok! Compaq si polepšil jednak kvůli akvizici Digitalu, jednak kvůli ziskům na úkor Siemensu v Německu a některým dalším výrobcům ve Velké Británii. Na pátém místě je pak SNI, dále NEC a Acer, který vůbec v poslední době mírně ustupuje – nebo, přesněji, nepostupuje tak rychle jako jeho hlavní konkurenti.

Živě komentuje: servery jsou natolik odlišnou oblastí od desktopů a notebooků, že je – snad kromě stále většího narůstání podílu několika značek – těžké usuzovat na nějaké přílišné „spojené nádoby“. Jasné ale je, že divergence mezi servery a ostatním světem bude nadále jen narůstat, a to především ve vnějším vzhledu. Utíkat budou především pécéčka, která se stanou spotřební elektronikou – s trochou nadsázky můžeme roli serveru a PC za deset let připodobnit dnešní telefonní ústředně a telefonnímu aparátu, i když PC bude samozřejmě stále mnohem samostatnější a bude moci jaksi fungovat i bez své „ústředny“. U serverů drží velká čtverky 70% trhu, u počítačů drží velká pětka jen něco přes 50% - znamená to, že vyvíjet a vyrábět servery je pro lokální assemblery stále horší a horší; nemít server světové značky v nabídce si dnes nedovolí žádný prodejce, přitom řada z nich zatím funguje při nabídce stolních počítačů lokální značky.

Váš názor Další článek: Tweak UI: konfigurujeme kontextové menu a rušíme kostřičky po zrušených programech (IX.)

Témata článku: Servery, Významná role, Poslední výrobce, Více, Velká role, Velký krajíc, Asijský trh, Japonský výrobce, Ostatní výrobci

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů