AMD | Intel | Servery

Serverové procesory AMD Epyc Milan drží přes 120 světových rekordů v různých aplikacích. Co na to Intel?

AMD minulý měsíc představilo serverové procesory Epyc Milan série 7003, které jsou postavené na 7nm architektuře Zen 3. Velké nabídce modelů kraluje 64jádrový model Epyc 7763 se základní frekvencí 2,45 GHz a turbem do 3,5 GHz s výsledným TDP 280 W.

Právě s tímto modelem už AMD drží přes 120 světových rekordů při měření výkonu v různých aplikacích pro cloud, datacentra, zpracování big data a dalších. AMD se nyní na videu pochlubilo, jak vypadá test renderování v programu Cinebench R23 se dvěma těmito procesory ve dvousocketovém provedení, takže systém měl k dispozici 128 jader a najednou zvládl zpracovat 256 vláken.

AMD rovněž uvedlo, že světový rekord v podobě 113 631 bodů byl dosažen se standardní konfigurací, vzduchovým chlazením a bez přetaktování. Maximální spotřeba celého serveru při testu byla 403 W a teplota se dostala na 85 stupňů Celsia.

A jak stejný test dopadl s tím nejnovějším a nejlepším od Intelu? To se rozhodli otestovat redaktoři webu Tom's Hardware, kteří měli k dispozico dvousocketové zapojení s 10nm procesory Intel Xeon Platinum 8380 (3. generace Intel Xeon Scalable), kdy každý čip má 40 jader a zvládne najednou 80 vláken. Systém od Intelu měl tak dohromady 80 jader (160 vláken). Základní frekvence čipu je 2,3 GHz, turbo až 3,4 GHZ a TDP 270 W.

Vzhledem k tomu, že procesor od Intelu je dokonce dražší, byly výsledky přímo směšné. Při stejném testu v Cinebench R23 dosáhl systém od Intelu jen na 74 630 bodů, tedy o 34 % méně než levnější řešení od AMD a to nejhorší – spotřeba se dostala až na 1 154 W. Více než dvojnásobek než u platformy AMD.

Jedná se tak o jednoduchou ukázku toho, jak AMD u výkonných serverových procesorů uteklo Intelu na poli výkonu, spotřeby i ceny. Uvidíme, jak bude Intel postupovat dále, protože na takovou konkurenci zatím nemá žádnou odpověď.

Diskuze (18) Další článek: Wordpress jde ostře proti technologii Googlu, která má nahradit reklamní sušenky

Témata článku: Byznys, AMD, Intel, Procesory, Rekordy, Čipy, Datacentra, Servery, Superpočítače, Epyc, Xeon, Xeon Scalable, Test, Witt, Xeon platinum, Procesor, Aplikace, Vlákno, Světový rekord, GHz, Epyc Milan, Míla, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru