Servery v roce 1998 – zajímavé i překvapivé výsledky

Rozdělíme-li servery na tři kategorie, objeví se náhle zcela jiní vítězové, než by se očekávalo.
Analytická firma IDC, která standardně sleduje nejrůznější obory na trhu informačních technologiích, vydala zprávu týkající se velice zajímavého a ostře sledovaného trhu serverů. Ty IDC rozděluje na čtyři oblasti – PC servery, „entry level“, „midrange“ a „high-end“. Toto dělení je pochopitelně subjektivní, setkáváme se i s řadou jiných kategorizací a navíc, kromě vyčlenění oblasti PC, jsou hranice mezi jednotlivými oblastmi velice neostré a ještě se postupně vyvíjejí.

V oblasti serverů na platformě PC odhaduje IDC meziroční růst v obratu ve výši 8%; to je velice podstatný pokles růstu ve srovnání s dvěma předchozími roky (růst 42, resp. 50%). To ale nic nesignalizuje – PC servery se již dostaly na velice vysoká prodejní čísla a jejich cena serverů rychle klesá. Zajímavá je situace u jednotlivých výrobců – Compaq ztratil 4% tržního podílu (nyní má 29% a stále s přehledem vede), Hewlett-Packard si výrazně polepšil a má nyní celkový 13% podíl, nejvíce vzrostl Dell mající nyní také 13% podíl. Podíl firmy IBM vzrostl jen nepatrně a má nyní 12%; firma IBM tedy klesla z druhého místa na čtvrté, i když rozdíly jsou úplně nepatrné. Protože byl závěr loňského roku ve znamení „zadržených tržeb“ díky tomu, že Intel měl velké problémy s čipem Xeon, očekává se právě letos zase výrazný vzrůst prodejů PC serverů, jak v objemu, tak v obratu.

V oblasti serverů třídy „Entry Level“, tj. nejnižší třídy bez ohledů na operační systém, došlo k poklesu, což je překvapivé – zatím tato třída vždy rostla. Není přesně zřejmé, proč k tomuto poklesu došlo, určitě bude i příčinou určité přesuny mezi tříděním serverů (Entry Level, Midrange, High-end). V této oblasti vede poměrně překvapivě IBM (21%), druhý je Compaq (18%), třetí HP (12%), Sun (11%) a Dell (7%). Největší skok vpřed udělala vedle Dellu firma Sun, která uvedla na unixový trh mimořádně úspěšnou sérii těchto entry-level serverů.

V oblasti „Midrange“, obsahující rovněž pécéčka i unixové stroje, byl zaznamenán zhruba pětiprocentní růst v obratu; byl podle IDC vyvolán zejména potřebami databázových aplikací. Podíl NT zde pomalu roste, ale stále je to doména Unixu – 67% obratu v midrange serverech byl učiněn právě unixovými servery. I v této oblasti vede IBM s 28% tržním podílem, druhý je HP s podílem 23%, třetí Sun s 13% a čtvrtý Siemens už s pouhými 4%. Poprvé se do elitní pětky dostal Compaq (5%), samozřejmě hlavně kvůli Digitalu. Compaq příští rok určitě vzroste, neboť digitalovské servery se mu zde počítaly pouze za jedno pololetí.

Oblast High-end serverů překvapivě klesla o 8.3%; za příčinu se označuje slabý asijský trh a vůbec pokles investic do této oblasti u gigantických firem. Zde vládne IBM zcela jednoznačně a logicky a má obří, 37.2% tržní podíl. Více než stoprocentní nárůst zaznamenal Sun a má nyní 5.6% a také firma Amdahl (4.4%). Před těmito firmami jsou ovšem tři Japonci - firma Hitachi, která obsahuje mj. pohlcené firmy Comparex a Olivetti (7%), Fujitsu s 8.6% a NEC s 6.7%. Všechny japonské firmy ale zaznamenaly značný pokles, protože místní region je mimořádně hluboké krizi.

Živě komentuje: zřejmě nejzajímavější události serverového světa v loňském roce je „comeback“ Unixu a potvrzený ústup Compaqu. Po dobách, kdy oblast s Windows NT rostla každý rok o více než 50% a Unix stagnoval, bylo velice jednoduché narýsovat dvě aproximační křivky a odvodit, že za pět let bude po Unixu veta. Nyní se gumuje a přemalovává – ústup Unixu nebude tak rychlý, je tady taky Linux a ten se začíná do rodiny high-end Unixů pomalu připočítávat, Windows NT obsadily určitý trh, ale nahoru jim to půjde pomaleji. Tyto „korektury“ jsou dané proslulou zálibou Američanů v jednoduchých a jednoznačných řešení – tohle půjde nahoru a tohle dolů, tohle vyhraje a tohle zemře. Skutečnost je složitější a nesnadno předvídatelná, přesto se o určitou prognózu pokusím.

Relativně slabý rok pro Windows NT měl dvě příčiny, softwarovou i hardwarovou. V oblasti software se neobjevilo příliš mnoho silných aplikací, které vlastně teprve generují růst platformy Windows NT; až v závěru roku přišel například SQL Server 7, čeká se na nový Internet Information Server, Exchange Server atd. Možná se trošku předčasně očekávaly Windows NT 5.0 a řada zákazníků proto nepořizovala jejich předchozí verzi. Totéž v bleděmodrém platí i o hardware – Intel si vybral oddechový čas a čipy Xeon pro servery se také začaly prodávat až koncem roku. Proto se lze domnívat, že letošní rok bude opět ve znamení nárůstu platformy Intel/Windows NT. Intel postupně uvádí čtyř, šesti a osmicestné servery, čip Xeon stoupá na výkonu a klesá v ceně. Prodeje platformy Windows NT urychlí právě aplikace SQL Serveru, tj. nejen SQL Server 7 samotný, ale hlavně produkty jako informační systémy založené na SQL Serveru. I Exchange Server 5.5 a IIS 4.0 jsou po spoustě fixů vychytanější a bezpečnější než dříve, můžeme se proto dočkat i růstu těchto platforem. Samozřejmě jsou tu faktory působící proti – Sunu se daří vyrábět mimořádně výkonné a hodně levné servery, výkonnost tradičních Unixů roste a je pravděpodobné, že se do oblasti serverů podaří vstoupit i Linuxu. Přesto však se domnívám, že první faktory převáží a rok 1999 bude opět ve znamení urychlení růstu Windows NT a spíše stagnace tradičních unixových systémů.

Váš názor Další článek: Apple oznamuje rekordní zisk a první růst obratu za dlouhou dobu

Témata článku: Windows, Servery, Fixy, Nejnižší hranice, Comeback, Asijský trh, Silná doména, Růst, Překvapivá cena, Nejnižší třída, Level


Určitě si přečtěte

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

** O Velkém čínském firewallu toho byly napsány už stohy ** Vyzkoušíte jej ale až na místě ** A tak jsme vyrazili do Pekingu a začali hledat dalajlámu

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 60

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

** Vědci vytvořili nový typ rychlé 3D tiskárny ** 3D tiskárna používá standardní materiál ** je 10× rychlejší než srovnatelné tiskárny a to i v porovnání s drahými komerčními modely

Karel Javůrek | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů