Server pro šetřílky

Začíná to tak trochu vypadat, že za velikou louží se už s víceúčelovými servery pro malé a střední firmy pomalu dláždí ulice. Dnes se podíváme na zařízení s názvem NetPilot společnosti Equiinet.
Tento článek je převzat z časopisu Connect!Tomáš Beyer: Začíná to tak trochu vypadat, že za velikou louží se už s víceúčelovými servery pro malé a střední firmy pomalu dláždí ulice. Dnes se podíváme na zařízení s názvem NetPilot společnosti Equiinet.

Vzhledem k tomu, že nedávno mi na stole pracoval velmi podobný produkt (NetWinder), neodpustím si tuto recenzi napsat jako menší srovnání obou produktů, oba se totiž zaměřují na stejný okruh zákazníků. Na první pohled je NetPilot větší a na rozdíl od NetWinderu, který byl na stole postaven na výšku, je NetPilot určen svým designem spíše pro vodorovné uložení. Server, podobně jako ten minule recenzovaný, je postaven na operačním systému Linux.

Mezi funkce, které NetPilot podporují, patří:

  • servery: WWW, e-mail, FTP, DHCP, DNS, tiskový, souborový,
  • zabudovaný router (směrovač) a podpora VPN,
  • přístup k Internetu prostřednictvím modemu, ISDN linky nebo pevné linky,
  • možnost posílání mailů pouze v určitou dobu (tzn. maily, které uživatelé posílají mimo lokální síť se shromažďují v serveru a v administrátorem definovaných intervalech se hromadně odesílají prostřednictvím poskytovatele); tímto způsobem se eliminuje připojování při každém odeslaném mailu a dochází samozřejmě k úspoře peněz,
  • firewall založený na vlastním softwarovém balíku nesoucí název TAC (Total Access Control), umožňující veškeré standardní operace.
Jak je vidět, je rozsah služeb velmi podobný dříve recenzovanému produktu. Navíc je zde v omezené míře možnost vytváření virtuálních privátních sítí.

poznámka dodavatele
Kromě ISDN verze je k dispozici také modemová verze, nebo verze se dvěma porty Ethernet (lze použít pro zabezpečení sítě při připojeni mikrovlnou). Jako poslední je model se synchronním sériovým portem do rychlostí 2 Mb/s. V současnosti se tyto modely nahrazují novým, integrovaným modelem, který má dva porty Ethernet, synchronní sériový port a ISDN. Cena přitom zůstává stejná.

Jak jinak než přes web

Administrace serveru (jak už to tak u tohoto typu serverů bývá) je možná výhradně prostřednictvím webového rozhraní, jako administrátor však můžete přistupovat také prostřednictvím terminálu. Chybí přímý výstup na monitor, což je možná trošku škoda. Konfigurujete-li server, stejně nějaký ten monitor po ruce mít musíte. V administrační části lze vytvářet uživatele, přidělovat jim profily, nastavovat přístupy k webu, FTP a mailu. Stejně tak je tu možné nastavovat interval příjímání a odesílaní pošty k providerovi.

Víte, co se děje

Na předním panelu serveru je pak několik LED diod indikujících aktuální stav severu. To je vcelku povedené řešení, protože úsporná opatření typu „jedna zelená LED-dioda indikující zapnutí“ mě někdy opravdu dohání k šílenství. U NetPilota má člověk přehled o tom, v jakém stavu se server nachází, a je daleko rychleji schopen odhadnout a odstranit případný problém. Další věcí je zvuková signalizace, která plní podobný účel jako LED-diody. Měl jsem server asi 14 dnů v kanceláří a už po třech dnech mi tohle pípání nepřipadalo jako zrovna nejlepší řešení, ale záleží na vkusu.

Technické parametry:
Paměť RWM: 31 MB
Velikost disku: 2143.2 Mbytes
1× ISDN nebo modem
1× Ethernet
1× sériový port (terminál)
1× paralelní port (pro tiskárnu)

Nenápadný pracant

NetPilot je kvalitním webovým serverem, který je postaven tak, aby náklady na jeho pořízení byly co možná nejnižší. S NetWinderem je naprosto srovnatelný v poskytovaných službách, ale co se týče nastavování a konfigurace, je to o něco horší (především díky absenci výstupu na monitor). Síla serveru je především tam, kde se přistupuje pomocí modemu nebo ISDN linky. Díky svým funkcím totiž dokáže uspořit nemalou částku za telefonní poplatky. Oproti konkurenčnímu produktu NetWinder je také mnohem levnější.

Název produktu: NetPilot
Zapůjčil: Alef Nula, ČR
Výrobce: Equiinet, GB
Cena: 53 980 Kč
Tel.: 02-67182704
E-mail: pavel.mensik@alef0.cz
Web: www.alef0.cz/netpilot
Diskuze (6) Další článek: Seznam.cz podporuje vzbouřence v ČT

Témata článku: Linux, Nenápadný design, Zelený led, Zelená dioda, Povedený design, Web Mail, Zvukový profil, LED Monitor, Stejný stav, Sever, Nemalá částka, Podobný účel, Podobné opatření, Alef nula


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky