Zdravím, můžu ponořit i backpanel do minerálního oleje?
Předpokládám, že to mají zapatentované odshora dolů a kdo si nekoupí jejich krabici a jejich certifikovaný olej, tak z něj stáhnou i kalhoty.Na naší civilizaci nesnáším, jakou má setrvačnost. Stupidní řešení přetrvává staletí a to jen proto, "že se to tak dělá".Proč se třeba v domácnostech stále dělají rozvody smrtících 240V střídavých a každá elektronika má vlastní neefektivní zdroj? A takových příkladů nesmyslných řešení s obrovskou setrvačností by se daly najít tisíce! Naše civilizace je neuvěřitelně neefektivní, protože používá zaběhlá zastaralá řešení.
Je to tím, že Civilizacím vládnou blbci.
s tím napětím 230V AC v bytech o tom jsem taky přemýšlel jestli neudělat navíc rozvod např 12 V DC, problém je že elektronika nemá druhý vstup napájení ze kterého by si jen malým elektronickým měničem udělala navíc jiná menší napětí a 12 V by spotřebič využil přímo na co se dá jako motorky nebo sériově LED pro podsvětlení displejů. nevím jestli by byl ideální rozvod 12 V DC nebo jiné napětí ale rozvod 12V a spotřebiče 12 V jsou aspoň v autech a karavanech takže řada věcí by fungovala doma i na cestě jako třeba přenosná autolednička.230 V AC by pak doma stačilo v omezeném množství rozvodů pro větší např tepelné spotřebiče. LED osvětlení by bylo jednodušší.použít rozvod 12 V DC by možná bylo nejreálnější díky existujícím věcem a nebyla by nutná nějaká revoluce a mohlo by stačit postupné rozšiřování spotřebičů a rozvodů a případně i malých domácích či chatových FV panelů a baterií.
koupelny by byli nejspokojenější s takovou bezpečností a taky zásuvky venku by byli bezpečnější pro zahradní zavlažovací čerpadla. 230 V by pak muselo v omezeném množství zůstat aby se pro větší spotřebiče nemuseli tahat tlusté kabely pro velké proudy při 12V a tlusté prodlužky.
přechodem na ARM by se ušetřilo energie více. ARM má sám o sobě malé TDP, a dnes jsou již i v celku výkonné modely ARMových procesorů .. a to nemluvě o tom, že ARMové procesory si vystačí s pasivním chlazením. Zdá se mi, že ARM architektura je efektivnější.
Názor byl 2× upraven, naposled 11. 9. 2012 14:50
Mě přišlo, že ARM vychází efektivnější proto, že lze vzít víc procesorů (s menší spotřebou na jedno cpu) a pustit na nich víc jednodušších úloh.
ARM není efektivnější. Jen má nižší spotřebu pokud stačí nižší výkon. Viz. třeba porovnání ARM clusteru vs. i7 http://www.phoronix.com/scan.php...
http://diit.cz/clanek/prvni-mikroserver-... ... Ten graf v článku je zajímavý
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 9. 2012 14:57
"Jediné co nelze použít je samozřejmě optická mechanika"A floppyny pojedou jak po masle. 😀
Pro testování použili serverovou technologii Supermicro, ti jsou vždy nakloněni testování inovačních věcí. Doufám, že bude možné si něco podobného vyzkoušet v praxi i s našimi servery Supermicro které máme :).
Paráda servery budou mít buchholz 😀 Jinak tohle není nic nového, na Invexu to bylo k vidění mám dojem už tak před 12-15 lety.
Chladit pomoci mineralniho oleje neni problem i v domacich podminkach. Navic to vypada dost efektne. Hlavne bublinky a pomalu se otacejici vetraky. Skouknete video http://www.pugetsystems.com/submerged.php...
Mám pocit, že jsem již prakticky stejný článek četl před několika lety a kde nic tu nic. Dokonce jsme právě podle toho článku zkoušeli chlazení olejem v praxi. Funguje to jen je kolem toho strašný bordel (v domácím prostředí samozřéjmě).
Helium, jedině tekuté helium!🙂
No nevím, jestli bych do takové serverovny šel něco vyměňovat v obleku s kravatou. Nehledě na to, že tam za chvíli musí být mastná podlaha a všechno.
Zaručuji, že v obleku a kravatě budete na datovým centru dělat cokoli jiného, ale určitě ne cokoli měnit nebo konfigurovat ...
Mastný tam jsou především účty za hardware a elektřinu, ale to už máme dneska.
Problém vidím v ekologii, co vidím tak všude kde se používá olej na mazání nebo chlazení tak se nějaký olej dostává do přírody do země nebo do odpadní kanalizace a na ekologickou likvidaci se nevrací 100% nakoupeného, přitom jedna kapka oleje v zemi zničí 30 litrů vody.celková spotřeba proudu na zemi pro počítače a internet by neměla růst dokud výroba proudu není ekologická, výpočetní výkony a datové přenosy by měli růst jen zvyšujícím se výpočetním výkonem při stejné spotřebě.zajímalo by mě proč by nešla použít destilovaná voda, když bez minerálů a nečistot je to izolant, asi jen že je to s čistotou kapaliny jednodušší u oleje.
Kdyby to chladili destilkou tak jim to zlikviduje jeden blbec se solničkou.
to je jistě pravda 🙂
Solnicka (slanka) netreba, staci jeden prasklej kondenzator.
Ona stačí i superčistá destilka a jen co tam ponoříš ten server, tak je po něm - protože stačí jen ta špína co je na povrchu toho zařízení...popř jadnou jak bys tam strčil ruce, tak by to bylo už naprosto jasný...
Dovolím si tvrdit, že je to hloupost a to z následujících důvodů:1. Voda a olej (minerální) nejdou dohromady? Jak jedna kapka oleje dokáže udělat sama od sebe emulzi z 30 litrů vody?2. To snad stavíme datová centra v lesích? Jaký je púroblém udělat oddělenou vanu na uniklý olej a důkladnější čistící zóny?3. Datové přenosy a výpočetní výkon toho moc společného nemají - objem dat je ten hybný faktor pořžadavků na rychlejší konektivitu (ať se bavíme o strema FullHD nebo virtuálním desktopu nebo jednoduchém úložišti)4. Výpočetní výkon vzhledem ke spotřebě elektrické energie klesá - dnes si koupíte PC za pár desítek tisíc korun domů se spotřebou pod 300W, které ještě před dvaceti lety potřebovalo jeden blok jaderné elektrárny (nadneseně).5. Destilovaná voda je fain, ale strašně rychle na sebe začne vázat "bordel", takže je nevhodná.Ve výsledku to bude mít pozitivní vliv na životní prostředí, pokud budeme moci uchladit více HW na méně prostoru - protože se ušetří energie na napájecích komponentách a efektivita se zvýší ...
chemik nejsem, nevím jak to funguje, nevím jestli jde o 30l nejřidší možné emulze a jestli jde o čistě ropný olej nebo o všechny to nevím.s tím znečištěním, dá se předpokládat že když se to staví dnes že spolehlivost bude lepší, ale mluvím o zkušenostech obecně z průmyslu, např když vidím zaměstnance kterýho nezajímá pult s mycí kapalinou která se vrací do sudu, jde si zařízení od oleje nebo vazeliny umýt benzínem protože to meje lépe a ten pak někde vyleje a je mu to jedno, jen si pohlídá aby ho nikdo neviděl. návrh technologických postupů je super ale praxe je jiná díky různým lidem.pokud jde o ten výkon, to si nerozumíme, myslel jsem to tak že spotřeba proudu v IT šíleně roste a většina se vyrábí z uhlí, takže jako by bylo dobrý aby např datacentra spotřebu nezvyšovala a požadavky na výpočetní výkon zvyšovala jen výkonnější technologií při stejném TDP, ale to by šlo jedině nějakým složitým zákonem. lidi zajímá množství dat, rychlost, výpočetní výkon a přírodu zajímá množství spálenýho uhlí, takže myšlenka byla v tom nezvyšovat do nekonečna spotřebu proudu dokud je vyroben převážně z fosilních paliv. Kdybyste bydleli v pobřežních městech v nadmořské výšce do dvou metrů, což je hodně lidí tak by vás to možná taky zajímalo. nikdo nepsal o zvířetech!
Jsem ekolog pragmatik - zajímá mě ekologie, když s ní mohu ušetřit. Ekologie je prostě výhodná - ať už hloupé třídění odpadů, kdy ušetříte za směsný odpad, 2x ročně vyhodíte zdarma starou elektroniku (a i sběrné firmy z toho mají kšefty). Jsem ochoten vyměnit starý domácí server za nový, protože sežere polovinu energie a já ušetřím a mám vyšší výkon. Myslím, že dnes už nikdo nehodlá zbytečně živit astronomické zisky ČEZu.To o čem se tu bavíme je ale úplně něco jiného a to, že dnes mohu do racku umístit 30kW zařízení neznamená zákonitě, že s možností instalace 100kW bude spotřeba zákonitě více jak 3x větší. Naopak bude nižší díky vyšší efektivnosti chlazení.Jak dnes vnímáme počítač? Je to velká krabice, kterou doma nebo v práci zapneme a používáme X hodin denně. V počítači máme zdroj, grafiku, procesor a vše musí být napájeno, přestože výkon na surfování po internetu by stačil 10ti lidem současně, ale jak takový výkon sdílet? Pomocí datových center, kde zdroje mají certifikace 80 PLUS Platinum, mohu virtualizovat jednotlivé klienty, mohu se dělit o grafický výkon. Toto je naše budoucnost a jak vidíte je velmi ekologická oproti stávajícím řešením ...
Děkuji, nechci. 1) občas potřebuji výkon vyšší2) odezva takového systému bude z principu vždy horší3) jsem závislý na dalším subjektu4) nemám kontrolu nad daty
Ad 1 - to je právě účel takového desktopu, škálovatelnost výkonu. Při zpracování videa se mi na chvíli hodí 8 cpu jader a 64GB RAM, jinak mi stačí jedno cpu jádro a 8GB.Ad 2 - Na dnešních sítích většinou ano, ale i tak latence metalických sítí je nižší než je schopnost monitoru zobrazit obraz.Ad 2 a 4 - Souhlas. Tento produkt není pro každého a z hlediska bezpečnosti je samozřejmě rizikem. Člověk je závislý na libovůli dalšího subjektu - například v poslední době to udělalo HTC, kdy prostě oznámilo, že synchronizovaná data si může uživatel stáhnout v zipu a oni službu prostě zruší.
To je nejaka blbost, ne? Jak to muze byt neekologicke kdyz se jmenujou Green Revolution?¨😉
To je krásná ilustrace stupidity ekologických pomatenců.Co na tom, že dané řešení ušetří až 95 % energie potřebné na chlazení, důležité je, že by snad mohl nějaký zlovolný zaměstnanec pronést kapičku oleje do blízkého lesa a znečistit vodu místnímu ohroženému druhu žab (stejně nejspíš zavlečenému z Asie maximálně před 50 lety).A o ekologické výrobě elektřiny bych raději pomlčel. Kudla se mi v kapse otvírá, když vidím zblblé ekofanatiky protestovat proti jaderné energii, která je v současné době to nejčistší co máme - stabilní zdroj, mimimum surovin, minimum zabrané plochy na vyprodukovanou kWh elektřiny, prakticky žádný odpad (jen trocha suroviny, která čeká na další využití - furt tam je 99 % energie)... Místo toho pak rostou na horách místo lesů větrníky, na polích místo jídla fotovoltaika a řepka a hlavně ke každé FV či větrné elektrárně také nová plynová záloha (vivat břidličný plyn a fracking - co na tom, že to průsakem znečistí spodní vody až za pár desítek až set let; my už tu nebudeme).Ale raději už mlčím, je to tady off-topic.
nejde o zlovolné zaměstance ale jen o pohodlné nebo nezotpovědné a nejde o kapičky oleje.a nikdo tady nepsal že jaderná energie je neekologická.neekologický jsou fosilní paliva a např typy méně účinných solárních panelů které za životnost nevyrobí mockrát více proudu než bylo spotřebováno na jejich výrobu a panely na polích, to je jistě taky špatně, povolil bych je jen na střechách domů a nebo třeba na pouštích.když se vám nelíbí co píšu tak to prosím nepřekrucujte a nehledejte v tom hned eko pomatence.
Omlouvám se za of-topic, ale když si někde přečtu že FV panely na poušti jsou supr, tak se mi otvírá kudla v kapse. Už jste někdy viděl pískované sklo ? A už jste někdy viděl písečnou bouři (aspoň v tv) ? Jestli jo, tak si to dejte do hromady a pak přemešlejte nad životností fotovoltaických panelů na poušti ! 😉
Ale ty dvě hodiny, co by to od uvedení do provozu fungovalo by to bylo ekologický 🙂
Voda neodvede tolik tepla jako olej víc se kazí a ještě je tu problém s korozí.
s odvodem tepla jsou na tom voda a olej podobně a oboje odvede řádově více než vzduch, jestli vzduch nahradím olejem nebo vodou je z hlediska odvodu tepla zanedbatelný rozdíl.že se kazí to věřím, to bude větší problém.ale korozi ocele se dá zabránit převařením vody - odstraněním volného kyslíku, ten v molekule H2O nevadí.kromě toho ocel tam není nutný použít, dá se nahradit hliníkem nebo nerez ocelí, měď na deskách je lakovanájinak s tou vodou to byla od začátku jen taková úvaha proč by nešla použít a ne jako názor že by se měla použít, kdyby zas někdo chtěl překrucovat obsah komentářů.
No zrovna voda má ze všech známých látek největší tepelnou kapacitu. Samozřejmě u tohoto chlazení plně postačuje i tepelná kapacita oleje.
Neni to spíš problém? Není důležitější tepelná vodivost. Je teda fakt že při takhle nízkých teplotách je to dost jedno?
tepelná vodivost je u prodící kapaciny prakticky nepodstatná. Tam jde o tu kapacitu
jo už sem na to taky přišel na wiki :)
No při výrobě ventilátorů se také spotřebovává ropa, spousta energie a ničí se prostředí. Pusť si na youtube nějaký film o ekologii v číně.
Musím reagovat, protože názor, že destilovaná voda je izolant je rozšířený laický omyl.Je to pouze velmi špatný vodič. I v destilované vodě se samovolně vytvářejí ionty rozpadem H2O na H+ a OH-. Samozřejmě, když se takové dva ionty potkají, zase se složí na H2O, ale protože statisticky vznikají neustále, i destilovaná voda obsahuje sice malé, ale nezanedbatelné množství iontů a izolantem se nedá nazvat ani náhodou.Co se týče tepelné kapacity, je na tom voda mnohem lépe, než olej. Problém bude také v chemické agresivitě vody (koroze) ve srovnání s olejem.
dík za odpověď o vodě, tím je voda vyjasněná, o samovolné ionizaci jsem netušil.že je to izolant jsme se učili určitě už na základce, takže nám kecali.co ten rozpad způsobuje? že by snad gama záření nebo kdo? 🙂
Ne, jsou to náhodné fluktuace (podobně jako kvantové tunelování). Ale díky tvému dotazu jsem to znovu nastudoval, a zjistil jsem, že oproti mé chabé paměti je to ve skutečnosti 2 H2O ↔ H3O+ + OH-. Takže s tím H+ jsem se trochu blamoval. Výsledek je ovšem stejný, jsou tam ionty. Ten H3O+ stejně nejspíš vznikne spojením H+ a H2O.Více např http://cs.wikipedia.org/wiki/Autoionizace_vody...
Trochu ma tam prekvapilo ze ten MB uzatvaral. Bez toho by to malo chladit viac. Vacsi prietok okolo suciastok.
I v oleji je potreba jednotlive servery oddelit, aby vadna soucastka ktera zacne vyvijet hodne tepla neposkodila servery ktere jsou okolo. Kdyz ma kazdy svuj vlastni proud chladiciho media, je sance na podobnou propagaci poskozeni mnohem mensi.
Tak ať to přestanou chladit a maj to zároveň jako friťák 😃
Napadlo mě přesně to samé ještě dřív než jsi to napsal.😀😀😀😀😀Už cítím tu vůni hranolek.😀
som po operacii a nemozem sa smiat lebo to boli a tvoj koment ma skoro zabil 😀 3-[ 😀 3-[
Největší odběratelé budou KFC a McDonald 😀 Pro tyto firmy to bude takové 2v1 zařízení 😉
Jako problem vidim prostorovou narocnost, zpusobena faktem, ze racky nejdou do vysky, ale do sirky....
Jak jsem psal, chce to evoluci - komu pak brání dát nad sebe tyto skříně tři s nějakým výsuvným mechanismem.
Dame dve nad sebe, vzniknou spojene nadoby ... a skoncime s horni prazdnou a spoustou oleje na zemi.Samozrejme se to da resit oddelenymi okruhy, ale mne prijde snaz realizovatelne prikryt je nejakym pevnym deklem po kterem se da chodit a zrusit ulicky mezi nimi, proste s nimi vykachlikovat podlahu.
A co fakt, že ty vany mohou být naskládané nad sebou v regálech? Když bude nad každou netr a půl tak si tam normální rackové servery nechají bez problému naskládat.
100kW per 42U asi jinak neuchladíme. PUE 1,03? No to bude zřejmě jen na rack samotný, na celé datové centrum se vztahovat nemůže (asi PUE fakt budem muset začít indexovat 😁. Efektivita je jinde, než se vzduchem nebo vodním chlazením, takže tohle je určitě budoucnost ... Každopádně i tak tohle řešení bude vyžadovat ještě odladit na straně serveru ... konkrétně optika by mohla mít problémy, konstrukce pevných disků by se taky mohla upravit. Bude to vyžadovat ještě vyvést konektory někam od "bezolejové" části racku. A ještě bude zajímavé sledovat, co se bude dít s konstrukcí celého datového centra. Nicméně základní verzi tu máme a teď už se jen pobavit, jak to začlenit do infrastruktury ...
Inzerát na Ebayi: "Prodáváme vyřazené servery z firmy". ZN: trošku mastné 😀
tak to vyzera hodne zaujimavo....jedine coho by som sa trocha obaval budu zapojenia kablov a kariet, kde moze zostat zvysok oleja a sposobit problemy. A urcite nemozno pouzit platnove HDD... 😀
a dovod nemoznosti pouzitia platnovych HDD? Platne a citacia hlava su hermeticky oddelene od okolneho prostredia. Ostatne na Y2B mas plno videi kde bezne disky funguju ponorene v mineralnom oleji
Raz som tu čítal že Harddisk nieje hermeticky uzavrený ale prachovzdorne. Že v ňom je vzduch. A čo viem zo svojich skúseností nikdy sa mi nezdalo že HDD je niejak vzduchotesne (vákuovo, hermeticky) uzavretý. Pri niektorých som si všimol aj malé dierky kde sa nachádzal filter. A za nimi priamo platne. Tak neviem čo je na tom pravdy :)... Možná se mýlim
Máš úplnou pravdu. Není uzavřený hermeticky, je tam jen prachový filtr a slouží to kvůli tomu, aby venku a uvnitř nebyl rozdílný tlak vzduchu.
Staci si to poradne precist."Pokud jde o klasické pevné disky (u SSD je to jedno), pro ně je připraveno speciální nepropustné pouzdro"
Hlavne to neni zadna novinka, uz nekolik let zpet jsem tohle videl na videu, nekdo to zkousel i s destilovanou vodou.
Pár let zpátky jsme takhle chladili jednu starou desku v trafooleji. Nevšední zážitek. 🙂
Několik roků zpět jsem četl podobně hloupý příspěvek, který říkal, že cosi kdesi jedna paní povídala, že všechno je už léta zastaralé a protože to vím tak jsem největší frajer.
Největší problém bude aby olej nesežral kabely. Další věc viditelná v průmyslu je že voda a olej se dostane všude.
Vzhledem k tomu, že jim to rok běží bez problémů s normálními komponenty je tvůj příspěvek úplně mimo.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.