Servery: pokles ve výrobě o 30 %!

Těžké časy ukazují, kde se šetří – platforma Intelu neklesla, Unix šel dolů prudce.

V diskusích o tzv. renesanci Unixu získává druhá strana, tedy zastánci platformy Windows, silný argument. Podle výzkumů společnosti IDC, publikovaných koncem minulého roku, poklesla meziročně výroba serverů o třicet procent – z 15,2 mld. dolarů na 10,7 miliard, měřeno na třetí kvartál let 2001 a 2000. Číslo je označováno jako „factory revenue“ a neshoduje se zcela s prodejem – servery leží hodně dlouho v zásobách výrobců, distributorů a prodejců a to celé statistiky znepřehledňuje.

V počtu prodaných serverů jsou čísla jiná – podle platforem Intel dokonce meziročně stoupl o 1 %, Unix ale klesl o 11 %; podle obratu unixová platforma klesla o 19 %, u Intelu čísla nejsou k dispozici. Největší pokles byl zaznamenán u nejdražších serverů z kategorie high-end (servery prodávané za více než milión dolarů za kus) – o 27 % podle vyrobených kusů.

Z jednotlivých firem je na tom nejlépe IBM s 26 % tržního podílu, následovaná Compaqem s 16 %, HP s 15 %, Sunem s 12 % a Dellem s 8 %. Firma IBM zaznamenala vysoký podíl díky tomu, že je silná na obou platformách, zatímco například Sun vyrábí jen unixové stroje a Compaq převažuje v PC (obě jmenované firmy také ve svých platformách vedou).

Podle názoru IDC budu nízké prodeje pokračovat i v dalších měsících a také alespoň v první polovině letošního roku. Jak už se v praxi ukázalo několikrát, servery jsou velice citlivým indikátorem ekonomické situace a různých „nálad“ na trhu. Jejich nákup se totiž dá poměrně snadno odkládat nebo posouvat, nechávat jej na lepší časy, a coby velké investice jsou první na řadě, když se velká firma pod dojmem ekonomické stagnace rozhodne šetřit. Zde se velké korporace chovají daleko „poslušněji“ v reakcích na ekonomické indikátory než firmy malé a střední, které situaci obvykle neřeší dřív, než problém skutečně nastane, nebo konzumenti, kteří rovněž zpomalí své nákupy až ve chvíli, kdy jim začnou docházet peníze, a nikoli tehdy, když nějaká agentura vyhlásí, že bude asi hůř. (Je mimochodem dobře, že se alespoň v tomto ohledu konzumenti a malé firmy chovají se zdravým rozumem a působí jako uklidňující prvek. V opačném případě by ekonomiku mohla k sestupu „volným pádem“ přimět kdejaká drobnost).

Zbrždění v serverech také potvrzuje, že nálada v internetovém podnikání je stále na bodu mrazu. Internet pohlcoval v době svého boomu více než třetinu všech prodaných serverů, částečně také proto, že internetový software (webové servery, poštovní servery atd.) je stále málo vyladěn na výkonnost, a proto se vše muselo dohánět hrubou silou – farmami s desítkami i stovkami serverů. Dnes, když do Internetu nikdo nemá chuť investovat, se v tomto segmentu propadly dolů také nákupy serverů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud